in

Tartışmaların Odağındaki Jallikatu Festivali Başladı!

Uzun süre yasaklandıktan sonra 2017 yılında halkın protesto gösterileri sonrasında tekrar izin verilen Jallikattu Festivali başladı.

 
Hindistan’ın Tamil Nadu eyaletinde düzenlenen festival, alana salınan boğaların sadece eller kullanarak yakalanması ve sakinleştirilmesini esas alıyor. Festivalin kökenleri, M.Ö 400-100 yıllarındaki, eski Tamil ülkesinin Mulai coğrafi bölgesinde yaşayan Aayar halkına kadar dayanıyor.
Tartışmaların Odağındaki Jallikatu Festivali Başladıöç

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Eleştirmenler boğalara alkol verildiğini ve etkinlikten önce harekete geçirmek için boğaların yüzüne biber tozu atıldığını öne sürüyor. Organizatörler ise hayvanların kötü muamele gördüğü yönündeki iddiaları reddediyor.

Bu yılki etkinliğe 50 bin kişinin katılımının beklendiğini açıklayan eyalet yönetimi, diğer yandan da sadece Hindistan’daki değil uluslarrası hayvan hakları örgütlerinin de protestolarıyla karşı karşıya kaldı.
Yetkililer, geleneği yaşatmak isteyen halk ile hayvan hakları örgütlerinin hassasiyetlerinin giderilmesi konusunda çalışmalar yaptıklarını söylüyor.
Tartışmaların Odağındaki Jallikatu Festivali Başladı 2

Ülkede geçen yıl, boğa yarışlarını izleyen 3 kişi aldıkları boynuz darbeleri sonucu ölmüştü.  Tamil Nadu eyaletinde oldukça yaygın olan Jallikattu yarışları, geçen yıllarda Yüksek Mahkeme tarafından hayvan haklarına aykırı olduğu gerekçesiyle yasaklanmıştı.

Kaynak: Sözcü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

10 Yıl Önce 10 Yıl Sonra Akımına Damga Vuran Doğa Fotoğraflarıöç

’10 Yıl Önce 10 Yıl Sonra’ Akımına Damga Vuran Doğa Fotoğrafları

Tunceli Halkı Avcıları İllerinde İstemiyoröç

Tunceli Halkı Avcıları İllerinde İstemiyor