in

Terk Edilmenin Köpekler Üzerindeki Etkileri

Köpekler insanlara olan bağlılıkları ile tanınırlar ve insanı tarafından terk edilmek bir köpek için ömür boyu atlatamayacağı denli büyük bir travmadır.

Köpekler tüm dünya gibi ülkemizde de en fazla bakılan evcil hayvanlardan biri ve bu beraberinde en çok terk edilen evcil hayvan olmalarını da getiriyor. Her yıl binlerce köpek çeşitli gerekçelerle insanları tarafından sokaklara, ormanlara ya da barınaklara terk ediliyor ve bu terk edilen köpekler için ömür boyu sürecek bir acı anlamına geliyor. Hatta bazı terk edilen köpekler yemeden, içmeden kesiliyor ve yavaş yavaş ölüyor. Terk edilmenin köpekler üzerindeki etkilerinin ne denli korkunç olduğunu anlamak aslında zor olmamalı zira köpeklerin de bizler gibi duyguları var ve bizler terk edilince ne kadar kötü hissediyorsak köpekler de en az o kadar kötü hissediyorlar. Yani biraz empati kurabilen bir insanın köpek dostunu terk etmesi imkansız, terk edenlerinse empati kurabilen insanlar olduğunu söyleyebilmek imkansız tabi ki.

Köpekler neden terk ediliyor?

Köpeklerini terk eden insanların gerekçeleri tüm dünyada benzerlik taşıyor, köpeklerin terk edilme nedenleri genellikle şunlar oluyor;

 • Başka bir şehre ya da ülkeye taşınma
 • Tıbbi giderlerin yüksekliği (bu özellikle hasta köpeklerin terk edilme bahanesi)
 • Ev sahiplerinin köpek kabul etmemesi
 • Köpeklerin sahiplerine ya da yabancılara karşı agresif davranması
 • Mama ve bakım maliyeti
 • Zaman yetersizliği
 • Evde çok fazla hayvan olması
 • Köpek sahibinin hastalanması ya da ölmesi
 • İnsanların bazı kişisel sorunları
 • Hamilelik ya da doğum
 • Eşyalara zarar verme
 • Evdeki diğer hayvanlarla anlaşamama

Bunlar tüm dünya ile birlikte ülkemizde de köpek dostlarını terk eden acımasız insanların ortak bahaneleri. Bu listedeki kabul edilebilir tek gerekçeyse köpeğin insan dostunun hayatını kaybetmesi, bunu terk etmek olarak değerlendirmek mümkün değil. Ölüm dışındaki tüm gerekçelerse kabul edilebilir olmaktan çok uzaklar.

STRAY DOGS

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Terk edilen köpek güven duygusunu kaybeder

Köpekleri barınağa, sokağa ya da başka bir yere terk etmek fark etmez, bir köpek nereye terk edilirse edilsin yaşadığı ilk şey güven duygusu kaybıdır. Kendini tamamen güvensiz hisseder ve bu da beraberinde korkuyu getirir. Siz arkanızı dönüp gittiğinizde köpek için güven de gitmiş olur, dünya her zamankinden daha korkutucu bir yerdir artık onun için.

Köpeği başka birine sahiplendirmeniz terk edilmiş hissetmesini engellemez!

Bazı insanlar artık istemedikleri köpeği sokağa atmak yerine “sahiplendirme” yoluna giderler ve kendilerinin iyi bir insan olduğunu zannederler, oysaki köpekler insanları ile derin bağlar kuran canlılardır ve onlar için her insan aynı değildir, yani köpeği birine vermek kendini terk edilmiş hissetmesini engellemez.

photolibrary rm photo of abandoned dog

Terk edilen köpeklerde acı üç aşamadan oluşur

Terk edilen köpeklerde acı üç tanımlanmış aşamadan oluşur;

 • Protesto etme (havlama, ağlama)
 • Umutsuzluk
 • Ayrılma

Terk edilen köpeklerde stres hormonu olarak bilinen kortizol seviyesi ciddi biçimde artar ve stres terk edilen köpeklerin bağışıklık sisteminin de zayıflamasına neden olur. Bu özellikle de birçok virüsün, bakterinin kol gezdiği barınaklara terk edilen köpeklerin kolayca hastalanabileceği anlamına gelir.

Golden Rescue Dog Turkey

Stresin fizyolojik etkileri bununla sınırlı değildir

Terk edildiği için strese giren köpeklerin fiziksel durumları hızla bozulur, tüyleri dökülür, cansızlaşır, mide ülseri başta olmak üzere birçok sorun ortaya çıkar. Yani terk edilmek köpeklere yalnızca ruhsal olarak değil fiziksel olarak da zarar verir.

fashion photographer helps abandoned dogs find a new and happy home 3

Terk edilen köpekler yeni yuva bulsalar bile sorunlar bitmez

Terk edilen köpeklerin güven duygusunun yıkıma uğradığını söylemiştik, bu nedenle terk edilen köpekler yeni bir yuva bulabilse bile uyum konusunda sorunlar yaşarlar. İşte, 5-6-7 kere sahiplendirilen ancak uyum sağlayamadığı için barınağa geri dönen köpeklerin durumu tam da budur! Köpek uyum sağlayamadığı için suçlu değildir, bütün suç onu ilk terk eden ve güvenini yerle bir eden insanındır.

abandoned dog 1647443c

Eğer ömür boyu bakamayacaksanız asla köpek sahiplenmeyin!

Gördüğünüz gibi terkedilmek bir köpek için asla iyileşmeyecek bir yara, hayat boyu sürecek acı demektir. Bu nedenle hayatı boyunca bakabileceğinizden emin değilseniz lütfen asla bir köpek sahiplenmeyin, eğer sahiplendiyseniz onu asla terk etmeyin. Unutmayın, köpekler kapınıza tekme atıp evinize, hayatınıza zorla girmiyorlar, onları siz alıyorsunuz ve kendi seçtiğiniz yaşam arkadaşınızı terk etmeniz asla kabul edilebilir bir davranış değil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

keci boynuz atti 2

Otomobildeki Kurbanlık Keçi Sürücüye Boynuz Attı, Araç Okul Bahçesine Uçtu

sad dog1 758x426

İç Parazitlerin Köpeklere Zararları