in

Talih Kuşu Başınıza Konar mı?

“Hüma Kuşu” efsanesi ve milyonlarca insanın en büyük umudu olan Talih Kuşu

Yeni yıla sayılı günler kala “Talih Kuşu” milyonlarca insanın en büyük hayali. Milli Piyango idaresi tarafından düzenlenen çekilişte, bu yıl yılbaşı özel ikramiyesi tam bilete çıkarsa, 61 milyon lira ile Milli Piyango tarihinin en büyük ikramiyesi sahibini bulacak.

talihkusu 5

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Milli Piyango’nun ağızlardan düşmeyen talih kuşu, beyaz bir güvercin olarak simgelense de, gerçekte Talih Kuşu (Hüma Kuşu) yükseklerde durmaksızın uçan ayakları olmayan para ve zenginliği temsil eden bir efsaneden geliyor.

talihkusu 1

Peki Talih Kuşu’nun hikayesi nedir ve bu söz nereden geliyor!

Efsaneye göre görünmeyecek kadar yükseklerde durmaksızın uçan ayakları olmayan Hüma Kuşu, Cennet Kuşu da olarak bilinen bir kuşmuş. Eski inançlara göre Hüma Kuşu‘nun başına konduğu kişiye talih getirdiğine inanılmış ve Talih Kuşu ya da Devlet Kuşu olarak isimlendirilmiştir. Dolayısıyla günümüzde dahi hala kullanılan “beklemediği büyük bir varlığa kavuşma” anlamına gelen “Başına Talih Kuşu Kondu” ya da “Başına Devlet Kuşu Kondu” deyimi Hüma Kuşu’ndan gelmiştir.

talihkusu 3

Eski tarihlerde bir hükümdar öldüğünde halk meydanda toplanır ve Hüma Kuşu da toplanan halkın üstünde uçarmış. Hüma Kuşu‘nun başına konduğu ya da gölgesinin üzerine düştüğü kişinin hükümdar seçileceğine dair inanç halk arasında yaygınken, kuş kimin başına konarsa o kişi yeni hükümdar seçilirmiş. Hümayun kelimesinin kutsal, padişaha ait, hükümdar anlamlarını alması ve Hüma Kuşu’na Devlet Kuşu denmesinin sebebi Hüma’nın gölgesiyle ilgili inançlar olurken, Hüma Kuşu erişilemeyecek hatta görülemeyecek kadar yükseklerden uçan bir kuştur. Talih, saltanat, iyilik ve cennetin sembolüdür. Zenginlik ve mutluluk getirdiğine inanılır.

talihkusu 4

Hüma Kuşu canlı olarak asla yakalanamayacağı gibi, kuşu öldüren kişinin de 40 gün içinde öleceği yaygın bir inançtır.

Ayrıca Umay Ana (Türk mitolojisidir) ya da Humay olarak bilinen ve Hüma Kuşu’yla bütünleşik anlamlar içeren tanrıça, doğumu ve bereketi simgelerken kuş kılığına bürünüp dünyaya bereket dağıtmasıyla da bilinmektedir.

Yılbaşı gecesi gerçekleşecek çekilişte talih kuşunun başınıza konması dileğiyle 🙂

Kaynak: birgunbiryerde

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Adanada Su Birikintisinde Onlarca At ve Eşek İskeleti Bulunduöç

Adana’da Su Birikintisinde Onlarca At ve Eşek İskeleti Bulundu

Taylandlı Hemşirelerden Yeni Doğanlara Köpek Yılı Jestiç

Taylandlı Hemşirelerden Yeni Doğanlara Köpek Yılı Jesti