in

‘Timsaha Tecavüz’ Haberi ve Düşündürdükleri

İnternet alemini bilenler, ‘fake’ kavramını da bilir. Yani ‘sahte’ olan içeriktir. Haber olarak kurgulandığında kaynak vs. belirtmeden ya da çarpıtılarak üretilen içerikler genelde sansasyonal olduğunda daha çok kullanıcıya ulaşır ve bunun da bir reyting karşılığı vardır. Bazı durumlarda komik haberler olabileceği gibi bazı durumlarda da rencide edici ya da komikliğin aksine asap bozucu hal alabilir.

Hayvanlara tecavüz haberleriyle sıkça haber bültenlerinde karşılaşıyoruz. Gerçekten yaşanan bu durumlar mahkemeye yansısa bile bu suç ‘Kabahatler Kanunu’ kapsamında değerlendirilip para cezaları ile cezalandırılıyor. Hayvan hakları için mücadele eden dernek ve topluluklar da hayvanlara işkence, eziyet, tecavüz eden ve hayvanları öldüren kişilerin hapis cezası ile cezalandırılmasını ve bunun Hayvanları Koruma Kanunu’nda değişiklik yapılarak artık ‘Kabahatler Kanunu’ kapsamından çıkarılmasını istiyorlar.

2014 yılında TBMM Çevre Komisyonu’na gelmiş olan 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nun değişiklik taslağında bu fiillerin hapis cezası ile cezalandırması gerektiği kanun kapsamına alındı. Fakat değişiklik taslağı Meclis gündemine gelemediğinden ‘hayvanlara tecavüz suçu’ halen ‘Kabahatler Kanunu’ üzerinden cezalandırılıyor.

Timsaha Tecavüz Eden Adam

2015’in Temmuz ayında liveleak.com sitesinde yayınlanan bir haberde Florida’da bir adamın timsaha tecavüz ettiği yazılmıştı.

timsah

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Başka bir site de haberde kullanılan görselleri bularak haberin gerçek olmadığını, yani ‘fake’ olduğunu ve sansasyon yaratmak için kurgulandığını açığa çıkarmıştı. (http://www.snopes.com/man-arrested-for-alligator-sex/)

timsah3

Bu haber yayınlandığında Türkiye’de de ekşisözlük sitesinde “Timsaha tecavüz eden adam” başlığı açılmış, Türkiye’deki haber siteleri bu konuda ‘trollenmiş’ olmasa da haber bir şekilde sosyal medyanın gündemine gelmişti. (https://eksisozluk.com/timsaha-tecavuz-eden-adam–4860262?p=1)

Kirpice’nin ‘Timsah’a Tecavüz’ Haberi

Kirpice.com sitesi de ‘fake’ haberler yapan bir internet sitesi. Sitedeki diğer haberlere bakıldığında ‘fake’ haberlerle ‘mizahi’ içerikler üretildiği hemen anlaşılabiliyor. Lakin haberin varolduğu sayfada haber şeklinde kurgulanan içerik bir anlamda kirpice.com internet sitesinin içeriklerini bilmeyenler için yanıltıcı olabilir. 5 Nisan 2016’da yayınladıkları haber şöyle: (http://www.kirpice.com/timsaha-tecavuz-etti-iyi-hal-indirimi-alip-beraat-etti-hayvan-severler-isyan-etti/)

“İstanbul’da bir hayvanat bahçesinde Nil Timsahı’na 6 ay boyunca tecavüz eden temizlik görevlisi N.K’nın çıkarıldığı ilk mahkemede beraat etmesi, hayvan severleri isyan ettirdi.”

timsah2

Sosyal medya üzerinde de bu haber birçok kişi tarafından gerçekmiş gibi paylaşıldı ve paylaşılmaya devam ediyor. Böyle bir içeriğin mizaha konu olması ise düşündürücü ve rahatsız edici. Geçen yıl yurtdışında yayınlanan benzer ‘fake’ haberi ve internet ortamlarını bilenler için bu ‘sansasyonal içerik’ yeni ve yaratıcı değil, mizah olduğunu düşünenler varsa da bizce bu ‘mizah’ ya da hiç ‘komik’ değil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

20 Fotoğrafla Penguenleri Farkına Varalım 4 2

10 Fotoğrafla Penguen Farkındalığı

sokak kopekleri 1 1

Basın Parktaki ‘Başıboş’ Köpeğe Saldırdı!