in

Sur’un Kedi ve Köpekleri Ne Durumda?

Savaş sadece insanları vurmaz, Diyarbakır Sur bunun en acı örneği. Sur’un kedi ve köpeklerinin HAYTAP gönüllü ve çalışanları tarafından İstanbul’a getirildiğini ve konu ile ilgili duygularımızı dile getirmiştik. Bu kez “Sur’da sadece insanlar perişan olmadı,sadece tarihi eserler, kültür yok olamadı. Sur’da sadece evler,sokaklar,yok edilmedi. Sur’da sadece çocuk sesleri susmadı, Sur’da  gök yüzünde takla atan güvercinler artık yok. Sokaklarında kedi yavruları miyavlamıyor. Köpekler  artık havlamıyor.” diyen Sami Evren’e sözü verelim. O yazsın, siz okuyun, kalbiniz dinlesin!
sur-kedi-kopek

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Kent, insan, hayvan, doğa, kültür bir bütün. Siz bütünü öldürdünüz. Siz sokağa çıkma yasağına uymayan kedi yavrusuna, köpeğe kuşa keskin nişancı edasıyla talim atışı mı yaptınız?

Evet yaptınız, hayvanlar konuşmuyor, zannetmeyin onlar kin dolu bakışlarınıza bakıyor ve sizi görüyor. Korkmayın. Sur’da hiç bir hayvan hiç bir insanı öldürmedi. Hayvanlar asla ırkçı değildir. Hayvanlar asla kinci değildir. Hiç bir hayvanın sınırlarla çizilmiş vatanı yoktur. Onlar dünyalıdır. Sur’da sadece insanlığın katledilmesine şahitlik ettiler ve çoğu yaralandı, öldü.

sur-kedi-kopek

Diyarbakır’dan Sevgi Ekmekçiler Facebook sayfasından şöyle sesleniyor: ” Zuhal Arslan’ın organizasyonuyla ve HAYTAP’ın toplama ve veteriner desteğiyle tekrar Diyarbakır Sur’a gelen Barış Tente ve Hüseyin Tente ile birlikte bugün Sur’dan 10 köpek ve 40 civarında yaralı, sakat ve hasta kediyi çatışma ortamından çıkardık. Şu anda yoldalar ve İstanbul’a gidiyorlar. Zuhal Arslan’ın her türlü desteğe ihtiyacı var. Lütfen onları yalnız bırakmayalım.”

Perişan haldeydiler, hem yaralandılar, hem aç susuz kaldılar. çok korktular. Onlar Diyarbakır Sur’un kedileri ve köpekleri. Günlerce çatışmaların ortasında kaldılar. çaresizdiler. onlara uzaklardan, İstanbul’dan bir el uzatıldı. hayvan gönüllüsü Zuhal Arslan sosyal medyada grup kurdu. HAYTAP’a başta hayvansever dernekleri destek oldu. Sur’a iki araç gönderdiler. ilk önce 60 kedi 10 köpek getirildi. sonra onlara 40 kedi ve 10 köpek katıldı. sepet sepet İstanbul’a …

sur-kedi-kopek-ajanimo-2

Hayvan koruma gönüllüsü Zuhal Arslan, “Diyarbakır’daki arkadaşım hayvanlar  perişan lütfen bize yardım edin dedi. kör ayakları kopmuş yanmış yaralı bir çok hayvanımız var öncelik onlara sağladık. orada ciddi bir stres bir kere sese karşı duyarlılar çok fazla sesten kokuyorlar oradaki silah seslerinden bomba seslerinden. hayvanların gözüyle sadece şunu söyleyebilirim lütfen bize merhamet edin. lütfen” diye konuştu.

7 klinikte tedavi edildiler. Sancaktepe’deki  veteriner kliniğinde olduğu gibi. hepsi şimdi çok mutlu. güvenli bir yuvadalar.sağlıklılar, kısırlaştırıldılar. sahiplerini bekliyorlar. veteriner hekim Burcu Gündoğan “Bunun ayağı kırıktı. ön kolda pim vardı. kurtarıldıklarını biliyorlar artık güvende olduklarını biliyorlar. hepsi insan aramış o kadar insansız kalmışlar ki.” diyerek duygularını dile getirdi.

sur-kedi-kopek-ajanimo-3

Anlaşılan o ki yıkılan sadece binalar değil bir bütün halinde yaşamın ta kendisi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

guvercin ajanimo 1 1

Güvercin Beslemek Hiç Kolay Değil!

saha köpek ajanimo1

Hakemin Kucağında Saha Kenarına