in ,

“Toksoplazma Kedi Besleme Oranının Düşük Olduğu Bölgelerde Daha Çok Görülüyor”

Küçük Hayvan Veteriner Hekimleri Derneği, basının şu günlerde çokça ilgilendiği toksoplazma paraziti ile ilgili açıklama yaptı.

Geçtiğimiz günlerde basında yer alan “İki kadın kediden bulaşan parazitle kör oldu” haberi tepkilere neden oldu. Basının çarpıtarak verdiği haberde bir kadın hayatından hiç kediye dokunmamışken diğerinin kedisi var. Aslında bu durum bile bize toksoplazma hakkında bilgi verebiliyorken ana akım medya toksoplazma parazitler nedeniyle kedi düşmalığına soyundu.

Toksoplazmaöç

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Peki toksoplazma nedir? Bu parazit sadece kedilerden mi bulaşır? Bu soruların cavabını Küçük Hayvan Veteriner Hekimleri Derneği‘nin konuyla ilgili yaptığı açıklamada bulabilirsiniz. İşte o açıklama:

“Küçük Hayvan Veteriner Hekimleri olarak sevimli dostlarımız kedilerin son günlerde basında tehlikeli canlılar gibi lanse edilmesi bizleri rahatsız etmiştir. Konu hakkında en yetkin kişiler olarak bilgilendirme yapma ihtiyacı hissettik.

Toksoplazma adı verilen parazitin kedilerin bağırsağında çoğaldığı, ana konakçısının kediler olduğu doğrudur. Kediler bu parazitle karşılaştıktan sonra enfekte olurlar, yaklaşık iki hafta kadar parazit yumurtalarını dışkıları ile çevreye saçarlar. Bu süreç dışında kediler paraziti insanlara ya da diğer hayvanlara bulaştıramazlar.

Yapılan çalışmalar toksoplazma hastalığının kedi besleme oranının düşük olduğu bölgelerde daha yüksek düzeyde görüldüğünü ortaya koymuştur. Çiğ tüketilen hayvansal gıdalar, iyi yıkanmamış meyve ve sebzeler, ayrıca kirli sular hastalığın diğer bulaşma yollarıdır. Basında yer alan haberde de kör olduğu söylenen kişilerden bir tanesinin kedilerle hiç temasının olmadığı belirtilmiştir.

Toksoplazma ile bir kez karşılaşan insanlar hastalığa karşı bağışıklık kazanırlar. Bu hastalık çoğunlukla belirti vermeden kendi kendine atlatılır. Tıpkı ülkemizde görülen Hepatit A vakaları gibi. Toksoplazma dahil birçok hastalığa karşı en önemli korunma yöntemi hijyen kurallarına uymaktır. Sevimli dostlarımızın veteriner hekim kontrollerini ihmal etmemek de önemlidir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

yesimkedihayatinikaybetti

Manisa’nın Fenomen Kedisi ‘Yeşim’ Hayatını Kaybetti

Aç ve Susuz Kalan 2 Milyon Civciv Ölüme Terk Edildiöç

Aç ve Susuz Kalan 2 Milyon Civciv Ölüme Terk Edildi