in

Tasarladığı Oyunla Çocuklara Hayvan Sevgisini Aşılıyor

Uludağ Üniversitesi (UÜ) Veteriner Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ebru Yalçın, tasarladığı kutu oyunuyla çocuklara hayvan sevgisini aşılıyor.

Doç. Dr.Ebru Yalçın‘ın hayvanlarla doğru ve sağlıklı iletişimin çocuk yaşlarda kurulduğundan hareketle tasarladığı, sorumluluk duygusu gelişmiş duyarlı bireyler yetişmesini hedefleyen “Sevimli Patiler” adlı oyun, kedi ve köpeklerin doğru beslenmesi, onların sağlık sorunları ve bakımı hakkında bilgiler içeriyor.

tasarladigi-oyunla-cocuklara-hayvan-sevgisini-asiliyor

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

En az iki ve daha fazla çocuk tarafından oynanabilen kutu oyununda, başlangıç noktasından, çekilen kartlardaki yönergelerle bitiş noktasına doğru ilerleniyor. Oyundaki yönergeleri adım adım uygulayan çocuklar, bilgi kartlarıyla da bir yandan eğlenirken diğer yandan da hayvanların bakımı, beslenmesi ve onların beden dili hakkında bilgiler öğreniyor.

tasarladigi-oyunla-cocuklara-hayvan-sevgisini-asiliyor1

Aile bireyleri veya yetişkinlerin de oynayabileceği oyunda hayvan sahiplenilmeden önce onların sorumlulukları hakkında bilgiler aktarılıyor. Fikri mülkiyet hakları Yalçın tarafından alınan kutu oyunu, bir firma tarafından da piyasaya sürüldü.

tasarladigi-oyunla-cocuklara-hayvan-sevgisini-asiliyor3

“Çocukların Sorumluluk Duyguları Gelişiyor”

Veteriner Fakültesi Dekan Yardımcısı da olan Doç. Dr. Yalçın, yaptığı açıklamada, çocukların hayvanlarla birlikte büyümesinin onların gelişimine çok büyük katkıları olduğunu, bir hayvanla beraber yaşayan çocukların sorumluluk duygularının geliştiğini söyledi.

tasarladigi-oyunla-cocuklara-hayvan-sevgisini-asiliyor5

Yalçın, evcil bir hayvan edinmeden önce bazı kuralların bilinmesi, sorumlulukların öğrenilmesi gerektiğini belirterek şöyle devam etti:

“İnsanlar geçici bir hevesle hayvanları sahipleniyorlar fakat hayvanlar çok kısa bir süre sonra ya barınaklara ya da sokağa bırakılıyor. Bu oyunla bunun da önüne geçmiş olacağız. Çocukların hayal kırıklığına uğramamaları için ailelerin gerçekte ne yapmaları gerektiği ve nasıl bir sorumluluk altına girdiklerini tasarladığımız oyunla öğretmeyi hedefledik.”

“Sosyal Sorumluluk Projeleri Gerçekleştirdik”

UÜ Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesinin halkla ilişkiler görevini yürüttüğünü aktaran Yalçın, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Okullarda sosyal sorumluluk projeleri gerçekleştirdik. Okullarla ve öğrencilerle beraber çalıştık ama bunların kalıcı olması için neler yapabiliriz, diye düşündüm. Verdiğimiz bilgiler kutu oyunu tarzına gelirse çocuklar hem arkadaşlarıyla hem de aileleriyle beraber güzel vakit geçirirler. Bu kutu oyununu tasarlarken öğrendikleri bilgileri pekiştirmelerini hedefledik. Bu bir sosyal sorumluluk projesiydi. Bu şekilde gelişti.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İki Yılda 350 Kediyi Sokaktan Kurtaran Üniversite Öğrencisi Kadın

2 Yılda 350 Kediyi Sokaktan Kurtaran Üniversite Öğrencisi Kadın

Antalya’da Bir Köpek Cami Minaresinde Mahsur Kaldıöç

Antalya’da Bir Köpek Cami Minaresinde Mahsur Kaldı