in

Tarlasına Girip Su İçtiği İçin Anne Atı Taşlayarak Acımasızca Öldürdü

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde yakın zamanda anne olan bir at, arsasında su içtiği için arsa sahibi tarafından vicdansızca taşla yaralanarak ölüme terk edildi. 3 gün boyunca minik yavrusunun yanı başından ayrılmadığı yaralı anne atın aç ve susuz bırakılarak da ölmesine göz yumuldu.

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde yakın zamanda anne olan bir at, arsasında su içtiği için arsa sahibi tarafından vicdansızca taşla yaralanarak ölüme terk edildi. 3 gün boyunca minik yavrusunun yanı başından ayrılmadığı yaralı anne atın aç ve susuz bırakılarak da ölmesine göz yumuldu. Yetkililere yapılan şikayet sonucunda sorumlulara ayrı ayrı 546 TL para cezası uygulandı.

taslananat2

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Türkiye Hayvan Hakları Federasyonu Kahramanmaraş İl Temsilcisi Çiğdem Şeker, konuyla ilgili yaptığı hassas ve duyarlı açıklamasında şunları kaydetti:

“Atlar..

Yıllardır anlatırız, söyleriz,yazarız,çizeriz. Ama nafile.İnsanların çıkarları doğrultusunda devam eden hayata bakış açılarını değiştiremeyiz bir türlü.

Atlar…

Hisleri en yoğun hayvanlardır. Insanların yüklerini sırtlarında taşır. Yüksünmez yapar. Ancak insan ona sadece mal gözüyle bakar. Işini gördüğü sürece yemeğini suyunu koyar. Menfaatine yaramadığı an vicdansızca hiç minnet duymadan ölüme terk eder.

Düşünün sokaklarda terk edilmiş at veya eşek görmek artık tesadüf değil. Bakımevimizde tedavi altına alınan at veya eşek sayısını ben unuttum.Yaralanmış ya da yaşlanmış bu yük hayvanları ırgat gibi çalıştırılıp ölürken bile acının kucağına bırakılıyor.

Fotoğraftaki at da Pazarcık ilçesi Yukarımülk Mahallesi’nde vicdansızca ölüme terk edildi. Arsasında su içtiği için taşla yaralanan bu zavallı, üç gün sıcağın altında aç-susuz ve yaralı bir şekilde bekletildi. Hayvanı yaralayan kadar onun o şekilde ölümüne göz yuman,hiçbir yardım talebinde bulunmayan hayvan sahibine ne diyelim?  Yıllarca yükünü hafifleten,belki evine ekmek götürmesine vesile olan atına bunu reva görene ne söyleyelim? Minnet duygusu ve vicdanı körelmiş Insanlar yüzünden hayvan hakkı savunucularının dünyası artık kararmış durumda.

Büyükşehir Belediyesi Veteriner Işleri Şube Müdürü Yakup Bilal,olay derneğimize intikal edince ekiplerini olay yerine yolladı fakat anne atın öldüğünü öğrendik.  Kurtaramadık. Doğa ve Milli Parklar Şube Müdürü Hacı Kalınkütük yaptığımız müracaat neticesinde olaya konu olan şahıslara ayrı ayrı 546 TL para cezası uyguladı. Kurum yetkililerimize duyarlılıkları için binlerce teşekkür ediyorum.

Fakat artık biz tüm bunlar son bulsun istiyoruz. Para cezası değil hayvana işkenceye hapis cezası bekliyoruz. Mensubu olduğumuz HAYTAP Hayvan Hakları Federasyonu yasa değişikliği için canhıraş çalışmaktadır. Artık  sona gelmek üzereyiz. Yasa geçerse bu tür hayvan hakkı ihlalleri Türk Ceza Kanunu kapsamında değerlendirilip hapis cezası uygulanabilecek. Elbette bu durum vicdanını kaybetmiş bu tür insanların sicillerinde kara bir leke olarak kalacak. Belki o zaman yaptıklarını daha iyi sorgulama fırsatı bulacaklar.

Tüm hayvanlara sağduyuyla yaklaşabilen bir toplum inşa etmek tek arzumuz. Bu sıcak havalarda önlerine bir kap su koymak, artan yemeklerimizi onlarla paylaşmak,bakımevindeki dostlarımızı ziyaret etmek, yük hayvanlarına karşı daha anlayışlı davranmak, esir hayatı süren hayvanat hapishanelerinin müebbet mahkumlarına gönül gözüyle bakabilmek,her türlü işkenceye hayır diyebilmek kısacası empati kurmak bu kadar zor olamaz, olmamalı.

Her türlü mimarisine,mezarlarına kuşlar için suluk yapan atalarımızı mı yoksa kedisi için hırkasının kolunu kesen, gideceği yere ulaştığında ilk önce yük hayvanının yükünü indiren peygamberimizi mi unuttuk? Belki de tek yapmamız gereken özümüze dönmektir.

Çiğdem ŞEKER

MARTI Kahramanmaraş Tabii Hayata ve Hayvanlara Işık Derneği Başkanı

Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) Kahramanmaraş İl Temsilcisi

Yerel Hayvan Koruma Gönüllüsü

Kaynak: edeajans.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Köpeğe Akılalmaz Ceza Motosikletin Arkasına Bağlayıp Metrelerce Sürüklediöç

Köpeğe Akılalmaz Ceza: Motosikletin Arkasına Bağlayıp Metrelerce Sürükledi

haber2F20172F082Fkediii12 758x426

Kaçak Getirilen İskoç Kedilerinin Çoğu Havasızlık Nedeni İle Öldü