in

‘TASİŞ Hayvanları Satmasın Sahiplendirsin’

Hayvan dostları kaçak yollarla yurda getirilmek istenirken sınır kapısında yakalanan kedi ve köpeklerin açık artırmayla satılması yerine sahiplendirilmesini istiyor

catssss

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Hayvan dostları sınırda yakalanan hayvanların tasfiyelik eşya statüsünde ihaleyle satılması yerine, Tasfiye Hizmetleri Genel Müdürlüğünce (TASİŞ) sahiplendirilmesi çağrısında bulundu.

Avrupa ülkelerinden kaçak yollarla getirilen ve sınırda yakalanan evcil hayvanlar TASİŞ tarafından el konularak açık arttırmaya sunuluyor. Kaçak yolculuk sırasında uyutulan hayvan dostlarımız pek çoğu hastalıklı, sağlıklı olanları ise TASİŞ tarafından satılmayı beklerken hayatını kaybediyor.

Son olarak sınır kapısında 15 kedi 6 köpek yavrusu yurda kaçak yolla getirilmek istenirken yakalanmıştı.

Hayvan severler kar oranı yüksek bu ticaretin talep olduğu sürece durmayacağını ifade ederek, özellikle kedi ve köpek yavrusu alınmamasını bir de sınırda yakalanan hayvanların Tasfiye Genelgesince tasfiyelik eşya statüsünde satılmamasını istiyor.

‘Hayvanlar Tasviyelik Eşya Statüsünden Çıkarılsın’

Sınırda yakalanan hayvanlara yedieminlik yapan Edirne Doğayı Hayvanları Koruma ve Yaşatma Derneği‘nin (EDHAYKO) Başkanı Nurhan Kalender, yediemin olarak baktıkları 21 kedi ve köpek yavrusunun dün çıkarıldıkları 2’inci açık artırmada da satılamadıklarını anımsattı.

Hayvanların kaçak geçirilme girişimlerinde ilaçla uyutuldukları için hastalandıklarını ifade eden Kalender, “Para için bu hayvanlar gerçekten çok zor durumda kalıyorlar. Gümrükten geçirilirken uyutuluyorlar. Çok küçük yerlere sığdırılmaya çalışılıyorlar. Annelerinden erken ayrıldıkları için gerekli besinleri de alamadıkları için hastalık yaşıyorlar. Bağışıklık sistemleri düşük oluyor. Maalesef bu esnada hayatlarını kaybedenlerde oluyor” diye konuştu.

Kedi ve köpek yavrularının eşya statüsünde toptan satışına da karşı olduklarını anlatan Kalender, “Minik yavrular hayvanseverlere sahiplendirilsin, Bu hayvanları bizlere versinler biz onlara bakarız. Böylelikle yaşam şansları da olur. Bunları mal olarak görmüyoruz” dedi.

Bir cevap yazın

Avatar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

drdf

Muğla’da Tecavüze Uğrayan Kedi Hayatını Kaybetti

OC 1

Dünyanın En Hüzünlü Kedisi ve Onu Ölümden Kurtaran Sahibinin Etkileyici Hikayesi