in

Toplananlar Kısırkaya’da, İğne Atılıp Bırakılanlar Ölümle Pençeleşiyor

Eyüp Belediyesi dün yaşanan toplama rezaletiyle ilgili bir basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasının ardından hayvan aktivistleri soluğu Kısırkaya Barınağında aldı. Mahalleli tarafından ekiplere verilmeyen ancak iğne atılan bazı yaşlı köpekler yaşam mücadelesi veriyor.

Eyüp Belediyesi veteriner hizmetleri ekiplerinin son 1 aydır Kemerburgaz ve Göktürk‘te köpekleri topladığı iddia edilmiş ve dün ortaya çıkan görüntüler ile kesinlik kazanmıştı. Semt sakinlerinin ve hayvan aktivistlerinin tepkisine rağmen küpeli küpesiz 100’den fazla hayvan 5 ekip tarafından sokaklardan toplandı.

Eyüp Belediyesi Göktürk’te 5 Araçla 100’den Fazla Köpek Topladı Semt Sakinleri Ayaklandıöç 1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Köpeklerin neden toplandığını ve köpeklere ne yapılacağını öğrenmek isteyen aktivistler gün boyu Eyüp Belediyesi veteriner hizmetleri binasının önündeydi.

Eyüp Belediyesi, adeta sokakta hayvan bırakmayan bu yasa ve insanlık dışı uygulamaya gelen tepkiler üzerine bir basın açıklaması yaptı:

“İlçe genelinde başıboş köpekler Veteriner İşleri Müdürlüğümüzce toplanarak İstanbul Büyükşehir Belediyemiz Kısırkaya Barınağına götürülecektir.

Toplanan tüm köpekler, EYÜPSULTAN’DA HER CAN KIYMETLİDİR şiarıyla kayda alınarak, kuduz aşılamaları, iç ve dış paraziter uygulamaları, hasta olanların tedavileri ve kısır olmayanların kısırlaştırmaları ve mikroçipleri yapılacaktır. Köpeklerin tamamı mikroçip taramasından geçirilerek orijinleri belirlenecek ve ilçe dışı orijinleri saptananlar ilgili bölgelere gönderilecektir.

İNSAN VE ÇEVRE SAĞLIĞINI TEHDİT unsuru taşımayan köpekler, Kurumumuzca uygun görülen sayıda, Kurumumuzca uygun görülen adreslere bırakılarak kayıtlanacak ve başka başıboş hayvanların bölgede bulunmasına müsaade edilmeyecektir.

KAMUOYUNA SAYGIYLA DUYURULUR”

Basın açıklamasının ardından aktivistler toplanan köpeklerin orada olup olmadığını teyit etmek için Kısırkaya Barınağına gitti. Aktivistler Orman ve Su işleri İstanbul Şube Müdürü Sebahattin Canbakkal ve İBB Veteriner Hizmetleri Müdür yardımcısı Mehmet Kerim Ayan ile görüşerek hayvanların sokaklara geri bırakılacağı sözünü aldı. Ancak küpesi farklı belediyeye ait olan ama Eyüp Belediyesi sınırlarından toplanan hayvanların akıbetinin ne olacağı henüz belli değil.

Toplama esnasında iğne atılan ancak semt sakinleri tarafından ekiplere verilmeyen köpeklerden biri hayatını kaybetti, birçoğu yaşam mücadelesi veriyor. Uyuşturucu iğne  yaşlı ve hasta köpeklerde öldürücü olabiliyor. Tıpkı Eyüp Belediyesini iğnelerine maruz kalan mahallenin köpeği Beton gibi. Beton’a Eyüp Belediyesi’nin geçtiğimiz hafta yaptığı toplama sırasında iki kez uyuşturucu iğne atılmış. Yaşlı bedeni bu iğneleri kaldırmayan Beton ertesi gün hayatını kaybetmiş.

Ekran Alıntısı2 1

Yine uyuşturucu iğnelere maruz kalan mahallenin yaşlı bir köpeği de şuan yaşam mücadelesi veriyor.

22555163 10211170100869813 2887171210545490234 n

 

Konuyla ilgili bir önceki haber için:

Eyüp Belediyesi, Göktürk’te 5 Araçla 100’den Fazla Köpek Topladı, Semt Sakinleri Ayaklandı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eyüp Belediyesi Göktürk’te 5 Araçla 100’den Fazla Köpek Topladı Semt Sakinleri Ayaklandıöç

Eyüp Belediyesi, Göktürk’te 5 Araçla 100’den Fazla Köpek Topladı, Semt Sakinleri Ayaklandı

Barınaktan Sahiplenildiğinin Ertesi Günü Sokağa Terk Edilen Köpek Püskülöç

Barınaktan Sahiplenildiğinin Ertesi Günü Sokağa Terk Edilen Köpek Püskül