in

Tatlandırıcılı Çiklet Ve Yiyeceklerin Köpeğinizi Öldürebileceğini Biliyor Musunuz?

Köpeklerde ksilitol (xylitol) zehirlenmesi ölüme bile yol açabiliyor ve ksilitolün en çok kullanılan tatlandırıcı olması tehlikeyi çok daha büyük hale getiriyor.

Köpek dostlarımız hem meraklı hem de obur canlılar ve bu da sık sık kendileri için zararlı yiyecekleri, hatta yiyecek olmayan şeyleri dahi yemelerine neden oluyor. Etrafımızda, evimizde köpekler için zararlı, toksik ve kimi zaman da ölümcül olduğunu bilmediğimiz birçok şey var, tatlandırıcı daha doğrusu ksilitol içeren yiyecekler, çikletler de bunlara dahil.

Ksilitol köpekler için son derece zehirlidir.

225xylitol gum

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Ksilitol nedir?

Ksilitol doğal olarak şeker ikame maddesi olarak kullanılan bir maddedir. Kimyasal olarak şeker alkolü olup erik, mısır, yulaf, mantar, marul ve diğer meyvelerde doğal olarak bulunur. Ticari olarak çoğu ksilitol, mısır lifinden, huş ağacından, sert ağaç ağaçlarından ve diğer bitkisel maddelerden ekstrakte edilir. Uzun zamandır şeker yerine kullanılmasına rağmen düşük glisemik indeksi ve diş plağı ile savaşması gibi özellikleri nedeniyle popülaritesi son birkaç yılda inanılmaz şekilde artan ksilitol gittikçe daha fazla ürünün içine koyuluyor ve bu da köpek dostlarımız için daha tehlikeli hale gelmesine neden oluyor.

xylitol slice

Ksilitol köpekler için neden toksiktir?

İnsanlarda ve köpeklerde kan şekeri seviyesi pankreastan insülin salınımı ile kontrol edilir. Ksilitol insanlarda pankreastan insülin salınımını uyarmaz ancak köpekler gibi primat olmayan türlerin ksilitol içeren bir şey yemeleri durumunda ksilitol hızla kan dolaşımına absorbe olur ve böylelikle pankreasta insülinin güçlü bir şekilde salınmasına yol açar. Bu hızlı insülin salınımı köpek dostlarımızın ksilitol yemesinden 10-60 dakika sonra ortaya çıkan kan şekeri düzeyinde hızlı ve derin bir düşüşe (hipoglisemi) neden olur ve hipoglisemi tedavi edilmediği takdirde hayati tehlike oluşturur.

dog chewing gum

Ksilitol en yaygın çikletlerde kullanılıyor

Ksilitol çok sayıda üründe kullanılmakla birlikte en fazla kullanıldığı ürünler şekersiz çikletler. Tatlandırıcı çikletlerin hemen hepsinde kullanılan tatlandırıcı ksilitol ve köpek dostunuzun ortada bıraktığınız bir paket çikleti yemesi ölümle sonuçlanabilecek denli ciddi bir durum. Tabi ki diğer tatlandırıcılı ürünlerin hepsi de aynı şekilde riskli.

dog eating picnic copy 5851bcb95f9b586e0274a4af

Köpeklerde ksilitol zehirlenmesi belirtileri

Köpeklerde ksilitol zehirlenmesi semptomları genellikle köpek ksilitol tükettikten sonraki 15-30 dakika içerisinde ortaya çıkar. Ksilitol nedeni ile gelişen hipoglisemi belirtileri aşağıdakilerin herhangi birini veya tümünü içerebilir:

  • Kusma
  • zayıflık
  • Koordinasyon eksikliği, yürüme veya ayakta durma zorluğu
  • Depresyon veya letarji
  • Titremeler
  • Nöbetler
  • Koma

Köpek dostunuzun ksilitol yani tatlandırıcı içeren herhangi bir şey tükettiğini gördüyseniz, böyle bir durumdan şüpheleniyorsanız ve bu belirtilerin herhangi biri varsa en kısa sürede köpek dostunuzu veterinere yetiştirmeniz hayatını kurtarmanızı sağlayabilir.

Lab stealing biscuits

Ksilitol zehirlenmesi nedeni ile gelişen hipoglisemi beraberinde karaciğer yetmezliğini getirebilir ki zaten köpeklerde ksilitol zehirlenmesinin ölümcül olmasının esas sebebi de budur. Eğer köpeğinizi en kısa sürede veterinere yetiştirmezseniz hayatı kurtulsa bile karaciğerinde kalıcı hasar oluşabilir, bu nedenle ksilitol zehirlenmesinde köpeği en kısa sürede veterinere yetiştirmek çok önemlidir.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

baltalıöç

Baltalı Katil Tarafından Öldürülen Köpek Yaman

black cat 758x426

Kedilerin Ağzı Neden Açık Kalır?