in

“Tayland’da Maymunlar ‘İşçi’ Olarak mı Kullanılıyor?”

Sivil toplum kuruluşu PETA Tayland’da Hindistan cevizlerinin maymunlara toplatıldığını iddia etti.

Tayland’da Hindistan cevizlerinin maymunlara toplatıldığını savunan sivil toplum kuruluşu PETA, hükümetin açıklamasını kabul etmedi.

Tayland Tarım Bakanı Yardımcısı Mananya Thaiset, iddiaların yer aldığı PETA raporuna cevaben ülkesindeki 200 bin kadar çiftinin insan ve makine gücü kullandığını, maymun nüfusunun sektörün ihtiyacını zaten karşılamayacağını” savundu.

PETA ise bu savunmayı reddetti. STK’dan cumartesi günü yapılan açıklamada, “maymun ve tarla sayılarını bahane ederek konuyu saptırmaya çalışmaları, maymunları üretim zincirinde tutmaya devam edeceklerinden başka bir şeyi kanıtlamıyor” denildi.

Bu arada, bir savunma da Taylandlı bir maymun eğiticisinden geldi. Ülkenin güneyinde maymunlara nasıl Hindistan cevizi toplayacaklarının öğretildiği bir “maymun okulu” sahibi olan Nirun Wongwanich, yurt dışına satılan mahsulün çoğunun insanlar tarafından sırıklar kullanılarak hasat edildiğini savundu.

Tayland’dan Gelen Hindistan Cevizlerine Boykot

Hayvanlara etik davranılması konusunda çalışmalar yapan sivil toplum kurumu PETA, bu ay başında yayınladığı bir raporla Tayland’da Hindistan cevizi hasadı yapılırken maymunlardan işkence ile faydalanıldığını iddia etmişti. PETA’nın raporu sonrası İngiltere’de birçok market Tayland’dan gelen Hindistan cevizlerini satmayı bıraktı. İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın nişanlısı Carrie Symonds da diğer marketleri Tayland’dan gelen Hindistan cevizlerini boykot etmeye çağırdı.

Reuters haber ajansına konuşan Wongwanich, “Bu doğru değil. 30 yıldır maymunlarla birlikte çalışıyorum. Onlarla bir bağım, bir ilişkim var” dedi. Wongwanich yılda altı ve ya yedi maymun eğittiğini de sözlerine ekledi.

Kaynak:Euronews

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rüzgarda Yerre Düşen Yavru Leylekler Yuvalarına Kavuştu

Rüzgarda Yere Düşen Yavru Leylekler Yuvalarına Kavuştu

Prens Adaları Adını Yadigâr Bıraktılar…

Prens Adaları; Adını Yadigâr Bıraktılar…