in

Tombili’nin Heykeli Bitmek Üzere…

Verdiği pozla dünyaca üne kavuşan ancak geçtiğimiz ay ölen sosyal medya fenomeni kedi Tombili’nin heykelini yapan Seval Şahin, heykelin Eylül ayının sonlarında Kadıköy’ün Ziverbey semtine dikileceğini söyledi.

tombilli1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Tombili, Kadıköy Ziverbey‘de ayaklarını uzatarak verdiği ‘cool’ pozla herkesin gönlünü çalmış, daha sonra bu poz 9gag isimli eğlence sitesinde yayınlanınca tüm dünyaca tanınmıştı. Ancak geçtiğimiz ay ölümüyle özellikle onu yakından tanıyan sokağındaki insanları yasa boğan Tombili‘nin ölümünün ardından Change.org‘da heykelinin dikilmesi talebiyle bir kampanya başlatılmıştı. Kadıköy Belediyesi ise Tombili’nin heykelinin yapılması için çalışmalara başlandığını duyurmuştu.

Kendi Kedisiyle Tombili Arasında Bağ Kurdu

Gazete Kadıköy’ün haberine göre, Kadıköy Belediyesi bu heykelin yapılması için heykeltıraş Seval Şahin‘e götürdüğü tekliften olumlu yanıt aldı ve Seval Şahin atölyesinde Tombili’nin heykeli için çalışmalara başladı. “Evinizde hayvanla birlikte yaşayınca sokaktaki tüm hayvanlara karşı sorumluluk duyuyorsunuz” diyen Şahin, Tombili’nin heykelini, Kadıköy Belediyesi‘nin teklifi üzerine gönüllü olarak yapmayı kabul ettiğini belirtti.

tombili2

Heykeltıraş Şahin, “Her kedinin kendi kişiliği olduğuna inanıyorum. Ben de bir kedi annesiyim. Kedim ile Tombili arasında bağ kurdum. Eserimi gönüllü olarak sokak hayvanlarına karşı duyarlılığı arttırmak adına yapıyorum. Heykelde Tombili’nin her detayını yansıtmaya çalıştım” dedi.

“Komşu Atölyenin Kedisi Badem Bana Modellik Yaptı”

Heykel üzerinde çalışmaya Suadiye’deki atölyesinde devam eden Seval Şahin, çalışma sürecini şöyle anlattı: “Çalışmama başlamadan önce Tombili’nin yaşadığı mahalleye gittim ve zaman geçirdim. Çevre sakinleri ile Tombili hakkında sohbet ettim. Özellikle onu besleyen kasapla sohbet etmek bambaşka oldu. Meşhur pozunu verdiği kaldırımın ölçülerini aldıktan sonra teknik eksiklerimi tamamlayarak bir an önce atölyemde çalışmalara başladım. Tombili’nin heykeli için ilk üç gece hiç uyumadan çalıştım. Atölyemde sabahlayarak Tombili’nin en ince detaylarını yansıtmaya gayret gösterdim. Hareketinden tutun, kas yapılarına, hatta tüylerine varıncaya dek özenli bir çalışma gerçekleştirdim. İnternette var olan fotoğrafları çok yetersizdi ve tek açılıydı. Anatomik yapısını oluştururken çok zorlandım. Fazlasıyla karakteristik bir hareketti. Komşu atölyemin kedisi Badem, bu aşamada bana modellik yaptı. Badem de oldukça kilolu bir kedidir. Badem’i, Tombili’nin pozisyonlarına sokarak heykelin altyapısını oluşturdum. 10 gündür aralıksız çalışıyorum. Kadıköylülerin yoğun talebi ve sokak hayvanlarına gösterdikleri bu ilgiden sonra bir an evvel heykeli bitirebilmek için geceli gündüzlü çalışıyorum”

Seval Şahin, heykelin Eylül sonunda Ziverbey’deki Güleç Sokak‘a yerleştirileceğini söyledi.

Kaynak: Gazete Kadıköy

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

one cıkan hayvan oldurme

Öldürdüğü Hayvanlarla Poz Veren Çocuk Sosyal Medyada Tartışma Başlattı

çocuk2

Uzmanlardan Ebeveynlere ‘Kurban’ Uyarısı