in

Türcülük Nedir?

Türcülük kelimesini daha önce duymuş muydunuz? Size ne ifade ediyor?

Türcülük kelimesi sizin için ne ifade ediyor. Ya da daha önce duymuş muydunuz? Yaşam hakkı savunucuları yönetimleri, kararları hatta bazı cümleleri türcülükle suçlayabiliyorlar. Peki ne anlatmak istiyorlar? Türcülük neden kötü bir şeydir? Neden Türcü olmamalıyız? Hadi bu soruların cevabını Yaşam Hakkı Savunucularından öğrenelim.

Türcülük Nedir?

TDK’da türcülük sözcüğü yer almıyor. Ancak Türcülük Vikipedi’de şöyle anlatılıyor:

“Canlı bireylere sadece ve sadece ait oldukları türden ötürü farklı değer atfedilmesidir. Oxford Sözlüğü türcülüğü “insan türünün üstünlüğü varsayımına dayanarak belli hayvan türlerinin sömürülmesi ya da ayrımcılığa uğratılması” şeklinde tanımlamaktadır. Genelde insan şovenizmi olarak kendini gösteren bu yaklaşım içinde yaşadığımız ‘uygar’ insan toplumunun ruhuna nüfuz etmiş bir olgudur. Türcülük terimi genelde hayvan hakları savunucuları tarafından insan merkezli modern toplumu eleştirmek amacıyla kullanılır. İlk olarak 1970 yılında Richard D. Ryder tarafından ırkçılık kavramına benzetirilerek kullanılmıştır. Peter Singer, ünlü “Hayvan Özgürleşmesi” adlı kitabında bu önyargıyı ortaya koymaya çalışır.

Türcülük insan şovenizmi dışında bazı hayvanların kendileriyle tümüyle karşılaştırılabilir özelliklere sahip diğerlerine üstün tutulması olarak da kendini gösterebilir. Örneğin en az köpek kadar, hatta belki daha fazla zeki olan domuzun bir köpeğin sahip olduğu yasal korumaya sahip olmaması gibi.”

Peki Hayvan Hakkı Savunucularına Göre Türcülük Nedir?

Hayvan Hakları İzleme Komitesi türcülüğü şöyle tanımlıyor “Türcülük neredeyse bütün toplumlar tarafından kabul edilen, insanın insan dışı turlerden daha üstün olduğuna dayanan bir ayrımcılık çeşididir. Cinsiyetçilik, ırkçılık, homofobi gibi diğer ayrımcılık çeşitlerinde de gördüğümüz gibi ayrımcılığa uğrayan bireylerin haklarının gasp edilmesi anlamına gelir. Peki turculuk ile hayvanların hangi haklarini ellerinden alıyoruz. Öncelikle hayvanları yemek olarak gördüğümüz için yaşam haklarını, eğlence olarak gördüğümüz için özgür olma haklarını, bilimin gelişmesi iddiasıyla hayvan deneylerinden işkenceden uzak yaşama haklarını, giyim ve moda için beden dokunulmazliklarini gasp ediyoruz. Eğer gerçekten dünyanın değişmesini istiyorsak önce kendimizden baslamali, özellikle günlük alışkanlıklarımızın kimlere zarar verdiğini fark etmeli ve bu alışkanlıklarımızı değiştirmeliyiz.”

Hayvanlara Adalet Derneği türcülüğü Şöyle tanımlıyor ” Türcülük insanın, kendi türünden olmayan tüm canlılara karşı takındığı üsttenci, faydacı ve menfi bakış açısını toptan anlatan bir tanımlamadır. Canlıların kendine özgür varoluş özelliklerini, onların lehine ya da aleyhine değerlendirmeler yaparak yaşam haklarına müdahale derecelerini belirleyen insan tavrıdır türcülük. Son derece kötü, ölümcül ve tehlikelidir. Çünkü bir kediyi sırf kedi olduğu için sevmek korumak, bir domuzu da domuzu sırf domuz olduğu için sevmeyerek yok olmasından yana tavır almak; ya da bir tavuğu sırf tavuk olduğu için “sadece yemek” olarak tanımlamak gibi adaletsiz bir yaklaşımdır. Son yıllarda türcülüğe karşı yükselen hayvan hakları hareketi her ne kadar ümit verici olsa da “gıda, giyim, eğlence, tıp” gibi büyük güçlü ve talepkar alanlar; sadece kendi hayvanını var oluşuyla sevip koruyup diğerlerini feda etmeyi uygun bulan henüz bilinçlenmemiş bazı hayvan dostları nedeniyle istediğimiz ivmeyi yakalamaya çok yakın durmuyoruz. Ama mücadeleyi elbette aralıksız sürdererek, örnek olarak, güçlenerek sürdüreceğiz. Bunu kendi iyicil insani yanımıza ve tüm türlerdeki yaşamdaşlarımıza borcumuz biliyoruz.”

Yaşam Hakkına Saygı Derneği Başkanı Özgün Öztürk türcülüğü şöyle tanımlıyor

“Türcülük, ırkçılıktır. Faşizmdir. İnsan ikiyüzlülüğün kayda geçişidir. “Önce insan” anlayışının teyididir. Türcüyseniz “öncelikler sıralaması” yaparsınız ve o sıralamada sıra asla hayvanlara gelmez. Ahlaki ikiyüzlülüğümüzü öncelikler sıralamasıyla gizlemeye çalışırız aslında. Gerçekten adil olmak, içinde asla türcülük barındırmaz.”

Vegan Aktivist Doğa Altınsay türcülüğü şöyle özetliyor “Bence türcülük, hayvanlara acı çektirmenin, onları sömürmenin temelini oluşturur.”

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çanakkalede Katliam11 Yavru Köpek Annesiz Kaldıöç

Anneleri Gözlerinin Önünde Öldürülen 12 Bebek

Hayatı Boyunca Yavru Kedi Enerjisine Sahip Olan Kediden Geriye Eğlenceli Fotoğrafları Kaldıöç

Hayatı Boyunca Yavru Kedi Enerjisine Sahip Olan Kediden Geriye Eğlenceli Fotoğrafları Kaldı