in

Terapist Patiler Yolcuları Rahatlatıyor

Dünyanın farklı metropollerinde birbirinin peşi sıra gelen terör saldırıları sonrası kent meydanlarında, alışveriş merkezlerinde, toplu ulaşım istasyonlarında, eğlence merkezlerinde, havalimanlarında insanlar aynı korku, endişe ve stresi paylaşıyor. Bu gibi saldırıların öncesinde önlem almak için köpek dostlarımıza ihtiyaç duyduğumuz gibi stresimizi almaları için de destek patisi yine onlardan geldi.

havalimanı-ajanimo1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Havalimanlarında bugüne kadar güvenlik amaçlı kullanılan (bomba, uyuşturucu arama, şüpheli bagaj kontrolü) köpeklere artık yolcuların stresini almak için özel eğitimden geçirilen hemcinsleri eklenmeye başladı. Bu trendin başladığı ülke ise doğal olarak hava ulaşımının en yaygın olduğu Amerika Birleşik Devletleri. İngiliz Cocker Spaniel, Setter, Terrier, Schnauzer, Golden Retriever, Mastiff ve Rottweiler tipi köpekler Amerika’da birçok havalimanında yolculara terapi amaçlı görev yapıyor.

havalimanı-ajanimo2

Bu konuda öncülüğü 11 Eylül terör saldırılarından sonra uçağa binmekten çekinen yolcuları rahatlatmak için ilk kez Kaliforniya’daki San Jose Havalimanı başlattı. Havalimanı çalışanlarından birinin terminale getirdiği köpeğinin yolculardan büyük ilgi görmesi üzerine havalimanı işletmecisi evcil köpeklerle ilgili resmen bir program başlatmaya karar verdi.

2013 yılında bu kez evcil hayvanlarla terapi programı çerçevesinde San Francisco Havalimanı’nda da sevimli köpekler hizmet vermeye başladı. Üzerlerinde “pet me-sev beni” yazan özel yelekler giyen köpekler, terminalde yolcuların arasına karışarak onların stresini alıyor. İsteyen yolcular bu köpekleri sevebiliyor.

havalimanı-ajanimo3

San Francisco’nun ardından Los Angeles Havalimanı’da (LAX) “yolcuları rahatlatan evcil hayvanlar”, (Pets Unstressing Passenger) adını verdiği havalimanında evcil köpek hizmeti başlattı. Yolcular, LAX Havalimanı’nda üzerinde kırmızı yelek olan köpekleri sevebiliyor.
Son olarak bu trende Mineta San José International Airport, Miami International Airport ve Teksas’taki San Antonio International Airport’ta katıldı. Miami’deki Casey isimli Golden Retriever cinsi köpeğin yolculardan büyük ilgi görmesi üzerine görev yapan köpek sayısı arttırıldı.

Kaynak: Fatih YILMAZ/Kokpit.aero

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bornova hayvan sevgisi ajanimo 1 1

Bornova Hayvan Sevgisi ‘Aşılıyor’

hayvan dostunuzu neden arabada yalnız birakmamalisiniz ajanimo 2 1

Hayvan Dostunuzu Neden Arabada Yalnız Bırakmamalısınız?