in ,

Tepeören’le İlgili İBB’den 3 Farklı Açıklama, Hangisi Doğru? Ekrem İmamoğlu Kime Neyle İlgili Soruşturma Açacak?

İmamoğlu: Tepeören Sorumlularına Soruşturma Açılacak. Muhtarlıklar ve Gıda Daire Başkanı Atalık: İddialar Asılsız. Tepeören Başhekimi:Mevzuat Göre Bu Şekilde Gömülür Şimdi Ekrem İmamoğlu kime neyle ilgili soruşturma açacak? Neden hayvanların tek tek gömülmediğiyle ilgili mi soruşturma açacak yoksa üst üste yığılarak gömülen hayvanların üstünün neden zamanında kapatılmadığının mı hesabı sorulacak? İBB’nin olmayan evcil hayvan mezarlığıyla ilgili kim hesap verecek?

İstanbul Tepeören’de kötü kokudan rahatsız olan mahalle sakinleri, duydukları kokuyu takip ettiklerinde karşılaştıkları manzara karşısında dehşete düştü. İBB’ye bağlı Sahipsiz Hayvan Geçici Bakımevinin yakınındaki bahçede kazılmış çukur içerisinde, onlarca hayatını kaybetmiş kedi ve köpek cesedi olduğu görüldü.

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Olayın basında yer almasının ardından İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, sosyal medya hesabı üzerinden açıklamada bulundu. İmamoğlu “Tepeören Hayvan Bakımevi’nde hayatını kaybeden hayvan dostlarımızın defin edildiği alandaki görüntüleri asla kabul edemeyiz. Şehrimizi paylaştığımız canlı dostlarımıza yapılan bu uygulamayı yapan kişiler hakkında soruşturma açılmıştır. Gelişmeleri paylaşacağız” dedi.

Tepeören Başhekimi Maytalman: “Mevzuata Göre Gömülme Şekli Budur ”

Ekrem Imamoglu Tepeoren Sorumlularina Sorusturma Acilacagini Soyledi Tepeoren Bashekimi Mevzuat Gore Bu Sekilde Gomulur dedi 1

Ekrem İmamoğlu sosyal medya üzerinden, sorumluları hakkında soruştırma açılacağını söylerken, Tepeören Bakımevi Başhekimi Mevlüt Maytalman,Normal şartlarda zaten bakanlığımızın da kararıyla ölen hayvan için çukurlar kazılır, çukura atılır ve sıkıştırılmış toprakla gömülür. Mevzuat da budur. Biz de günlük ölen hayvanları koyuyoruz çukurumuza, üstünü kapatıyoruz. Ama bazen biraz geç olabiliyor gömülerimiz. Bunun haricinde biz dışarıdan sadece ölmüş hayvan getirmiyoruz. Birkaç hafta kalmış, kurtlanmış hayvanları da getiriyoruz.Tepeören Sahipsiz Hayvan Bakımevi’nde 39 ilçenin gömü hizmeti yapılmaktadır. Tüm ilçeler gömü hizmetine bizim birimimizden almaktadır” dedi.

İBB Muhtarlıklar ve Gıda Daire Başkanı Atalık: “İddialar Asılsız”

Ekrem Imamoglu Tepeoren Sorumlularina Sorusturma Acilacagini Soyledi Tepeoren Bashekimi Mevzuat Gore Bu Sekilde Gomulur dedi Ahmet Atalik

