in

Temizlik ve Düzene Aşırı Özen Gösteren 5 Hayvan Türü

Bilim insanlarının yaptıkları araştırmalar doğada farklı türlerden hayvanların temizlik ve düzen konusundaki hassasiyetlerini de ortaya çıkarttı. Kimisi yavrularının dışkılarını yuvasından uzaklara taşıyor, kimisi av sahasındaki çalı-çırpıyı topluyor, kimisi de kullandığı aleti adeta düzenli bir usta gibi kullandıktan sonra yerine bırakıyor.

kolaj-ajanimo

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Yeni bir araştırma, Kuzey Pasifik çıngıraklı yılanının üçgen kafasını ve kaslı boynunu kullanarak av yerindeki karmaşık otları kenara topladığını gösteriyor. Neden bu zahmete girdikleri bilinmiyor. Ancak olası ava uzanan temiz bir yol, saldırı sırasında hedef düzeltemeyen sürüngenlerin işine yarıyor.

The Southwestern Naturalist’te yayımlanan yeni araştırmayı kaleme alanlardan San Diego Eyalet Üniversitesi yüksek lisans öğrencisi Bree Putman, saldırı yapan çıngıraklı yılan hakkında, “Tek bir şansı var… Tekrarlaması olanaksız. Yolu üzerinde daha az miktarda bitki olması olasılıkla işini kolaylaştırıyor” diye yazdı.

çıngıraklıyılan-ajanimo

Putman, araştırma sırasında gözlem noktalarını düzelten sadece iki erkek çıngıraklı yılana rastlamış ama başka araştırmalar bazı diğer çıngıraklı yılan türlerinin de aynı şeyi yaptığını gösteriyor. Putman, yılanların otları temizleme nedenini doğrulayacak daha fazla deney yapılması gerektiğini belirtiyor.

Kolu ve bacağı olmayan bir hayvanın etrafı temizlemesi etkileyici olabilir ama başka düzenli hayvanlar da var.

Mavi Kuşlar

Güzel sesli bu türler, yavrularının kaka paketlerini yuvadan uzağa taşıyıp kokulu torbaları başka yerlere bırakıyor. Örneğin, mavi kuşların elektrik kablolarına, çit kazıklarına ve elektrik direklerine ‘dışkı torbaları’ astığı görülmüş.

mavikuş-ajanimo

Kanada’daki McGill Üniversitesi’nden davranış ekoloğu Mélanie Guigueno yeni doğmuş yavruların bulunduğu yuvaların oldukça temiz olduğunu söylüyor. Guigueno, “Kuşlar kaka torbalarını hemen uzaklaştırma konusunda taviz vermiyorlar” diye ekliyor. Ebeveynler ‘kirli bezleri’ uzaklaştırarak –veya bazen yiyerek– yuvanın yırtıcılar tarafından fark edilmesini de zorlaştırmış oluyorlar. Guigueno, ötücü kuşların yenmemiş yiyecekleri, ölü yavruları ve yumurta kabuklarını da attığını söylüyor.

Karıncalar

Karıncaların çoğu ölülerini tünellerde çürümeye bırakmak yerine koloni dışına taşıyor. Yeni bir araştırmaya göre, cesetleri dışarı çıkarmaları engellenen karıncalar, hastalık olasılığının artması yüzünden daha kolay ölüyorlar.

ormankarıncası-ajanimo

Arizona Eyalet Üniversitesi sosyobiyologlarından Bert Hölldobler, Jerdon zıplayan karıncası yuvalarında, ölü karıncalar ve yenmeden kalan avlarla dolu bir çöp odası olduğunu ve “artıkları yiyerek odanın dolmasını engelleyen” kurtçuklardan oluşan bir “lağım ekibi” bulunduğunu söylüyor.

Çıplak Köstebek Faresi

Bu kemirgen hayvan, toprak altındaki büyük yuvalarında özel tuvalet odaları inşa ediyor. Atıklar tuvaleti tıkayınca işçiler bu çukuru toprakla kapayarak yeni bir çukur açıyor. Köstebek faresi, tünelleri konusunda titiz davranıyor. Geçitlerdeki kökleri, taşları ve diğer çöpleri kaldırıyor.

köstebekfare-ajanimo

Bir araştırma sırasında, bilim insanlarının yuvaya yerleştirdiği kablolar ve termometre, koloninin bakım ekibi tarafından hemen ortadan kaldırılmış.

Yeni Kaledonya Kargası

Yeni bir araştırma, bu uçan zanaatkârların sadece alet yapmakla kalmayıp, işleri bittiğinde aleti bir kenara koyduğunu da gösteriyor.

kaledonyakargası-ajanimo

Yeni Kaledonya Kargası, çubuklardan kıvrık aletler yapıyor ve bunları dalların içinden avını çıkarmakta kullanıyor. Araştırmada, alet yapmanın zaman aldığı, aletlerini düşüren kuşların “görünür şekilde sinirlendiği” anlatılıyor. Aletle işi biten kuş, bunu ayaklarından birinin altına yerleştirebiliyor. Ancak, düşürülen aletin kolayca kaybolduğu yükseklerde avlanıyorsa, o zaman aleti tekrar kullanmak üzere bir deliğe saklıyor.

Kaynak: National Geographic

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

müziksever kedi 1

Dört Müziksever Kedicik ve Sokak Şarkıcısı

akilli kus yuvasi 1 1

Akıllı Kuş Yuvası ile Orman Yangınlarını Önlemek Mümkün Olacak