in ,

Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Hayvanları Koruma Kanunu İçin Toplandı, “Ilımlı Olmayan” STK’lar Davet Edilmedi!

TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu, başkan Yunus Kılıç başkanlığında, Hayvanları Koruma Kanunu ile Türk Ceza Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifini görüşmek üzere toplandı. “Ilımlı olmayan” STK’ların davet edilmediğini söyleyen Yunus Kılıç’ın ne demek istediği anlaşılamadı!

Komisyona; milletvekilleri, belediyeler ve bürokratların yanı sıra hayvan hakları aktivistleri ve STK’ların bir kısmı da davetli olarak katılırken, Hayvanları Koruma Kanun Tasarısı’nın, hayvanların haklarını yasalarla güvenceye almaktan uzak olduğunu söyleyen,  sokakların “kanun yoluyla”  hayvansızlaştırılmaya ve evcil hayvanların sadece evde “sınırlı sayıda” bakılabilir “canlı” statüsüne sokulmaya çalışıldığını ifade eden hayvan hakları aktivistlerinin oluşturduğu  bazı STK’ların davet edilmemesi ise dikkat çekti. Neden davet edilmediklerini soran STK yöneticilerine; “Ilımlı olduğunu düşündüğümüz STK’ları davet ettik. Sevincimizi onlarla paylaşmak istedik” dediği öğrenilen TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı Yunus Kılıç’ın bu ifadesiyle neyi kastettiği anlaşılamadı!

tbmm tarim orman ve koyisleri komisyonu hayvanlarai koruma kanun teklifi icin toplandi 1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Komiyon toplantısına davet edilmeyen STK’ların neden davet edilmediklerini sorması üzerine, “Ilımlı olduğunu düşündüğümüz STK’ları davet ettik. Sevincimizi onlarla paylaşmak istedik” dediği öğrenilen TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı Yunus Kılıç’ın, bu ifadesiyle ne demek istediği merak konusu oldu!

Yunus Kılıç: “Mevcut Kanun Bir Çok Konuya Cevap Vermiyor

Komisyonda yaptığı konuşmada, 2004 yılında Hayvanları Koruma Kanunu’nun çıktığını hatırlatan Kılıç, kanunun bir çok konuya cevap veremediğini ifade etti. Kılıç, “Kanunlar toplumun ihtiyaçlarına yeniden konuşulabilir, güncellenebilir, toplumun ihtiyaçlarına daha fazla cevap verebilir. Kanun teklifini incelediğimizde gördüm, sivil toplum kuruluşlarının, bu konuda duyarlı olan kesimin ve toplumun genel kanaatini yansıtacak bir kanun teklifiyle karşınızda olacağız” ifadelerini kullandı.

“Kanun Yolu”yla Kedi ve Köpeklerin Sokakta Yaşaması mı Engellenecek!

“Hayvan Koruma Kanun Tasarısı”yla ilgili açıklanan maddeler sokaktaki evsiz hayvanlar adına endişe verici. “Park, bahçe ve arsalardaki beslenme noktalarını Tarım ve Orman Bakanlığı belirleyecek. Bu alanlar dışında hayvanların beslenmesi engellenecek.” Kısırlaştırma seferberliği başlatlacak. Belediyelere; sokaktaki evsiz hayvanın bakımı, beslenmesi veya barınmasıyla ilgili konularda değil, “kısırlaştırmadıklarında” görevi kötüye kullanmaktan soruşturma açılacak. İstanbul gibi büyükşehirlerdeki belediyelerde dahil olmak üzere pek çok belediyenin hayvan hastanesi ve hastanede en temel ihtiyaç olan kan tahlil cihazı, yeterli yatak kapasitesi olmazken, sokaktaki hayvanla ilgili kısırlaştırmalar nasıl yapılacak? Tasarıdaki bu ve benzer maddeler akıllara, “Hayvanları Koruma Kanunu adı altında, kedi ve köpeklerin sokakta yaşaması mı engellenecek?” sorusunu getiriyor.

Yunus Kılıç, Hayvanları Koruma Kanun tasarısı hakkında konuşmak üzere katıldığı Bengü Türk Tv’deki programda, yaşam hakkı savunucuları ve hayvanlar hakkında “Biz kimleri vekil seçtik” dedirten skandal açıklamalara imza atmıştı. Kılıç açıklamalarıyla akıllara, bu ülkede kanunlar masumu korumak için mi yoksa çoğunluğu memnun etmek için mi hazırlanır sorusunu getirmişti.

Hayvanları Koruma Kanun tasarısyla ilgili olarak hayvan aktivistlerinden oluşan STK’larla görüşülmüş, STK’lar hayvanların yasalarla güvenceye alınması gereken haklarını ve taleplerini komisyon üyeleriyla paylaşmıştı. Ancak hazırlanan kanun tasarısı, yaşam hakkı savunucularının isteklerinden uzak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hayvanlari Korkuttugu Gerekcesiyle Diyarbakirda Bir Tesiste Havai Fisek Atilmasi Yasaklandi

Hayvanları Korkuttuğu Gerekçesiyle Diyarbakır’da Bir Tesiste Havai Fişek Atılması Yasaklandı

Aniz Yangininda Hayvanlar Oldu

Anız Yangınında Hayvanlar Öldü!