in

Sürmeli Kardeşlerin Tasarladığı Pati Temizleme Cihazı ‘Peggymatic’e Ödül Yağıyor

İstanbul’da yaşayan Yağmur ve Yaprak Sürmeli’nin, ölen köpeklerinin anısına evcil kedi ve köpeklerin ayak ve tuvalet temizliği için geliştirdikleri cihaz, ikiz kız kardeşi uluslararası yarışmada altın madalyanın sahibi yaptı.

pati-temizleme-1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Köpekleri Peggy‘nin anısını yaşatmak için “Peggymatic” adını verdikleri cihazla birçok yarışmada derece alan Sürmeli kardeşler, son olarak Türk Patent Enstitüsünce (TPE) götürüldükleri, Dünya Fikri Mülkiyet Teşkilatı’nın (WIPO) desteğiyle Güney Kore’nin başkenti Seul’de 16-19 Haziran tarihlerinde düzenlenen Uluslararası Kadın Buluşçular Fuarı‘nda altın madalya kazandı.

Yeditepe Üniversitesi Mimarlık Fakültesinden bu yıl mezun olan Yağmur Sürmeli, yaptığı açıklamada, köpekleri “Peggy”i gezdirdikten sonra eve girerken pati temizliğinde problem yaşadıkları için temizliği kolay ve en hijyenik şekilde yapabilen bir cihaz almaya karar verdiklerini söyledi.

Bu işlemi yapabilecek bir ürünün piyasada bulunmadığını belirten Sürmeli, bunun üzerine evde beslenen kedi ve köpeklerin pati temizliğini yapacak bir cihaz üreterek, hem sorunu çözmeye hem de iş hayatına atılmaya karar verdiklerini kaydetti.

pati-temizleme-2

“Ölen köpeğimiz Peggy’nin adını verdik”

Önce notere gidip cihazın fikir tescilini yaptırdıklarını aktaran Sürmeli, “Prototip hazırlığı yaptığımız sırada köpeğimiz Peggy, geçirdiği bir operasyonun ardından hayatını kaybetti. Bu üzücü durum nedeniyle anısını yaşatmak için cihazın adını Peggymatic olarak tescil ettirdik.” dedi.

Cihazı geliştirme konusunda, ziraat mühendisi ve zooteknist olan babalarının ticari tecrübesi ve mesleki bilgisi sayesinde daha hızlı yol aldıklarını vurgulayan Sürmeli, cihazın TPE tarafından verilen patent, marka tescili ve tasarım tescili belgelerinin yanı sıra 147 ülke için Patent İşbirliği Anlaşmasınca (PCT) verilmiş olumlu araştırma raporu bulunduğunu, ABD, Japonya ve Avrupa Birliğinden de patent belgelerini aldıklarını ifade etti.

Sürmeli, “Peggymatic” ile “TÜBİTAK Üniversite Düzeyinde Girişimcilik ve Yenilikçilik Yarışması”, “Boğaziçi Üniversitesi EnterPrize Girişimcilik Yarışması”, İngiliz hükümetince düzenlenen “Great Startup” yarışması gibi ulusal ve uluslararası birçok platformda derece kazandıklarına işaret ederek, “Peggymatic, Uluslararası Kadın Buluşçular Fuarı’na Türkiye adına katılmaya değer görülen 3 icattan biri oldu. Ürünümüz burada büyük ilgiyle karşılandı ve altın madalyayla ödüllendirildi. Ayrıca fuarın en itibarlı ödüllerinden Kore Patent Ofisi Özel Ödülü ile Makedonya Patent Ofisi Özel Ödülü’nü de almayı başardık.” diye konuştu.

‘Hem Pratik Hem Hijyenik’

Özyeğin Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu Yaprak Sürmeli ise Peggymatic’in, su ile fırçalayarak pati yıkama, masaj etkisi ve tuvalet sonrası temizliği ile 3 işlevi tek cihazda toplayan yenilikçi bir ürün olduğunu dile getirdi.

Sürmeli ayrıca yeni geliştirilen cihaz sayesinde, kedi ve köpeklerin, “markasız ıslak mendillerin içeriğindeki kimyasal temizleyicilerin zehir etkisinden koruduğunu” söyledi.

Kurumsal internet siteleri üzerinden ön siparişleri almaya başladıkları cihazı, çok yakında piyasada satışa sunmayı hedefledikleri bilgisini veren Sürmeli, sözlerini şöyle tamamladı:

“Cihazın patent belgelerinin alınması ve ürüne son halinin verilmesinin ardından özellikle yurt dışı distribütörlük talepleri çok arttı. Dünyada 400 milyon civarında evde beslenen köpek ve 425 milyon da kedi bulunuyor. Dünya pazarı, yüksek katma değer sağlayan, sürdürülebilir ve yüksek ihracat geliri oluşturabilecek durumda. Biz de ürünümüzle yüksek ihracat rakamlarına ulaşmayı hedefliyoruz. Öncelikle Avrupa ülkeleri ve Japonya’ya distribütörlükler vereceğiz. Yatırımcı görüşmelerimiz de devam ediyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

mustafaceceli3

Mustafa Ceceli’den ‘Oruç Tutmuyor’ Polemiğinde ‘Hayvan’ İfadesi

kedisu2

Sokak Hayvanlarına 5 Yılda 24,7 Milyon Lira Harcandı