in

TÜBİTAK’tan Veteriner Fakültesi Öğrencisinin Projesine Destek

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Veteriner Fakültesi 4. Sınıf öğrencisi Gülben İyibilir’in yürütücülüğünü yaptığı ‘Klinik Semptomlu Kedilerde Felis Catus Gammaherpesvirus-1 (FcaGHV-1)’in varlığının araştırılması’ isimli proje, TÜBİTAK tarafından desteklenmeye değer görüldü.

FcaGHV-1’in kedilerde 2014 yılında ilk defa tanımlanan bir virüs olduğunu belirten Proje Yürütücüsü Gülben İyibilir, Türkiye’de bu virüs hakkında daha önce sadece bir çalışma yapıldığının ifade etti. İyibilir, ayrıca bu projenin yeni virüslerin hastalık tablosu görülen kedilerdeki varlığının daha önce araştırılmadığını söyledi.

AW326122 02

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Proje danışmanlığını yürüten Veteriner Fakültesi Viroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Görevlisi Arş. Gör. Dr. B. Taylan Koç, projede FcaGHV-1’in insanlardaki Gammaherpesvirus’a homolog olması bakımından zoonotik potansiyelinin araştırılması için ön veriler elde edilebileceğini vurguladı.
Adnan Menderes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir, “Projelerini üniversitemiz Veteriner Fakültesi Viroloji Ana Bilim Dalı Laboratuvarlarında gerçekleştirecek olan ekibi tebrik eder, başarılarının devamını dilerim” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

cift basli kediyi gorenlerin agizlari acik kaliyor

Çift Başlı Yavru Kediyi Görenlerin Ağzı Açık Kalıyor

Yuvasindan Dusen Kulakli Orman Baykusunun Tedavi Edildi 2

Yuvasından Düşen Kulaklı Orman Baykuşunun Tedavi Edildi