in

Tavşanlı’da Hayvan Hakları Kaplumbağa Hızında

Yıllardır verilen hukuki mücadeleye rağmen hala yasa ile yaptırımı olmayan ve Kabahatler Kanunu kapsamında yer alan hayvan hakları,  yerel yönetimlerin de en kolay göz ardı ettiği alanların başında geliyor. O belediyelerden biri de Kütahya’nın Tavşanlı ilçesi ile Tepecik belde belediyeleri.
Tavşanlı'da Hayvan Hakları Kaplumbağa Hızında

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Sınırları içindeki sokak hayvanlarına sahip çıkmamakla ve onların ölümüne seyirci kalmakla suçlanan Tavşanlı ve Tepecik belediyeleri, sosyal  medyada paylaşılan görüntülerle bir kez daha gündeme oturdu. 2011 yılından beri  sokak hayvanlarına sahip çıkmamakla suçlanan her iki belediyenin sınırları içindeki sokak hayvanları, yazın aşırı sıcaklarda su ve yemek bulamadıkları, kışın ise aşırı soğukta hem su ve yemek bulmadıkları hem de barınacak yerleri olmadığı için donarak hayatlarını kaybediyorlar. Belediyeler parasızlığı ileri sürerken,  hayvan hakları federasyonları ve konfederasyona bağlı kuruluşlar kendi çabalarıyla çalışmalar yürütüyor.

5199 sayılı yasanın Hayvanların Korunmasına Dair Uygulama Yönetmeliği’nde yer alan ilgili maddelerince, belediyeler sorumluluk sahalarındaki hayvanlara bakmakla yükümlü.

Konuyla ilgili olarak Tavşanlı Belediye Başkanı Mustafa Güler ile görüşmek istedik, ancak Özel Kalem’in engeline takıldığımız için Tavşanlı Belediyesi Çevre Koruma Müdürü Hasan Hüseyin Akkaya’ya “Tavşanlı’da neler oluyor?” diye sorduk.  Hasan Hüseyin Akkaya şunları söyledi:

Ölen can, bizi ilgilendirmez diyemeyiz
hhakkaya
Hasan Hüseyin Akkaya

“Sosyal medyada paylaşılan görüntüler Tavşanlı sınırları içinde değil,  belde belediyesi olan Tepecik sınırları içinde gerçekleşmiştir. Kışın aşırı soğuk ve yazın aşırı sıcaklar yüzünden Tavşanlı’da da ölümler oluyor elbette. Kendi sınırlarımız içindeki hayvanlara ancak yetişebiliyoruz. Yoksa ölen can… Bizi ilgilendirmez diyemeyiz. Konuyu çözüm bulmak içi çalışıyoruz. Barınak için Orman Su işleri Bakanlığına 2014 yılında ödenek için başvurduk. Bakanlık, başvuru yaptıktan sonra bir hafta içinde projenin hazırlanıp gönderilmesini istedi. Kütahya ve Afyon’daki barınakları inceledik. O barınaklar çok iyi değildi. Bursa Osmangazi’deki  barınağı inceledik. Projeyi hazırlarken burayı örnek aldık.

osmangazi-barınak-ajanimo
Bursa Osmangazi Barınağı Projelendirmesi

Onların çok büyük bir alana yaptıklarını minimize ederek 10 bin m2’lik bir alan üzerine yapmak üzere projelendirdik.  2015 yılında ödenek çıktı. Ödenek çıkar çıkmaz ihaleye çıktık. İhaleyi, 594 bin 440 TL + KDV  teklif veren  M-İş Temizlik Ltd. Şirketi kazandı. İnşaat 8 Ekim 2015’de başladı. Barınak inşaatı, 3 Haziran 2016’da bitecek. Orman ve Su İşleri Bakanlığı bütçenin yüzde 40’ını verdi. Kalanı belediyenin bütçesi ile gerçekleştirilecek.  Ancak, projeyi kısa sürede hazırladığımız için eksikleri çıktı. Ameliyathane, su deposu vs gerekli olan alanlar için projeyi revize ettik ve tekrar bütçe için başvurduk, ancak Orman ve Su İşleri Bakanlığı, revize bütçeyi  kabul etmedi. Bu tutar sadece inşaat için yeterli, ameliyathane için gerekli olan araç gereçler, su deposu ve diğer şeyler dahil 1 milyon TL’ye mal olacak bu proje. Bu noktada desteğe ihtiyacımız olacak.”

