in

Tunceli’de Yaban Domuzları Geceleri Yiyecek Turuna Çıkıyor

Tunceli’de dağdan şehre inen yaban domuzları şehir merkezindeki mahallelerde bulunan çöplerden ve mahallelinin kendileri için bıraktığı yiyeceklerden besleniyor.

domuz3

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Tunceli’de, gece saatlerinde, aralarında yavruların da bulunduğu sayıları 30’u bulan yaban domuzları açlıktan dağdan şehir merkezine indi. En büyük mahallelerden biri olan Atatürk Mahallesi‘ne inen yaban domuzları çöpleri karıştırarak yiyecek aradı. Ara ara sahipsiz sokak köpeklerinin kovalaması ile köşe kapmaca oynasalar da çöpleri karıştırmaktan vazgeçmediler.

domuz1

Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü Ali Haydar Gürsönmez, arada sırada mahalle içlerine yaban domuzlarının beslenmek için geldiklerini ve mahalle sakinlerinin onları sevgi ile karşıladıklarını, onlara yiyecek verdiklerini ifade etti. Yaban hayvanlarının, çöp konteynerlerinin kendilerine cazip geldiği için genellikle çöpleri kurcaladıklarını, konu ile ilişkin belediye ile ortak bir çalışma içerisine girip çöp toplama saatleri ile görüşüldüğünü belirtti. Çöp toplama işleminin gece yarısı ya da sabaha bırakılmayıp daha erken saatlerde yapılarak, yaban hayvanlarını çeken çöpleri ortadan kaldırmayı düşündüklerini söyledi.

domuz2

“Yaban Hayvanlarına Yaklaşmasınlar”

Mahalle içlerine kadar inen yaban domuzlarının bugüne kadar kimseye zarar vermediğini fakat bundan sonra zarar vermeyecekleri anlamına gelmediğini vurgulayan Gürsönmez,“Biz vatandaşlarımızdan şunu istiyoruz; bu yaban hayvanlarına yaklaşmasınlar. Sevgilerini, onların kendi doğal ortamları içerisinde kalmalarını sağlayarak göstersinler. Çünkü domuzun biraz evcil olabilme özelliği olan bir yapısı var ama bir yaban hayvanı olduğunu, bir vahşi hayvan olduğunu unutmayalım. O nedenle Tunceli halkından yaban hayvanlarına mahalle içlerinde yaklaşarak yiyecek vermemesini istiyoruz” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

köpektabut2

Üzgün Köpek Tabutun Başından Ayrılmadı

köpek3

Tekneden Göle Düşen Köpek Rylee 10 km. Yüzdü