in

Topkapı Sarayı’nda Skandal İddia: Personele “Sokak Hayvanlarını Beslemeyin” Talimatı!

Cumhurbaşkanlığı’na devredildikten sonra 1. derece SİT alanındaki ağaçların katledildiği Topkapı Sarayı’nda şimdi de, kutsal emanetlerle birlikte peygamber efendimizin kedisi Müezza’nın soyundan gelen kedilerin ve diğer sokak hayvanlarının aç bırakıldığı iddia edildi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan alınıp Cumhurbaşkanlığı Milli Saraylar Başkanlığı’na bağlanan Topkapı Sarayı’nda ikinci bir rezalet mi yaşanıyor? CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi Cumhurbaşkanlığı personeline yerleşke içerisindeki hayvanları beslemelerinin yasaklandığını belirterek, “Yasağa bir an önce son verin” çağrısında bulundu.

Gamze Akkus Ilgezdi

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Cumhuriyet’in haberine göre; hayvan hakları yasası konusunda tüm siyasi partilerin olumlu mesajlar vermesine karşın, yıllardır bir türlü bu konuda adım atılamaması kamuoyunda tepki çekerken, CHP’li İlgezdi, devir işleminin ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı çalışanlarını Topkapı Sarayı’na almayan Cumhurbaşkanlığı yetkililerinin kendi personeline saraydaki sokak hayvanlarını beslemeyi yasakladığını kaydetti.

Topkapi Sarayinin Kedileri
Topkapı Saray’ındaki kedilerin kutsal emanetlerle birlikte geldiği ve soylarının da Peygamber efendimizin kedisi Müezza’dan olduğu söylenir.

“Sokak hayvanları açlıkla karşı karşıya”

Gönüllülerin yardımıyla sağlanan mamaların sokak hayvanlarına bir süredir verilmediğini kaydeden İlgezdi, “Anne ve yavru köpeklerin, kedilerin olduğu sokak hayvanları açlıkla karşı karşıya. Buradan Cumhurbaşkanlığı yetkililerine sesleniyorum: Yasağa bir an önce son verin ve yerleşke içerisinde yaşayan sarayın sessiz sahiplerinin barınma ve beslenme ihtiyaçlarını derhal karşılayın” diye konuştu.

Cumhurbaşkanlığı yetkililerinin hayvanları beslemeyi yasaklamasının sözün bittiği yer olduğunu kaydeden İlgezdi, “Bu hayvanların başka yere götürülmeleri de ölmeleri anlamına gelecek. Bir an önce bu yanlıştan dönün” dedi.

 Topkapı Sarayı’nın 1’inci Derece Sit Alanında Bulunan Ağaçları Kesildi,  Askeri Okul Binası Yıkıldı İddiası

İlgezdi, daha önce yaptığı açıklamada da Cumhurbaşkanlığı Milli Saraylar Başkanlığı’na bağlanan Topkapı Sarayı’nın 1’inci derece sit alanında bulunan ağaçlarının hiçbir izin alınmadan  kesildiğini, askeri okul binasının ise yıkıldığını  iddia etmişti.

Topkapi sarayi sokak hayvanlari 1
Topkapı Sarayı genel fotoğprafın altına da; Kuruluş yıllarında yaklaşık 700.000 m²’lik bir alanda yer alan sarayın bugünkü alanı 80.000 m²’dir.

Yaşanan sorunları meclis gündemine de taşıyan İlgezdi bu konuya ilişkin yaptığı açıklamada şunları  söylemişti:

“Bu karar sonrasında Saray’ın bahçesinde bulunan Kültür Bakanlığı’na bağlı tarihi eser depo binaları ve laboratuvarlarda çalışanlara türlü zorluklar çıkarılmaya başlandı. Bir an önce binaları boşaltmaları için ciddi baskılar oluşturuyorlar. Laboratuvarın yaklaşık 100 çalışanından sadece 2 veya 3 kişi özel izinle kuruma girip çalışabiliyor. Yine Saray’ın bahçesinde bulunan birinci derece sit alanında sayılan askeri okul binaları hiçbir izin alınmadan yıkıldı. Bu durum yetmiyormuş gibi ağaçlar da katledildi.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kuyuya Dusen Kedi Jandarma ve Cobanin Calismasi ile Kurtarildi

Kuyuya Düşen Kedi, Jandarma ve Çobanın Çalışması ile Kurtarıldı

Bayat Ekmekler Sokak Hayvanlari icin Mamaya Donusuyor

Bayat Ekmekler Sokak Hayvanları için Mamaya Dönüşüyor