in

Tunceli’de Avcılığa Karşı Eylem Yapan Doğa Aktivisti Gözaltına Alındı

Tunceli’ye gelen 14 avcıyı ve avcılığı protesto eden doğa aktivisti Haydar Çetinkaya gözaltına alındı.

Tuncelili doğa aktivisti Haydar Çetinkaya, ve beraberindeki doğaseverler dün Tunceli’de avcılık yapılmasını protesto etmişti. Basın açıklaması yapan grup üyelerinden Haydar Çetinkaya ve İsmail Ateş yaptıkları protesto nedeniyle gözaltına alındı. İfadesi alınan İsmail Çetinkaya serbest bırakılırken, Haydar Çetinkaya savcılağa sevk edildi.

50340822 10213997583677715 3825151406289977344 n

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Grubun açıklaması şöyleydi:

Çetinkaya, “İlimize av turizmi kapsamında gelen avcılar var. Şuan Pülümür vadisinde avdalar. Her yıl Orman ve Su İşleri Bakanlığı avlanacak hayvanlar için ihaleler açıyor. Bu avcılar da bu kapsamda şuan Dersim’de bulunuyorlar. Dersim doğasının kutsalları olan dağ keçilerimizi şuan avlıyorlar. 7’den 70 bu şehrin insanları avcılık istemiyor. Bu şehirde avcılık isteyen varsa sadece güzünü para hırsı bürümüş, katillere rehberlik edendir. Bunun dışında bu yaban hayatını spor uğruna yok etmek isteyenlerdir ”dedi.

“Avcılara İzin Vermeyeceğiz”

Tunceli insanı olarak avcılara izin vermeyeceklerini ifade eden Çetinkaya,“Defalarca av ihalesine karşı dilekçe vermemize rağmen ve devam eden imza kampanyamıza rağmen bu avcılar dışardan gelip doğamızın bu çeşitliliğini katlediyorlar. Bunlara rehberlik eden kılavuzlara, yaban hayatını kast edenlere sesleniyoruz. Yazık günahtır, doğadaki her canlının ahı vardır. Bizler bu katiller sürüsünü istemiyoruz” diye konuştu.

Tunceli Halkı Avcıları İllerinde İstemiyor

 

Yorum

Yorum Ekle
  1. Sayın devletim sizi anlayamıyorum. Madem bu insanları tutukluyorsunuz bari hayvanlar için bir yasa çıkarın. Onlar da canlı!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uçak Yolculuğunuzda Yanınızda Olmasını İsteyeceğiniz 19 Köpüşöç

Uçak Yolculuğunuzda Yanınızda Olmasını İsteyeceğiniz 19 Köpüş

Sokak Hayvanlarına Kışlık Mama Konseriöç

Sokak Hayvanlarına Kışlık Mama Konseri