in

Sürülerin İçinde İki Küs Kardeşin Hikayesi: Hrútar

Grímur Hákonarson’un senaryosunu yazıp yönettiği 2015 İzlanda yapımı ‘Hrútar’, çobanlık yapan ve birbiriyle geçinemeyen iki küs kardeşin hikayesini anlatıyor.

koçlar1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

İzlanda sinemasından yine güzel bir filmle karşı karşıyayız: Hrútar. Türkçe meali: Koçlar. Ülkemizde “İnatçılar” olarak gösterime giren film, yönetmenin dördüncü uzun metraj filmi. Filmin senaristliğini de yapan yönetmen Grímur Hákonarson’un filmografisinde önemli bir yere sahip olan Hrútar, uluslararası alanda birçok ödül kazandı. Özellikle Cannes Film Festivali’nde “Un Certain Regard” bölümünde ödüle layık görülen film birçok prestijli festivalde de en iyi film ödülünü alarak ülkesine döndü.

koçlar3

Hrútar, ismi gibi koçlar üzerinden ilerleyen iki inatçı ve yalnız kardeşin hikayesi. İzlanda’nın uçsuz bucaksız vadilerinden birinde, Bolstadur çiftliğinde yaşayan ve geçimini koçlar ve koyunlar üzerinden sağlayan Kiddi ve Gummi kardeşler tam 40 yıl boyunca birbirleriyle hiç konuşmamışlardır. Bu suskunluk ta ki vadide yapılan koç yarışmasının sonuçları açıklanıncaya kadar sürmüştür. 0.5’lik puanla yarışmayı kaybeden kardeşin, küs kardeşinin koçunu aslında kibirle incelemesinden sonra sikrapi hastalığına (koçlar arasında bulaşıcı ve öldürücü virüs hastalığı) yakalandığını anlayıp şikayet etmesi sonucu iki kardeş arasındaki uçurum daha da yükselmiş ve vadideki tüm koçların uyutulması kararı verilmiştir. Bu karardan sonra gittikçe depresyona giren Kiddi’ye karşı Gummi bencilce bir çözüm bularak tüm bu karmaşanın altından kalkmıştır. Fakat hiçbir şey Gummi’nin istediği gibi ilerlememiş ve aslında iki kardeş arasındaki tüm ilişkinin değişmesine sebep olmuştur.

koçlar4

Seyircinin merakını ve heyecanını canlı tutan, içindeki kara mizah unsuruyla bizlere göz kırpan film, kusursuz sinematografisiyle bizleri kendine hayran bırakmış, oyuncu seçimleriyle adeta “daha iyisi seçilemezdi” dedirtmiş, başroldeki Sigurður Sigurjónsson ve Theodór Júlíusson’un etkileyici oyunculuğunun yanında ‘Virgin Mountain’ filminin Fusí’si Gunnar Jónsson da farklı imajıyla karşımıza çıkıp bizleri gülümsetmiştir. Az ve öz müzik kullanımı ise filmi yükseltirken, başarılı bir kurgu ile de iyi bir film olmanın gerektirdiği tüm unsurları iyi bir şekilde kullanan yönetmen filmin tüm duygusunu seyirciye etkili bir şekilde geçirmeyi başarmıştır.

koçlar2

2015 yapımı film, Başka Sinema tarafından Temmuz ayında Türkiye’de de gösterime girdi. Filmin son gösterimi 4 Ağustos, saat 21:00’de İstanbul Maslak’taki Uniq İstanbul’da gerçekleşecek.

Kaynak: nordiksimit.org

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

one cıkan ozel ambulans 1

Muğla’da Sokak Hayvanları İçin Ücretsiz Ambulans Hizmeti

kulning

Kuzeyli Çobanların Şarkısı: Kulning