in ,

Tazmanya Canavarlarının 30 Asır Sonra Mucize Geri Dönüşü

Avustralya’da 3000 yıl sonra bir ilk yaşandı. Sidney yakınlarında bir sığınakta 7 sağlıklı Tazmanya canavarı dünyaya geldi.

Avustralya anakarasında doğan Tazmanya canavarları 16 yıllık titiz bir çalışmanın sonucunda Aussie Ark’ın başkanı Tim Faulkner başta olmak üzere herkesi sevindirdi.

Tazmanya Canavarlarinin 30 Asir Sonra Mucize Geri Donusu

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Kontrollü Üreme Çalışmaları Sonuç Verdi

Geçtiğimiz yılın Ekim ayında 1000 dönümlük bir araziye 26 yetişkin Tazmanya canavarı bırakılmıştı. Aussie Ark ile başkanı Tim Faulkner’ın yönettiği kontrollü üreme çalışmaları sonuç verdi. 3000 yıl sonra Avustralya Anakarasına ayak basan yavru Tazmanya canavarları doğayı kurtarmaya yönelik yapılan çalışmaların sonuç vermesi konusunda başarılı bir örnek oldu. Ve bu alanda çalışan herkesi yüreklendirdi.

Tazmanya Canavarlarinin 30 Asir Sonra Mucize Geri Donusu 1

Avustralya’da Doğan İlk Yavru Tazmanya Canavarına ‘Joey’ İsmi Verildi

Ekim ayında belirlenen doğal alan sınırları içerisine bırakılan Tazmanya Canavarları uzaktan izleniyordu. Geçtiğimiz günlerde ilk doğumun başladığı gözlemlenince yanlarına giderek bu ana tanık olan araştırmacılar doğan ilk bebek Tazmanya canavarına ‘Joey’ ismini verdi. Aussie Ark’ın başkanı Tim Fulkner o anları şu sözleriyle anlatıyor: “ İçeri girip Joey’in doğumunu onaylayana kadar onlara uzaktan bakıyorduk ve o an çok duygulandık ifadelerini kullandı. Joey ile birlikte tam 7 bebek Tazmanya canavarının da detaylı sağlık kontrolleri yapıldı. Hepsinin sağlıklı olduğu belirtilirken uzmanlar önümüzdeki haftalarda ek sağlık kontrolleriyle durumlarını yakından takip edeceklerini duyurdu.

Tazmanya Canavarlarinin 30 Asir Sonra Mucize Geri Donusu 3

Tazmanya Canavarlarını Yakından Tanıyalım

Tazmanya canavarları veya bir diğer ismiyle Tazmanya Şeytanı, yırtıcı keseli familyası olan keseli sansargillerden bir hayvan türüdür. Bu familyanın en büyük temsilcisi olmasının yanı sıra aynı zamanda şuanda dünyada bulunan en büyük etobur keselidir. Tazmanya canavarları avıcıdan daha ziyade çöpçüdür. Daha çok hayvan leşlerini yiyerek beslenen Tazmanya Canavarları aynı zamanda böcek, amfibiler, sürüngen, kuş ve memeliler de dahil olmak üzere hayvan kökenli her şeyi yiyebilirler. Güçlü çeneleri, diş yapıları ve üstün koku alma özellikleri vahşi doğada hayatta kalmalarına yardımcı olur.

Tazmanya Canavarlarinin 30 Asir Sonra Mucize Geri Donusu 2

“İnsanlara Hiçbir Zararı Bulunmuyor.”

Yırtıcı ve vahşi bir tür olan Tazmanya canavarlarının insana ve insanların yaşam alanına hiçbir zararı olmadığı biliniyor. Hatta doğanın dengesinin kurulmasına oldukça yardımcı olan Tazmanya Canavarları çevrede ortaya çıkan zararlı canlıları düzenlemeye yardımcı olur. Doğanın dengesini koruma özelliğinden dolayı nesilleri tükenme tehlikesi altındaki bu hayvanların çoğalması ve doğadaki görevlerini yerine getirmeleri oldukça önemli.

Tazmanya Canavarlarinin 30 Asir Sonra Mucize Geri Donusu 4

Bulaşıcı Kanser Nedeniyle %80 Oranında Azalma

Tazmanya Canavarları, “Canavar Yüz Tümör Hastalığı” (DFTD) adı verilen bulaşıcı bir kanserle mücadele ediyor. DFTD kanser hücreleri, Schwann adı verilen bir hücreden kaynaklanıyor. Hücreler, çiftleşme mevsiminde Tazmanya canavarlarının karakteristik bir davranışı olan yüz yüze ısırma yoluyla bulaşıyor. Ve bulaş gerçekleştikten sonra en geç bir yıl içinde ise kaçınılmaz olan ölüm gerçekleşiyor. 1996’da Tazmanya canavarlarında ilk vakanın görülmesiyle birlikte ölümlerin önüne geçilemedi ve %80 oranında kayıp verildi. Tasmanya Adası’ndaki 150 binlik Tazmanya canavarı popülasyonu şimdilerde 25 binin altında olduğundan Tazmanya canavarları nesli tükenmekte olan hayvanlar kategorisinde gösteriliyor. Bundan dolayı Avustralya’da yürütülen kontrollü üreme çalışmaları bu türün varlığının devam etmesi adına büyük önem taşıyor.

Doğa için vazgeçilmez olan Tazmanya Canavarlarının fotoğraflarına biraz daha yakından bakmaya ne dersiniz?

1# Başkanım İndir Artık Beni

Tazmanya Canavarlarinin 30 Asir Sonra Mucize Geri Donusu 9

2# Biraz da Yatalım

Tazmanya Canavarlarinin 30 Asir Sonra Mucize Geri Donusu 5

3# Avustralya’dan Selamlarr 🙂

Tazmanya Canavarlarinin 30 Asir Sonra Mucize Geri Donusu 6

4# !!

Tazmanya Canavarlarinin 30 Asir Sonra Mucize Geri Donusu 7

5# What’s Up ?

Tazmanya Canavarlarinin 30 Asir Sonra Mucize Geri Donusu 8

6# Biraz da Gezelim

Tazmanya Canavarlarinin 30 Asir Sonra Mucize Geri Donusu 10

7# Gülümsememe Gerek Var mı ?

Tazmanya Canavarlarinin 30 Asir Sonra Mucize Geri Donusu 11

sm: 3000 Yıl Sonra Avustralya’dan mucize haber geldi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Annesiz Kalan Yavru Kedilere Annelik Eden 10 Kopek1 6

Annesiz Kalan Yavru Kedilere Annelik Eden 10 Köpek

Polis Merkezinin Mutfagindan Kus Sesleri Yukselecek

Polis Merkezinin Mutfağından Kuş Sesleri Yükselecek