in

Tunceli Valiliği: “Hayvanlarımızın Avlanması Kesinlikle Yasaklanmıştır”

Tunceli’de Skorsky tipi helikopterler yaban hayvanları için havalanarak karla kaplı doğaya yem bıraktı. Öte yandan valilik kararıyla, yaban hayvanlarını avlamak yasaklandı.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Şubesi tarafından karadan yapılan yemleme çalışmalarına bu kez asker de Skorsky helikopterlerle havadan destek verdi. Yaban hayvanları için temin edilen ot, ekmek, mısır ve buğdaydan oluşan yaklaşık yarım tonluk yiyecek, doğa koruma ekipleri ve jandarma personeli tarafından Skorsky tipi helikopterlere konularak çetin geçen kış mevsimi nedeniyle zor şartlarda bulunan yaban hayvanları için doğaya bırakıldı. Karla kaplı doğada yaban hayvanları için yemleme çalışmalarının devam edeceği bildirildi.

tunceli avcılık yasaklandi 3

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Tunceli Valiliğinin bugün aldığı kararla, koruma altında bulunan Bezuvar ve Şamua dağ keçileri ile vaşak, su samuru, boz ayı, ur kekliği, kurt gibi türlerin avlanmasını yasakladı. Valilik kararında bu türleri avlayanlar hakkında idari işlem yapılacağı belirtildi.

ornek vali tuncay sonel

Vali Sonel: “Hayvanlarımızın avlanması kesinlikle yasaklanmıştır”

Avlanmanın kentte yasaklanması ile ilgili bilgi veren Vali ve Belediye Başkan Vekili Tuncay Sonel,Bugün itibariyle Tunceli genelinde valiliğimizin kararıyla başta yaban keçisi, ur keklik yine koruma altında olan vaşak, kurt, boz ayı gibi hayvanlarımızın avlanması kesinlikle yasaklanmıştır” dedi.

tunceli avcılık yasaklandi 1
Bu yıl ülke genelinde olduğu gibi Tunceli’de de kışın çetin geçtiğine değinen Vali Sonel, “Bazı ilçelerimizde 3-4 metreyi bulan kar yağışı oldu. Yoğun kar yağışı nedeniyle de beslenmeyen yaban hayvanlarımız için hem jandarmamız hem doğa korumada çalışan arkadaşlarımız tarafından fırsat buldukça onların beslenmesi sağlanmıştı. Dağlara buğday, mısır, ekmek bırakılmıştı. Tunceli endemik bitki türü ve yaban hayatı bakımından ülkemizin en önemli yerlerinden birisidir. Biz de valiliğimiz ve Tunceli halkı olarak yaban hayatımıza sahip çıkıyoruz” ifadelerini kullandı.

tunceli avcılık yasaklandi 2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

astrolog ginger

Astrolog Ginger’dan Şubat 2019 Burç Yorumları

Biri Tekmeledi Diğeri Otomobille Çiğnediöç

Biri Tekmeledi Diğeri Otomobille Çiğnedi