in

Trafik Kazası Geçiren Köpek 40 Gün Sonra Yürümeye Başladı

Mersin’de geçirdiği trafik kazası sonucunda yaralanan ve bacağında çok parçalı kırık olan sokak köpeği, 40 günlük tedavisinin ardından yürümeye başladı.

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre, 25 Şubat tarihinde Mezitli ilçesi Seymenli Mahallesi’nde bir köpeğin, trafik kazası geçirerek yaralandığı ihbarına giden Tarımsal ve Veteriner Hizmetleri Dairesi Başkanlığına bağlı ekipler, bir bacağı oldukça kötü durumda olan sokak köpeği Kaşlı Geçici Hayvan Bakımevine götürdü.

seymen köpek yürümeye başladı mersin

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Evcil ve Sahipsiz Hayvanlar Şube Müdürlüğünde görev yapan ekipler, bir bacağında çok parçalı kırık olan köpeği kurtarmak için bacağı kesmek yerine, zorlu ve maliyetli bir yolu seçerek köpeğin bacağını kurtardı. Ekipler, 40 günlük özverili bir bakımın ardından sağlığına kavuşturdukları köpeği, yapılacak son tedavilerinin sonrasında sahiplendirecek. Ekipler, 40 gündür kendilerine yoldaşlık yapan köpeğe, trafik kazası geçirene kadar sokaklarında gezdiği mahallenin de ismine ithafen ‘Seymen’ adını verdi.

Tarımsal ve Veteriner Hizmetleri Dairesi Başkanlığı Evcil ve Sahipsiz Hayvanlar Şube Müdürü Mehmet Cücük, kazada köpeğe çarpan aracın yaptığı frenle çok fazla parçalı kırığa neden olduğunu söyledi. Normalde başka bir yerde köpeğin bacağının kesilerek tedavi edilebileceğini, fakat bunun yerine ‘ExternalFixtation’ olarak adlandırılan bacağı kesmeye değil, kurtarmaya yönelik zorlu bir tedavi metodu uyguladıklarını ifade eden Cücük, “Hayvanın ayağını kurtarabilir miyiz diye arkadaşlarla konsültasyon yaptık ve ‘ExternaFixtatiton’ metodunu uygulayalım dedik. Bu sistem ile ayak bölgesine bir iskele kurduk. Bizim amacımız tuzla buz olmuş gibi olan kemik parçalarının bu yöntemle kendiliğinden kaynamasını sağlamaktı. 26 Şubat’ta operasyona aldık. 26 Şubat’tan bugüne kadar, hemen hemen her gün, günde üç dört defa yanına giderek gerekli tedavileri yaptık. Bugün röntgenlerini tekrar kontrol ettik, herhangi bir sorun kalmadığını gördük ve açmaya karar verdik. Şu an gerçekten çok sağlıklı bir pozisyonda” dedi.

40 günlük tedavisinin ardından sağlığına kavuşan köpeğin sahiplendirilebileceğini belirten Cücük, “Biz 40 gün bu hayvanımıza özenle baktık. Amacımız zoru başarmak ve onu da yaptığımıza inanıyorum” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

afrika

Sokağa Çıkma Yasağının Olduğu Güney Afrika’da Aslanlar Yollarda Uykuya Daldı

bodrumda polisler devriye attı hem hayvanları besledi

Polisler Hem Devriye Attı Hem Hayvanları Besledi