tavşanlı-ajanimo
Tavşanlı Belediyesi Barınağı Şu Anki Hali
Henüz barınağımız yok

Hayvan severlerin ve sivil toplum örgütlerinin 2011 yılından beri Tavşanlı ve Tepecik’teki sokak hayvanlarının ölümlerini gündeme taşıdıklarını hatırlatarak,  bugüne kadar sokak hayvanlarının barınması ve beslenmesi için neden adımlar atılmadığını sorduğumuz da, net bir cevap veremeyen Hasan Hüseyin Akkaya, konuşmasına şöyle devam etti:

Henüz barınağımız yok. Karantina olarak kullandığımız bir küçük alanımız var. Tavşanlı soğuk ve sokaktaki canlar ölmüyor diyemeyiz. Beslenme konusunda da, esnaflardan toplanan yemek artıkları ile sokaktaki hayvanları düzenli olarak besliyoruz.”

Barınak yapacak bütçemiz yok!
adnan korkmaz
Adnan Korkmaz

Tepecik Belediye Başkanı Adnan Korkmaz ise, bir belde belediyesi olarak bütçelerinin olmadığından yakındı. “Biz küçük bir belde belediyesiyiz. Bütçemiz yok. Nasıl yapacağız? Bakanlık belde belediyesi olduğumuz için bize bütçe vermiyor. Bu konuda sponsorlara ihtiyacımız var. Hazineden arazi alabiliriz ancak barınak yapacak bütçemiz yok. Hayvanlar için  ne yapılması gerekiyorsa yapmaya hazırım. Ancak bütçe olmayınca neyi nasıl yapacağımızı da bilemiyoruz. Bu konuda başarı hikayesi olan belediyelerin bizi yönlendirmesinden de son derece mutlu oluruz” açıklamasını yaptı.

Yardımlar, şahıslar değil kaymakamlık ve belediye üzerinden yapılsın
sunay birsen
Fatma Sunay Birsen

Kütahya Doğa ve Hayvanseverler Derneği Başkanı Fatma Sunay Birsen, ” 5199 sayılı yasanın Hayvanların Korunmasına Dair Uygulama Yönetmeliği’nde, belediyeler hayvanları bakmakla yükümlü. Fakat ilçelerimiz bu konuya duyarsız davranmakta. Tavşanlı ilçelerimizin içinde en büyüğü.  Niçin bir hayvan barınağına sahip olmasın Tavşanlı? Yasal olarak mecburlar. Ödenek sıkıntısı yaşadıklarını söylüyorlar ama bu mazeret olamaz. Barınak ve bakım evi çalışmaları devam ediyor. Bu dönem içinde bu hayvanların desteğe ihtiyaçları var. Yardımda bulunmak isteyenler kaymakamlık ve belediye üzerinden desteğe devam ederlerse daha verimli olacağı kanaatindeyim” açıklamasını yaptı.

mama-tavşanlı- ajanimo

Bölgenin kırsal olması ve bölge insanın da hayvanlarla birlikte yaşamayı ve sahiplenmeyi bilmemesi; aksine belediyeyi arayarak şikayet etmesinden dolayı, bölgede sokak hayvanı problemi gün geçtikçe büyüyor. Orman ve Su İşleri Bakanlığı’ndan alınan ödenek ile çalışmalar başlamış olsa da bir an önce,  belediyenin geçici bakım evi yaparak bölgedeki sokak hayvanlarının yaşama hakkına saygı göstererek, gerekli tedavilerinin yapılmasını sağlamaları gerekliliği ortada.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kötü Kedi Şero Hakkında Merak Edilenler 1 2

Kötü Kedi Şero Hakkında Merak Edilenler

aşk animal 9 1

Sevmek Lazım Sevmek… Hem de Hayvan Gibi!