in

Tarım ve Orman Bakanı, Hayvanları Hiçe Sayıp “Can ve Mal Kaybımız Yok” Dedi!

Hatay’da çıkan ve 2 gündür devam eden orman yangınının takibi için Hatay’a gelen Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, yangının henüz kontrol altına alınamadığını söyledi. Söndürme faaliyetlerinin yoğun bir şekilde devam ettiğini söyleyen Pakdemirli, doğal alanlarında yaşayan ve yangında hayatını kaybeden hayvanları hiçe sayarak “Şükürler olsun ki can ve mal kaybımız yok.” Dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla kabine toplantısına katılmayarak Hatay’a geldiğini ifade eden Bakan Pakdemirli, “Bu sabah Eğirdir ve Manavgat’ta çıkan yangınlar söndürüldü. Kahramanmaraş Türkoğlu’nda hala devam eden bir yangınımız var, Kanlıca’da devam eden bir yangın var. Hatay Samandağ’da da yani bulunduğumuz noktada da yangınımız sürüyor. Bugün biliyorsunuz kabine toplantısı var, sayın cumhurbaşkanımızın emriyle bu yangınla ilgili olarak ben bölgede kalmaya devam ediyorum. Dün de sizlere söylediğim gibi yangına 2 uçak, 12 helikopter, 193 arazöz ve 800 personelle müdahaleye devam ediyoruz. Elbette çıkış saati itibariyle sürekli yön değiştiren ve kuvvetli esen rüzgar, nem ve ısı noktalarındaki kritik eşiklerin aşılması yani yüzde 30 nemin aşılması, 30 derecenin üstüne çıkılması ve 20 kilometrenin üzerinde rüzgarın olması ve tüm bunların birleşmesiyle bu yangın başlamıştı. Bu kritik eşikler geçildi. Tabi ki zor bir coğrafyada, yolların olmadığı bir yerde söndürme faaliyetlerimizi kesintisiz devam ettiriyoruz” dedi.

BAKAN, HAYVANLARI UNUTUP “CAN VE MAL KAYBIMIZ YOK” DEDİ

Söndürme faaliyetlerinde en önemli önceliklerini de yerleşim yerlerine verdiklerini ifade eden Bakan Pakdemirli, “Şükürler olsun ki can ve mal kaybımız yok. İki vatandaşımızın ahırının sadece kısmi etkilenme durumu var. Şu an itibariyle de yerleşim yerlerine oluşan tehdit durumu kalmış durumdadır. Dün itibariyle gece saatlerinde Yaylacık’ta yerleşim yerlerini tehdit etmemesi maksadıyla orman teşkilatının kullandığı tekniklerden olan karşı ateş tekniğini kullanarak özellikle yerleşim yerlerini emniyet altına aldık. Biliyorsunuz geceleri uçak uçmuyor, helikopterlerimiz uçmuyor. Ama uçakların, helikopterlerin uçmadığı yerde ilk defa bu sene insansız hava araçlarını verimli olarak kullanmaya başladık. Bunun yanında 30 metre çözünürlükte rüzgar simülasyonlarında meteoroloji genel müdürlüğümüz bize sağlıyor. Bununla birlikte yangının ilerleyen saatlerde nereye gideceğine doğru tahminlerimizi yapıyoruz. Şu saat itibariyle yangının olduğu yeri gece 3 yada 4 gibi kabaca tahmin edebiliyorduk. Bu bölgede bizim İHA’mız yok, İHA’mız Ege Bölgesinde. Bize İHA temin eden Emniyet Genel Müdürlüğü’müze ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı’mıza çok teşekkür ediyorum. Aynı zamanda orman teşkilatı olarak tüm yeni teknolojiler araştırılıyor. Uydu üzerinden de yangınların tespiti durumunda bir çalışmamız başlatıldı” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

meric

Sözde Fenomen Evine Maymun Hapsetmekten Vazgeçmiyor!

Annesiz Kumrulara Citirik Ailesi Ship Cikti

Annesiz Kumrulara Çıtırık Ailesi Sahip Çıktı