in

Tepeli Pelikan Tür Koruma Eylem Planına Alındı

Tür koruma eylem planı kapsamında; ahşap yapay platformların Dilek yarımadası Menderes Deltası Milli parkı Karina Dalyan’ında hangi adalara kurulacağıyla ilgili kurulan Komisyon bugün yer tespiti için bir inceleme yaptı.

Yapılan komisyon incelemesi neticesinde, Dünya Doğayı koruma birliği (ıucn)’e göre, küresel ölçekte nt (near threatened – tehdide yakın) olarak sınıflandırılmış bir tür olan Tepeli Pelikan (Pelecanus Crispus), Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa koruma ve Milli parklar genel müdürlüğü tarafından öncelikli türler arasında değerlendirilerek, tür koruma eylem planına alındı.
Hazırlanan tür eylem planına göre; ülkemizin üye olduğu Bern ve Cites gibi uluslararası sözleşmelerle de korunacak türler arasında listelenen Tepeli Pelikanlar, küresel ölçekte nesli tehlike altında olan bir tür olması sebebiyle ve yaşadığı habitatlarda yapılacak iyileştirme çalışmalarının pek çok türe de fayda sağlayacağı düşünülerek ülkemizde eylem planı hazırlanacak öncelikli türlerden biri olarak seçildi.

AW949257 03

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Tepeli Pelikanlar yuvalarını genel olarak sulak alanlarda bulunan alüvyon adacıkları ve zaman zaman sazlıklar arasındaki kısmen yüksek tepecikler üzerinde yapmaktadır. bu tıp habitatlar sulak alan su rejimine yapılan müdahaleler sonucunda azalan alüvyon miktarları, sulak alanda aşırı azalan ya da aşırı artan su miktarı sonucu büyük oranda yok olmaktadır.
Düzenli olarak Aydın Büyük Menderes deltası, Gediz deltası, Kuş (Manyas) gölü ve Aktaş gölü’nde üreme yapan Tepeli Pelikanlar için, tür eylem planı kapsamında Kuş (Manyas) gölü ve Büyük Menderes Deltası’nda ihtiyaçlarını karşılayacak boyuttu yapay üreme platformlarının yapılması raporlandı.

AW949257 01
Üreme döneminin sona ermesinden sonra, Temmuz ayından itibaren ilk aşamada iki farklı adacık (kumsal) üzerine, hazırlanacak üreme platformlarının araziye monte edilmesi kararlaştırıldı. Daha sonra artan popülasyonun üreme yeri ihtiyacına göre yeni platformalar yapılaması kararlaştırldı.
Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ortaç Onmuş, “Tepeli Pelikanların yuva alanlarında rahatsız edilmemesi konusunda balıkçılarla işbirliği yaparak bir bilinç oluşturmaya gayret gösteriyoruz. bazen kuluçka dönemlerinde meraklı kuş gözlemcileri ve fotoğrafçılar tarafından yuva yerleri rahatsız edilebilmektedir. bu tıp durumlarda yerel balıkçılarla ortak çalışmalar yaparak, insanların yuvalara yaklaşmasının önüne geçmek istiyoruz. üreme döneminde çok hassas olan tepeli pelikanların üreme kolonilerine ortalama 500 metreden daha fazla mesafede yaklaşılmamalıdır. bu kısıtlılık sadece vatandaşlar için geçerli olmayıp, balıkçılar, milli park görevlileri, sivil toplum kökenli ve akademik araştırmacılar da dahildir. Tepeli Pelikanların nesillerini koruyabilmesi için bunlara hassasiyet gösterilmesi gerekir. nesli tehlike altında bulunan tepeli pelikanlar, büyük menderes deltası, Aydın ve ülkemiz için çok önemli bir zenginliktir” dedi.

AW949257 02

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

6 Yavrusuyla Karların İçerisinde Yaşam Mücadelesi Veren Anne Köpeğin Mucizevi Hikayesiöç

6 Yavrusuyla Karların İçerisinde Yaşam Mücadelesi Veren Anne Köpeğin Mucizevi Hikayesi

emin mahir

Adalar’daki Atlar Ruamdan Değil, Valiliğin Keyfi Karantinasında Ölüyor