in

Tavuk Kemiğinin Kedinize Neler Yapabileceğini Biliyor Musunuz?

Kedi beslenmesinde çok sık yapılan hatalardan biri bu güzel canlılara tavuk kemiği vermek, oysaki bu davranışın sonu ölüm olabilir.

Kedilerin tavuğa ve tavuk kemiğine olan düşkünlükleri hepimizin malumu. Bu nedenle çoğumuz yediğimiz tavuğun kemiklerini, hatta kemikleri ile birlikte tavuk parçalarını sevimli dostlarımıza veriyoruz. Ancak bunun pek de iyi bir fikir olduğunu söyleyebilmemiz mümkün değil zira tavuk kemiği kediler için ciddi riskler taşıyor. Birçok kedici bu bilgiye “ben yıllardır veriyorum hiç bir şey olmuyor” düşüncesi ile karşı çıkabilir, ancak bugüne dek olmamış olması asla olmayacağı anlamına gelmez. Dolayısıyla bizce tavuk kemiğinin kedilere zararları hakkında bilgi edindikten sonra sanıyoruz ki hiç kimse kedilere tavuk vermenin olası risklerini göze almayacaktır, zaten umudumuz da bu.

Kuşlar ile tavuklar arasında fark vardır

Kuşlar kedilerin doğal besinleri arasında yer alır, ancak kuşların kemikleri ile tavuk kemikleri arasında ciddi farklar vardır. Öncelikle kuşların kemikleri çok daha küçük ve incedir, oysaki tavuk kemiği kalındır ve bu da kedilerin tavuk kemiğini yerken kırmalarına sebep olur.

Peki, kırılan tavuk kemiği hangi hale gelir? Kırılan tavuk kemiklerinin ucu sivrileşir. İşte tavuk kemiğinin kedilere zarar vermesinin altında yatan en önemli risk de budur. Kemiklerin sivri uçları ağızdan başlayarak tüm sindirim sitemi boyunca yol açabilecek problemler ile ortaya çıkarır.

tavuk kemiğinin kedilere zararları

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Tavuk kemiklerinin sivri uçları ciddi yaralanmalara sebep olabiliyor

Kırılan tavuk kemiklerinin sivri uçları kedilerin damağına, diş etlerine, yemek borularına, midelerine ve bağırsaklarına kısacası sindirim sistemi boyunca geçtikleri her noktaya batarak yaralanmalara sebep olabiliyor. Ağız içindeki yaralanmaları fark etmek görece olarak daha kolayken; söz konusu yemek borusu, mide ve bağırsak olduğunda fark etmek son derece zorlaşıyor.

Hatta yaralanma nedeni ile ortaya çıkan sorun fark edildiğinde durum ilerlemiş oluyor. Tabi ki tedavi de bir o denli zorlayıcı hale gelmiş oluyor. Zira tavuk kemiği kaynaklı yaralanmalarda enfeksiyon riski de yüksek ve kedinin sindirim sisteminin herhangi bir bölgesindeki enfeksiyon, yaralanma ancak bu sorunlar sebebi ile kedinin genel sağlık durumu bozulduğunda fark edilebiliyor.

tavuk kemiğinin kedilere zararları

Bağırsak tıkanmasına yol açabiliyor

Eğer tavuk kemiğinin kedilere zarar vermesi için kırılmış olması gerektiğini ve bir bölgelerinde yaralanmaya yol açması gerektiğini düşünüyorsanız yanıldığınızı bilmelisiniz. Çünkü kırılmayan ya da, büyük bir parça halinde kırılan tavuk kemikleri de, kedilerde bağırsak tıkanması gibi son derece ciddi bir soruna yol açabiliyor.

İşte tüm bu sebeplerle kedilere tavuk kemiği vermekten kaçınmalısınız. Eğer kedinizi tavuk vererek mutlu etmek istiyorsanız kemiksiz tavuk vermeyi tercih etmek gerekiyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

çıplak adm

Çıplak Halde, Öldürdüğü Köpek Balığının Üzerine Çıkıp Poz Verdi!

page ortakoy veteriner klinigi kediye siddet uyguladi 377369835

Ortaköy Veteriner Kliniği’nde Kediye Şiddet!