in ,

Sürü Psikolojisi 36 Cana Maloldu

Diyarbakır’ın Bismil ilçesinde 1 koyun dereye atladı, 499 koyun da peşinden gitti. Sürü psikolojisi 36 koyunun hayatına mal oldu.

Koyunlardaki sürü psikolojisi bu kez Diyarbakır’ın Bismil ilçesi Uğurlu Köyünde 36 koyunun ölmesine sebep oldu. 500 koyunu otlatmaya çıkan çobanlar yaşananlar karşısında şaşkın. Sürünün içindek, 1 koyun 1.5 metrelik ırmağa atlayınca sürüdeki 499 koyun da peşinden gitti. Peş peşe bir buçuk metre yükseklikten atlayan koyunlar birbirini ezdi, 36 koyun öldü.

Dereye Atlayan Koyunu 500 Koyun Daha Takip Etti

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Kuraklık Yüzünden Susuz Kalan Koyunlar, Su İçin Öldü

Koyun sahiplerinden Kutbettin Çorapçı, bu yıl yaşanan kuraklık nedeniyle bölgede birçok su kaynağının kuruduğunu, bundan kaynaklı hayvanları suyun olduğu bölgeye götürdüklerini, su içmek isteyen koyunların birbirini ezdiğini belirterek, 500 hayvandan 36 tanesinin ezilerek öldüğünü söyledi. Çorapçı olay anını şöyle anlattı: “Olay esnasında ben, çoban ve bir arkadaş, tüm hayvanlar ölmesin diye, geriden gelen hayvanlarının önünü kestik. Böylelikle sürünün büyük kısmının dereye atlamasını engelledik. Sürünün kalanını durdurduktan sonra, sonra kanalda üs üste yığılan koyunları tek tek yukarıya çıkartarak, hayata kalanları kurtarmaya çalıştık. Yaptığımız tüm müdahaleye rağmen 36 hayvanımız hayatlarını kaybetti. Buradan yetkililere sesleniyorum; çok az akan küçük akıntı su kaynaklarının önünü kesip suyun birikmesini sağlasınlar. Hayvanlar için de yaz sıcağında susuzluk çok büyük sorun. Yetkililerden yardım istiyoruz.”

Dereye Atlayan Koyunu 500 Koyun Daha Takip Etti 1

Koyunlar Neden Ölümüne Sürü Psikolojisiyle Hareket Eder?

Bu yaşanan olay ilk değil. Daha önce de İzmir’in Karabağlar ilçesinde de, bir koyun yamaçtan atlamış onu takip eden sürünün içinden 60 kadar koyuna atlamış ve hayatını kaybetmişti. Yine 2019 yılında uzundere otbana çıkışında yerde cansız yatan koyunlarla ilgili yapılan inceleme sonucunda koyunlardan birinin yüksekten atladığı, diğer koyunların da sürü psikoloji ile onu takip ettikleri için öldükleri ortaya çıkmıştı. 2018 yılında da Van’da benzer bir olay yaşanmış, 500 koyun uçurumdan atlayarak hayatlarını kaybetmişlerdi. Peki koyunlar neden ölümüne de olsa sürü halinde hareket ediyorlar?

Suru Psikolojisi 36 Cana MalolduDiyarbakuda 1 Koyun dereye atadi 499 Koyun Pesine Takildi Koyun Surusu Kangal

Sürü Psikolojisinin Sebebi, Koyunların Korkak Olması

Konuyla ilgili olarak bir değerlendirme yapan Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (Van YYÜ) Yaban Hayvanları Koruma ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Prof. Dr. Lokman Aslan şunları söylüyor: “Koyunlar sürü psikolojisine göre hareket eden canlılar. Koyunlardan biri uçurumdan atladığında, sürünün geri kalanı da aynısını yapmaya başlar. Taki sürünün içinden bir koyun yorulup durana ya da tehlikeyi sezene kadar. Bir koyun uçurumdan yuvarlandığı zaman eğer tekrar kalkıp geriye doğru gelirse diğer koyunlar da geriye doğru döner. Koyunlar çok ürkeke hayvanlardır. Herhangi bir tehlikeye karşı bir tarafa doğru ürkere tepki verirler. Koyunlar, bir köpekten, bir yabani hayvandan hatta bir kuştan bile ürkebilir. Yabani hayvanlarına tepki veren sürü uçurumdan yuvarlanır. Bu tehlikeyi sezen çobanlar, daima uçurum tarafında bulunup sürüyü kontrol etmek durumundadırlar.” Sürünün; çoban, köpek ve koyunlardan oluştuğunu söyleyen Lokman Aslan; “Koyunöar sürü psikolojisi ile yaşayan canlılar olduğu için, içlerinden herhangi biri ne tarafa giderse, diğer koyunlarda o tarafa gider. Buradaki en büyük sürü başı çobandır. Sürünün çobanla iletiimi kopmuşsa, o zaman bir koyun çıkar ve istediği yere gitmeye başlar. Diğer sürü de onu takip eder. Çobanın, sürüyle iletişimini iyi kurması ve koyunları başoboş bırakmaması gerekir” diyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sokakta Gezinen Dev Timsah Gorenleri Saskina Cevirdi

Hindistan’da Sokakta Gezinen Dev Timsah Görenleri Şaşırttı

Ezmemek icin durdu arabaya girince ekipler harekete gecti kadir yigit

Ezmemek İçin Durdu, Arabaya Girince Ekipler Hareket Geçti