in

Toy Kuşları Tarlalara Yuva Yaptı, Çiftiçiler İlaçlamayı Durdurdu

Muş’ta nesli tükenmekte olan toy kuşları tarlalarda yuva yaparken, çiftçiler ise yumurtalara zarar gelmemesi için yavruların çıkmasını bekliyor.

Ülkemizde nesli tükenmekte olan toy kuşları bu yıl Muş Ovası’nı mesken tuttu. Ovada buğday, arpa ve yonca tarlalarında yuvalarını yapan toy kuşları, bıraktıkları yumurtalar üzerine kuluçkaya oturuyorlar. Toy kuşlarının genellikle 2 veya 3 yumurta yaparak kuluçkaya oturduklarını söyleyen çiftçi Haluk Dizdaroğlu, “Bundan 20 yıl önce Muş Ovası’nda sürüler halinde gezen göçmen toy kuşları, o zaman avcıların bilinciz avlanması sonucu nesli tükenmeye başladı. Muş Ovası’nda halen 20-30 adet toy kuşu var. Buğday tarlasında ilaçlama yaparken toy kuşu ve yuvasını gördük. Yuvada 2 yumurta var. Yuvayı korumaya aldık. Yavruların çıkmasına kadar bu alanda çalışma yapmayacağız” dedi.

AW043938 03

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.


Tabanlı köyünde çiftçilik yapan Erkan Bağlı da, buğday tarlasında ilaçlama yaparken toy kuşunun yerden havalandığını görmesi üzerine yaptıkları inceleme sonucu 2 adet toy yumurtasını gördüklerini belirterek, “Yuvanın yerini belirleyerek korumaya aldık. Toy yavruları yumurtadan çıkıncaya kadar yuva etrafında ilaçlama yapmayacağız. Kuşların yuvadan ayrılmasına kadar yuvayı koruyacağız” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kumruların Yuvasını Bozmamak için İlginç Bir Çözüm Yolu Bulduöç

Kumruların Yuvasını Bozmamak için İlginç Bir Çözüm Yolu Buldu

45 Metrelik Uçurumda Mahsur Kalan Yaralı Köpek

45 Metrelik Uçurumda Mahsur Kalan Yaralı Köpek