in

Tunceli’de Nesli Tükenmekte Olan Vaşak Silahla Öldürüldü

Tunceli’de, nesli tükenme tehlikesinde olduğu için koruma altında bulunan ve avlanması yasak olan bir vaşak, silahla öldürülmüş halde bulundu.

Pülümür Vadisi’nde dolaşan Cenan Konak, yol kenarında öldürülmüş vaşak buldu. Konak, vaşağın vadide öldürülen bir domuz cesedine geldiğini ve muhtemelen kaçak avcılar tarafından vurulduğunu söyledi. Tunceli’den Erzincan’a kendisine ait özel otomobili ile seyahat ettiği sırada Kutuderesi mevkiinde yol kenarında önce cansız bir domuz gördüğünü belirten Konak, “Arabada giderken yol kenarında bir domuz cesedi gördüm. Domuz cesedinin hemen yanında ölü vaziyette bir vaşak görünce önce şaşırdım. Koruma altında olan çok önemli bir tür. Arabadan canlı olabilir düşüncesiyle kontrol ettim ancak silahla vurularak öldürülmüştü. Dokundum, vücudu hala sıcaktı. Muhtemelen kısa bir süre önce vurulmuştu. Bu tür güzelliklerin korunması için vatandaşından yetkilisine kadar herkes üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmeli ve bu tür canlılara kimse dokunmamalıdır” dedi.

Tuncelide Nesli Tükenmekte Olan Vaşak Silahla Öldürüldüöç

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Tunceli Milli Parklar ve Doğa Koruma Şube Müdürlüğü, koruma altındaki hayvanı öldüren kişi ya da kişilerin bulunması için çalışma başlattı.

Kaynak: Birgün

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

hayvandostuprofesor

20 Yıldır Sokaktaki Hayvanları Besleyen Hayvan Dostu Profesör

Çöpe Atılan Mobilyalar Kedi ve Köpeklere Yuva Olduöç

Çöpe Atılan Mobilyalar Kedi ve Köpeklere Yuva Oldu