in ,

Tırtıllar Kelebek Olmak için Tren Raylarını Seçti

Samsun’un İlkadım ilçesinde hava sıcaklığının artmasıyla birlikte ortaya çıkan tırtılların (çam kese böceği) kelebeğe dönüşmek için yaptığı yolculuk, tramvay rayları üzerinde görüntülendi.

Çam ağaçları üzerindeki beyaz pamuksu tırtıl keseleriyle kendini belli eden çam kese böceklerinin bir kelebek türü olduğu, tırtılların orman zararlısı bir böcek olduğu biliniyor. Çam kese böcekleri, özellikle Akdeniz, Ege ve Marmara ile Karadeniz Bölgelerinin sahil kesimindeki çam ağaçlarının yapraklarını yiyerek besleniyor. Çam kese böceklerinin kelebeğe dönüşüm yolculuğu doğada sabah erken saatlerde görülebiliyor.

Tirtillar Kelebek Olmak icin Tren Raylarini Secti scaled

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Tramvay Raylarındaki Yolculuk

Samsun’da çam ağaçlarındaki keselerden düşen çam kese böcekleri, yaptıkları uzun konvoylar ile ilginç görüntüler oluşturdu. Nisan ayı itibarıyla çam ağaçlarında görülmeye başlayan keselerdeki tırtıllar düşmeye başladı. Yere düşen tırtıllar, vagon şeklinde uzun konvoylar oluşturarak, ilginç görüntülere sahne oldu. Tırtılların kelebeğe dönüşüm için kat ettikleri yol için tramvay raylarını tercih etmeleri ise ilginç görüntüler oluşturdu.

Tirtillar Kelebek Olmak icin Tren Raylarini Secti 2 scaled

Ağaçların Ölümüne Sebep Olmuyorlar

Çam kese böceği tırtıl döneminde çam ağaçlarının yapraklarını yemek suretiyle artım kayıplarına, estetik yönden görüntü kirliliğine ve bu sahalarda bulunanlarda alerjik reaksiyonlara sebep olabiliyor. Kesinlikle ağacın ölümüne sebep olmuyorlar. Kurumuş gibi görünen ağaçlar, mayıs ayından itibaren tekrar yeşile bürünmeye başlıyor. Ağaçlara zarar veren çam kese böcekleri ile mücadelede birçok farklı yöntem kullanılıyor.

Tirtillar Kelebek Olmak icin Tren Raylarini Secti 3 scaled

Kendilerine Konvoy Yapıyorlar

Tırtıllar salgıladıkları feromon sayesinde iz bırakarak uzun bir konvoy oluştururlar. Bu konvoy davranışı sayesinde besin kaynaklarına birlikte ulaşırlar ve kaybolmadan da yuvalarına dönerek hayatta kalma şanslarını arttırırlar. Ayrıca, eski izler ile yeni izleri birbirinden ayırt edebilen tırtıllar, yanlış izlerin peşine de düşmezler.

Tirtillar Kelebek Olmak icin Tren Raylarini Secti 4 scaled

Kedi ve Köpek Dostlarımız için Büyük Tehlike

Dizili halde duran tüylü tırtıllar köpeklerin dikkatini kolayca çekebiliyor. Köpeklerin dikkatini çeken bu uzun tüyler toksik madde içerdiği için kedi ve köpek dostlarımız için büyük tehlike oluşturuyor. Bu sevimli tırtıllarla oynamak isteyen köpek dostlarımızın dili, tırtılla temas ettiğinde sonu ölümle sonuçlanabilecek problemlere yol açabilir. Çam kese böceği alerjisinin ilk belirtisi dilde şişme, kızarıklık ve ağrıdır. Eğer hemen müdahale edilmezse köpeğin dilinde nekroz oluşumuna yani dil kaybına hatta ölüme neden olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tarsus Belediyesinden Sifir Atik Projesi

Tarsus Belediyesinden “Sıfır Atık” Projesi

iklim degisikligi

Esnek Çalışma İklim Değişikliğiyle Mücadelede Yeni Bir Silah Olabilir