in ,

Tokat’ta, 1250 Kınalı Keklik Doğaya Salındı

Tokat’ta yaban hayatının çeşitliliğini korumak ve desteklemek amacıyla bin 250 kınalı keklik doğaya salındı.

Tokatta 1250 Kinali Keklik Dogaya Salindi1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünün Gümüşhane kınalı keklik üretim istasyonundan Tokat’a getirilen keklikler gruplar halinde doğaya salındı. Kekliklerin doğaya salınması programına katılan Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı, yaban hayatının korunmasını çok önemsediğini kaydetti.

Bu kapsamda doğaya, yaban hayatının çeşitlendirilmesi ve korunması açısından kınalı kekliklerin salındığını belirten Vali Balcı, “Yaban hayatını koruyalım, doğayı koruyalım, hayvanları koruyalım diyorum. Ayrıca yakında yaban hayatını ilgilendiren kuşburnu, alıç, kızılcık gibi meyvelerin dikimini gerçekleştireceğiz. Hem yaban hayatına meyve olmuş olacak. Hem de onların barınmaları için önemli bir alan olacak” dedi. Vali Balcı’nın konuşmasının ardından keklikleri doğaya saldı.

Bonus Bilgi: Keklik Nasıl Bir Hayvandır?

Keklik, yirmi yıl yaşayabilen güvercin gibi 25-30 cm boyunda ayakları, gagası ve göz çevresi kırmızı olan sırt tarafı toprak renginde yanlarında siyah şerit bulunan halk tarafından sevilen adına türküler yakılan bir kuş türüdür. Keklikler Asya, Avrupa, Kuzey Afrikada yaşarlar. Yerde gezinerek tane ve kurtçuklarla beslenirler. Keklikler çok hızlı koşarlar. hatta av köpekleri peşlerinden koştuklarında keklikleri yakalayamazlar. Genelde keklikler ürkütüldüğünde, hızlıca alçaktan uçup kaçarlar. Gözle takip etmek dağlık lanlarda çok zordur. Kekliğin en bilinen çeşitleri; kınalı keklik, kırmızı başlı keklik, çil kekliğidir. Ülkemizde en çok bilineni kınanı kekliktir Trakya’nın ve Anadolu’nun dağlarında ve işlenmemiş arazilerde yaşarlar. Genellikle sayıları otuza kadar ulaşan sürüler halinde yaşarlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Barakada Yasayan Vatandas Son Lokmasini Bile 36 Kediyle Paylasiyor2

Yaşadığı Küçücük Barakasını 36 Kediyle Paylaşan Koca Yürekli Nazmi Dede’nin ve Kedilerinin Desteğe İhtiyacı Var

Artvinli Hayvan Hakki Savunuclarii Artvin Belediyesini Protesto Etti 1

Artvinli Hayvan Hakkı Savunucuları Artvin Belediyesini Protesto Etti