in

Truva’da Taş Ocağı İçin Tarihi Doku ve Doğal Yaşam Zarar Görüyor

Dünya Kültür mirası olan Truva antik kentinin arka bahçesi olarak bilinen Skamender Vadisi-Araplar Boğazı taş ocaklarının istilası altında.

one-cıkan-truva-tas-ocagı

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Milli parka sadece 5 kilometre uzaklıkta açılmak istenen yeni taş ocakları yörenin tarihi-kültürel varlıklarının yanı sıra zengin biyoçeşitliliğine de büyük zarar verecek.

Binlerce uygarlığa beşiklik etmiş olan Anadolu, Moğol istilası dahil, tarihinin hiç bir döneminde belki de bu kadar hoyrat bir talana uğramamıştı. Ülkenin dört bir yanındaki doğa ve kültür katliamı hız kesmeden devam ediyor.

Tanrıların dağı, Bin Pınarlı İda bu yıkıma uğrayan en önemli merkezlerden biri. Dağın birçok yeri altın madeni sondajları nedeniyle delik deşik edilmiş durumda. Eteklerinde ve çevresindeki ovalarda ise termik santraller, demir çelik fabrikaları, taş ocakları korkunç bir doğa ve kültür kıyımı olarak sürüp gidiyor.

Birçok taş ocağı bulunan bu vadide 14 Temmuz’da yeni bir taş ocağı için halkın katılım toplantısı gerçekleştirilecek. Taş ocağı ruhsatı verilen alanın büyük bir bölümü ormanlık ve 1. derece doğal sit alanı. Şirket bu “engeli” ruhsat alanın koruma statüsü dışında kalan 10 hektarlık kısmında taş ocağı kuracağı ve sit alanına dokunmayacağı taahhüdü ile aşmayı planlıyor. Şirketin başvurusu Çanakkale 1 No’lu Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunun önünde. Kurul, sit alanına herhangi bir müdahale olmaması koşuluyla ve gerekli projeyi gördükten sonra değerlendirme yapacağını belirterek taş ocağı için kapıyı aralamış durumda.

Taş Ocağı Truva’ya 5 Kilometre

Açık üretim, basamak sistemi ve patlatma yöntemi kullanılarak, yıllık ortalama 1 milyon 920 bin tonluk üretim yapılması planlanan taş ocağı sahasına saatte 500 ton kapasiteli kırma-eleme tesisi de kurulacak. Sahanın Troya Tarihi Milli Parka uzaklığı ise kuş uçuşu sadece 5 kilometre.

truva-tas-ocagı-2

Bölge tarihi özelliğinin yanı sıra bölge biyoçeşitlilik açısından da son derece zengin. Kuş cenneti olarak bilinen vadinin çevresiyle birlikte korunması konusunda birçok bilimsel görüş var. Dünya Kültür Mirası Troya’nın arka bahçesi denilen vadi ile ilgili birçok antik metinde  bölgede Troyalıların yaban keçisi avına çıktığı yer alıyor. Vadide 2 antik kent ve 11 antik yerleşimin olduğu bilimsel raporlarla ortaya konmuşken, ne yazık ki bu antik kentlerin herhangi bir koruma statüleri yok.

Vadi Tam Bir Kuş Cenneti

Skamender Vadisi, Çanakkale Doğa Turizmi Master Planında ilin önemli sulak alanlarından birisi olarak gösterilmesine rağmen, koruma altına alınmamış. Koruma statüsü önerilen planda Skamander Vadisi’nin (Araplar Boğazı) nesli tehdit altında olan şah kartalının da yaşam alanı olduğu belirtiliyor.

“Troia Tarihi Ulusal Parkı Kuş Türleri ve Habitatlarını Tehdit Eden Faktörlere Karşı Alınması Gereken Önlemler (Mehmet Serez -Lothar Gerner ) adlı çalışmada vadide 192 kuş türüne rastlandığı, ekosistemin bütünlüğünün sağlanması bakımından, Troya ulusal parkının sınırlarının genişletilmesi öneriliyor.

Vadiyle ilgili yapılan başka bilimsel çalışmalarda da özellikle çok sayıda uluslararası koruma altında bulunan kuş türlerinin varlığına dikkat çekiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

faroe koyun1

Faroe Adaları’nı Google’dan Önce Koyunlarla Haritaladı

one cıkan lama

Fransa’daki Bisiklet Turunda Lamalar Yolu Kapattı