in

TBMM Hayvan Haklarının Araştırılması Komisyonu: Hayvan Polisi Kurulmasını İsteyeceğiz

Özellikle sokak hayvanlarına yönelik artan şiddet, TBMM’yi harekete geçirdi. Kurulan komisyon üyeleri, hayvanları korumak adına ‘hayvan polisi’ olmasını isteyecek.

TBMM Hayvan Haklarının Araştırılması Komisyonu Başkanı ve Tekirdağ Milletvekili Mustafa Yel, Türkiye ve dünyada hayvanların haklarının korunmasına yönelik ciddi bir kamuoyu beklentisi olduğunu, Meclis’in bu beklentiye karşılık vermek için yoğun bir çaba içerisine girdiğini ifade etti.

gau 3848

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Komisyonun büyük bir özveri ile çalıştığını anlatan Yel, hem mevzuattaki eksiklikleri hem de uygulamadaki sıkıntıları tespit ederek önerilerini, TBMM Başkanlığı’na sunacaklarını kaydetti.

RAPOR HAZIRLANACAK

Hayvan haklarına ilişkin çalışmaları süren yasa teklifine kaynaklık edecek bir rapor hazırlayacaklarını belirten Yel, “En geç ekim ayına kadar raporumuzu hazırlayacağız. Bu konuda herkesin görüşlerini alarak konuyu tüm detaylarıyla ele alacağız. İlgili bakanlık, sivil toplum örgütleri, petshop derneklerinin yanında, belediyeler, üniversiteler ile hayvan saldırılarından zarar gören vatandaşlarımızı dinleyerek çözüm yollarını arayacağız.”diye konuştu.

HAYVAN POLİSİ İSTEĞİ

Mevcut yasada hayvanların “mal”olarak tanımlandığını, bu tanımın kaldırılarak konunun “canlı hakkı” olarak ele alınması gerektiğini belirten Yel, konunun Kabahatler Kanunu’ndan Türk Ceza Kanunu kapsamına alınması gerektiğini vurguladı. Bu çerçevede hayvanlara karşı işlenen suçlar için en az 3 yıllık bir hapis cezasını önereceklerini kaydeden Yel, “İlkokul 4. sınıftaki çocuklarımıza hayvan haklarının bir ders olarak okutulmasını teklif edeceğiz. Belediyelerin teşkilat yapısı ve bakışı ile bu işlerde başarılı olamadığı görüldü. Hayvana karşı işlenen suçlara müdahale konusunda ortada bir boşluk var ve bu boşluğun doldurulması gerekir. Bu nedenle hayvanlara karşı işlenen suçlara hızlı bir şekilde müdahale edilmesi için hayvan polisi kurulmasını isteyeceğiz.”dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hayvan Hakları Yasama İzleme Delegasyonu Üyeleri Binali Yıldırım ile Görüştüöç

Hayvan Hakları Yasama İzleme Delegasyonu Üyeleri Binali Yıldırım ile Görüştü

Amatör Fotoğrafçının Çektiği Kartal İnternette Viral Olduö.

Amatör Fotoğrafçının Çektiği Kartal İnternette Viral Oldu