in

Turgutlu’da Kaybolan Sokak Hayvanları Nerede?

Turgutlu’daki hayvan severler bir çok sorunları olduğunu dile getirdi ve yetkililerden yardım istedi.

turgutlu

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Manisakulishaber.com özel haberine göre, Turgutlu Hayvanları Koruma Derneği Başkanı Seyhan Sallıtepe ve Turgutlu Doğa ve Hayvan Dostları Derneği Başkanı Ayşe Uyar, Turgutlu Belediyesi‘nin sokak hayvanları konusunda izlediği politikaya tepki gösterdi. Sokak hayvanları için mücadele ettiklerini ve karşılığında sürekli kapıların yüzlerine kapatıldığını öne süren Turgutlu Hayvanları Koruma Derneği Başkanı Seyhan Sallıtepe, “Turgutlu Belediyesi’nin kendi bünyesinde bir barınağı yok, veteriner hekimi yok sokak hayvanlarının canları Turgutlu’da hiçe sayılıyor. Diğer belediyelerde Veterinerlik İşleri Müdürlüğü bulunurken bizi Temizlik İşleri Müdürlüğü ile muhatap ediyorlar fakat her seferinde kapılar yüzümüze kapanıyor. Aylardır Belediye Başkanımız Turgay Şirin ile görüşmek için randevu talep ediyoruz fakat bu talebimiz reddediliyor” dedi.

turgutlu-o-c

BARINAĞIN BAŞINDA ZİRAAT MÜHENDİSİ

Turgutlu Belediyesi Temizlik İşleri Müdürü Adnan Mut tarafından barınağın başına ziraat mühendisi Zafer Kutluel’in getirildiğini ve hayvan hakları konusunda hiçbir şekilde yardım alamadıklarını belirten Sallıtepe, “Belediyemiz bu konuda tuhaf bir strateji izliyor. Temizlik İşleri Müdürü Adnan Bey barınağın başına ziraat mühendisi Zafer Bey’i getirdi. Zafer Bey’in işi ziraat, hayvan haklarını yasasını bilmiyor prosedür dışında davranıyor. Sokaklardaki küpeli köpekler toplatılıyor ve bilinmeze atılıyor. 5199 sayılı yasaya göre küpeli köpeklerin toplanması yasaktır. İnsanlara zarar vermediği sürece yasal şartlarda 15 gün barınakta tutulabilir” ifadelerini kullandı.

SOKAK KÖPEKLERİ AYLARDIR KAYIP

Parklarda bakılan sokak köpeklerinden iki aydır haber alamadıklarını dile getiren Sallıtepe konuya ilgili belediyeden bilgi alamadıklarını iddia etti. Hayvanların öldürülmüş olabileceğini öne süren Sallıtepe, “2 aydır sokaklarda insanlar tarafından şefkat gösterilen, beslenen köpeklerimiz gece yarısı kayboldu. Bu köpeklerin peşine düştük, araştırdık köpekleri bulamadık. Belediye bu konu hakkında hiçbir açıklama yapmadı, aklımıza hayvanların öldürülmüş olması olasılığından başka bir şey gelmiyor” dedi.

Sallıtepe son olarak, ”Barınağa gelen hayvanlarımız iki haftada bir Büyükşehir Belediyesi’nden gelen veterinerler tarafından kontrol ediliyor. Yaralı hayvanları biz çıkarıp tedavi ettirmek istediğimizde ise barınakta tartışma çıkıyor. Köpekleri Manisa’ya göndermek istiyorlar fakat oradaki barınaklarda dolu. Büyükşehir Belediyesi yetkililerinden tek ricamız Turgutlu’ya düzgün bir bakım evi tam zamanlı çalışan veteriner. Artık sokak hayvanlarımız mağdur olmasın.Turgutlu’da tüm sokak hayvanları Ayşe Hanım’ın ve bizim derneğimiz sponsorlarla tedavi ettiriliyor. Derneklerimizin borcu, sponsorlu tedavileri dışında cebimizden çıkan paralarla 23 bin TL’yi buldu. Bu durum bizi de sıkıntıya sokuyor derneklere tahsis edilen bir gelir yok. Bu görev aslında bizim de değil, belediye ücretsiz şekilde hayvanları tedavi etmeli”” şeklinde konuştu.

Kaynak: manisakulishaber.com

Bir cevap yazın

Avatar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

oc

Tatlı Vampir Kedi Monkey

02

Kedi Dostlarımız Evde Kötü Kokuya Sebep Olur mu?