in

TBMM Hayvan Haklarını Araştırma Komisyonu, Hayvan Haklarının Ders Kitabına Girmesini Teklif Edecek

TBMM Hayvan Haklarını Araştırma Komisyonu Başkanı Mustafa Yel, “Milli Eğitim Bakanı ile görüşülerek hayvan haklarının ders kitaplarına girmesini teklif edeceğiz.

TBMM Hayvan Haklarını Araştırma Komisyonu Başkanı Mustafa Yel, “Milli Eğitim Bakanı ile görüşülerek hayvan haklarının ders kitaplarına girmesini teklif edeceğiz. Bilinçlenmenin çocuklarımızdan başlaması gerektiğini düşünüyorum” dedi.

Mustafa Yelöç

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

TBMM Hayvan Haklarını Araştırma Komisyonu Başkanı AK Parti Tekirdağ Milletvekili Mustafa Yel, hayvan hakları ile ilgili yasal düzenlemenin kalıcı ve uygulanabilir olmasına destek amacıyla kurulan komisyonun çalışma takvimi ve önerileri anlattı. Yel, özellikle hayvan hakları konusuyla ilgili sivil toplum örgütleri, üniversiteler, belediyeler ve konuya  taraf olmak isteyen tüm muhatapları ile hızlı bir çalışma gerçekleştireceklerini söyledi. Muhataplar ile görüşecek, konuyu tartışacaklarını belirten Yel, “Özellikle 5199 sayılı Hayvan Hakları ile ilgili kanunda değişikliğe gidilmesi gereken konular var mı, varsa bunlar neler olmalı, toplumun bizden beklentileri nelerdir, bunlara bakacağız. Hayvanların daha iyi şartlarda yaşayabilmesi için kamu kurumlarının, belediyelerin yapması gereken tüm konular özellikle gönüllü kişilerin buna vereceği katkılar başta olmak üzere, sokak hayvanları ve yabani hayvanlarla ilgili karşılaşılan sorunların enine boyuna tartışacağız. İddiamız o ki; Türkiye hayvan hakları konusunda da, dünyanın en iyi şekilde bu hakları uygulayan ülkesi olması için atılacak adımlar konusunda bir başlangıç noktası teşkil edecek bir araştırma komisyonu raporu düzenleyeceğiz” dedi.

 

Yel, komisyonun 3 aylık yasal bir süresi olduğunu; ancak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla süreci hızlandıracaklarını belirterek, “Ama biz daha önce bitirmeyi planlıyoruz. Vicdanlarımızı sızlatan görüntüler var. Komisyonumuz hızlı bir çalışma sergileyecek. ve Genel Kurul’a sunacağız. Milletvekilleri ile istişare toplantısında bu konu da gündeme geldi. Sayın Cumhurbaşkanımız bu konuyla ilgili de çok hassas. Bu konunun aciliyetini bize hatırlattı. Bu konunun bir an önce kanunlaşmasını ve gerekli değişikliklerin yapılması için talimatı da verdi” diye konuştu.

‘BAZI BELEDİYELERİN BARINAK KURMADIĞINI GÖRDÜK’

Hayvan hakları ile ilgili mevcut düzenlemelerin yeterli olmadığını söyleyen Mustafa Yel,  komisyona sunulacak öneriler hakkında da şu bilgileri verdi: “Komisyonumuz herkese açık. Katkı verecek herkesin görüşlerini, somut çözüm önerileri olan herkesi davet ediyoruz. Bizim de bu konu ile ilgili çeşitli çalışmalarımız oldu. Sadece hayvan severleri değil, korkanları da bir araya getirerek, ortak noktayı bulacağız. Bazı sembolik çalışmalar Meclis’te de yapılabilir. Bununla ilgili olarak farkındalık yaratabilmek adına Sayın Meclis Başkanımızla görüşerek, görüşlerini alarak, farkındalık yaratmak adına bazı sembolik faaliyetler yapılabilir. 5199 sayılı kanun gereği belediyeler barınak kurmak durumundalar.  Bazı belediyelerin bunu kurmadığını gördük. Bir kısmında da kurulanlarda da, hayvan barınaklarının yeterli olmadığını gördük. Bu komisyonda bu konuya dikkat çekilerek, hayvan barınaklarının, hayvanların hem ruh, hem fizik sağlıkları için daha iyi hale getirilmesi konusu başta olmak üzere, burada çalışan personelin özellikle sertifika alarak, gönüllüler arasından da seçilerek, bu işi uzmanlar tarafından yapılması gerektiğini düşünüyorum.”

Sokakta başıboş gezen hayvanların barınaklarda daha mutlu olacağını düşündüklerini kaydeden Yel, “Ama hayvan severler, bu hayvanların barınaklarda bakılmasına karşı olduklarını söylüyorlar. Komisyonda bunları da tartışacağız. Hayvanların kendi bulunduğu ortamda yaşamasını savunan hayvan severler var. Bunlar çoğaldığı zaman da diğer taraftan rahatsız olan vatandaşlarımızın olduğunu gözlemliyoruz. Bunları nasıl uyumlu hale getirebiliriz? Hem hayvan haklarını korumak hem de oradaki insanlarımızın bundan zarar görmemesini temin etmek için uğraşacağız. Tam da komisyon burada önemli” diye konuştu.

‘ÇOCUKLARIMIZA OKUTMAYI HEDEFLİYORUZ’

Yel, hayvan haklarının eğitimde yer alması için çalışma yaptıklarını da belirterek, “Milli Eğitim Bakanlığı ile görüşerek, hayvan hakları dersini 4’üncü sınıftan itibaren çocuklarımıza okutmayı planlıyoruz. Bilinçlenmenin çocuklarımızdan başlaması gerektiğini düşünüyorum. Bunu teklif edeceğiz. Milli Eğitim Bakanı ile görüşülerek, hayvan haklarının ders kitaplarına girmesini teklif edeceğiz. Bir farkındalık yaratılması gerektiğini düşünüyorum. Bu konu ile ilgili hayvan sahiplendirilmesinin kolaylaştırılması, bunun teşvik edilmesi ve bu kültürün oluşturulması yönünde çeşitli tekliflerimiz olacak” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

faytoncetesi

Adalar Belediyesi’nden Fayton Açıklaması

fatma çörekçi

Kedi ve Köpeklerik Keserek Yiyen Fatma Ç.’nin Akıl Hastanesinde Tutulmasına Karar Verildi