in

Terör Gazisi, ‘Rehber Köpeği Bobby’ ile TBMM’yi Gezdi

Hakkari’de mayın patlaması sonucu görme yetisini ve sağ elini kaybeden gazi Hasan Arısoy, rehber köpeği Bobby ile TBMM’yi gezdi.

Hakkari‘nin Çukurca ilçesinde görevliyken mayın patlaması sonucu görme yetisini ve sağ elini kaybeden 37 yaşındaki gazi Jandarma Astsubay Üstçavuş Hasan Arısoy, Rehber Köpekler Derneği Genel Sekreteri Ali İlhan ve dernek üyeleriyle birlikte TBMM’ye geldi. Arısoy’a, birlikte eğitim alarak uyum sağladığı Labrador Retriever cinsi rehber köpek Bobby eşlik etti.

Terör Gazisi ve Rehber Köpeği Bobby TBMMyi Gezdi

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Ziyaretin ardından  soruları yanıtlayan gazi Arısoy, rehber köpeğin görme engellilere tek başına hareket etme özgürlüğü sağladığını söyledi.

Rehber köpek Bobby ile 8 aydır birlikte olduğunu, bu süreçte hayatında birçok şeyin değiştiğini belirten Arısoy, “Bugün de Meclisi gezmeye geldik. Bobby sayesinde Meclisi kimsenin koluna girmeden, günlük hayatta olduğu gibi rahat rahat dolaşabildim.” dedi.

Bobby’nin, hayatında pozitif anlamda çok fazla şeyi değiştirdiğini anlatan Arısoy, “Bobby rehber köpekten daha çok iyi bir yol arkadaşı. Bobby ile bundan sonra uzun bir süre yürümeye devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

“Görme Engelliler, Rehber Köpeğiyle Meclise Girebiliyor”

Aynı zamanda görme engelli olan ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba’nın danışmanlığını yürüten, Rehber Köpekler Derneği Genel Sekreteri Ali İlhan da Türkiye’de rehber köpeklerin bazı kurumlara girmesi konusunda ciddi sıkıntılar olduğunu ancak konuya ilişkin duyarlılık ve farkındalığın arttığını belirtti.

TBMM Başkanlık Divanında alınan kararla bu konuda ilk farkındalığı Meclisin başlattığını vurgulayan İlhan, “Artık görme engelli arkadaşlarımız, Meclise rehber köpekleriyle rahatlıkla girebiliyor.” dedi.

Görme engelli olarak kendisinin de bu farkındalığın artması için mücadele ettiğini anlatan İlhan, “Farkındalık artarak devam ediyor ancak en çok ihtiyacımız olan şey basının desteği.” diye konuştu.

Rehber Köpek, Gazi Hasan Arısoy’un Kaybettiği Gözleri Olacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Avustralyadan İskoçyaya Valizde Giderek 15 Bin Kilometre Yolculuk Yapan YılanÖÇ

Avustralya’dan İskoçya’ya Valizde Giderek 15 Bin Kilometre Yolculuk Yapan Yılan

Ekonomik Kriz Hayvanları da Vurdu Milyonlarcası Sokağa Terk Edildiöç

Ekonomik Kriz Hayvanları da Vurdu, Milyonlarcası Sokağa Terk Edildi