Tuzla’da hayvan cesetlerinin üste üste atılması ve üstlerinin kapatılmamasıyla ilgili konuşan İBB Muhtarlıklar ve Gıda Daire Başkanı Ahmet Atalık, “39 ilçenin tek defin alanı burası. Üstlerinin açık bırakıldığı, yakıldığı, koku yaydığı iddiaları da tamamen asılsızdır” dedi. Tepeören‘de İBB yönetimindeki hayvan bakımevinin yakınlarında bulunan bir alanda hayvan cesetlerinin üzerinin örtülmeden bir çukura üst üste atılması tepkilere neden olmuştu. Gün içerisinde alana gelen ekipler açık mezarların üstünü iş makinalarıyla örterken, İBB Muhtarlıklar ve Gıda Daire Başkanı Ahmet Atalık konuya ilişkin şunları söyledi: “Hayvanlarımızın tedavileri, ameliyatları ve rehabilitasyon evrelerinin dışında çeşitli nedenlerle trafik kazası, hastalıklar nedeni ile hayatını kaybeden hayvanlarımızın defnedildiği tek yer Tepeören bakım evimizin bulunduğu bu alandır. Son beş günü kayıtlarına baktığımızda ilçe belediyelerimizden bize toplamda 140 tane canlarımız olduğunu görüyoruz. Zaten defin alanımızı gidip incelediyseniz etrafında bir yerleşim alanının olmadığını göreceksiniz. Bizim bakımevlerimiz gün boyu vatandaşlara açık, koku olsaydı ilk şikayet onlardan gelirdi. Şu ana kadar bu konuyla ilgili ne jandarmaya ne de polise bir şikayet başvurusu da yapılmamış. Hayatını kaybeden hayvanlarımız buraya getirildiğinde soğuk hava depolarında muhafaza ediliyor ve gerekli sayıya ulaşınca açılan çukurlara üzerine kireç ve toprakla örtülmek kaydı ile sırasıyla gömülüyor. Olay sonrası tarım il müdürlüğünden ekiplerde geldi, çalışmalarda herhangi bir olumsuzluk ile karşılaşmadılar.”

İBB’nin Olmayan Hayvan Mezarlığıyla İlgili Kim Hesap Verecek?

Ekrem Imamoglu Tepeoren Sorumlularina Sorusturma Acilacagini Soyledi Tepeoren Bashekimi Mevzuat Gore Bu Sekilde Gomulur dedi hayvan mezarligi 1

Şimdi bu üç açıklamadan hangisi doğru? Tepeören Bakımevi Başhekimi Mevlüt Maytalman‘ın dediği gibi ölen hayvanlar, mevzuata göre bu şekilde çukurlar açılıp üst üste gömülürken, günlük ölen hayvanları koydukları çukurun üstünü kapatmada mı geç kalıyorlar? Yoksa İBB Muhtarlıklar ve Gıda Daire Başkanı Ahmet Atalık’ın “Üstlerinin açık bırakıldığı, yakıldığı, koku yaydığı iddiaları da tamamen asılsızdır. Hayatını kaybeden hayvanlarımız buraya getirildiğinde soğuk hava depolarında muhafaza ediliyor ve gerekli sayıya ulaşınca açılan çukurlara üzerine kireç ve toprakla örtülmek kaydı ile sırasıyla gömülüyor ” ifadesi mi doğru?

Aynı kurumdan 3 farklı açıklama. Şimdi Ekrem İmamoğlu kime neyle ilgili soruşturma açacak? Neden hayvanları tek tek gömülmediğiyle ilgili mi soruşturma açacak yoksa üst üste yığılarak gömülen hayvanların üstünün neden zamanında kapatılmadığının mı hesabı sorulacak? Mevzuata rağmen, eğer ki bu hayvanlar “neden tek tek mezarlara gömülmüyor?” diye soruşturma açılacaksa, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin olmayan evcil hayvan mezarlığıyla ilgili kim hesap verecek?

Ekrem Imamoglu Tepeoren Sorumlularina Sorusturma Acilacagini Soyledi Tepeoren Bashekimi Mevzuat Gore Bu Sekilde Gomulur dedi hayvan mezarligi 2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

yarali sahin denizli 1 e1629386187310

Yaralı Şahine Büyükşehir Şefkati

Yarali Hint golet balikcil kusu tedavi altina alindi 2

Yaralı ‘Hint Balıkçıl Kuşu’ Tedavi Altına Alındı