in

Suriye’de Savaşın Ortasında Evsiz Hayvanlar İçin Barınak Kuran Muhammed Alâ al-Calil

Ambulans şöförlüğü yapan Muhammed Alâ al-Calil Suriye’de kurduğu barınakta evsiz ve yardıma muhtaç hayvanların hayatlarını kurtarırken, yaptığı bu iyilik hareketi ile takdir topluyor.

Suriye’nin Halep şehrinde ambulans şoförlüğü yapan Muhammed Alâ al-Calil, çocukluktan beri evsiz kedilere bakıyor. Suriye’de ilk evsiz hayvanlar barınağını yapan Al-Calil, dünyanın dört bir yanından destek alıyor.

suriyehayvanbarınağı 1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Suriye’de savaş başlayınca Halep sokaklarındaki evsiz hayvanların sayısı hızla arttı. Bazı mahalleler tamamen boşaldı, hayvanlar açlık çekti, ilgiye ihtiyaçları vardı. Bu durumda Muhammed’in aklına barınak fikri geldi. Halep’in ilk hayvan barınağı öyle ortaya çıktı.

suriyehayvanbarınağı 5

Ama hayvanların çoğu bu barınağa kalmak için değil sadece yemek için geliyordu. Kediler, yemek saatini çok iyi biliyordu ve sadece yemeğe geliyordu. 2013’te kedilerin sayısı 170’ti.

suriyehayvanbarınağı 10

2016’da barınak saldırıya maruz kaldı, 100’den fazla kedi öldü. Bunun üzerine Halep’te ikinci barınak açıldı. Şimdi bu barınakta maymunlara, atlara ve köpeklere de rastlanabilir.

suriyehayvanbarınağı 8

İnsanların barınağa yeni hayvanlar getirdiğini anlatan Muhammed, aralarında sokak kedilerinin de olduğunu belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: “Çoğu tedaviye, özel bakıma ihtiyaç duyuyor. Sadece hasta, yardıma muhtaç köpekleri alıyoruz. Bunun için ayrı bir oda yapıldı. Ayrıca barınağımızda 4 maymun yaşıyor. Sahipleri kaçmıştı ve bu maymunlar kafeste kilitli kalmıştı. 4 bin dolar vererek onları kurtardık.”

suriyehayvanbarınağı 7

”Hama’daki son çatışmalardan sonra şöyle bir olay yaşandı: bir aile, yanına safkan bir atı alarak şehirden kaçıyor, ama at arabası tıka basa eşyalarla doldurulduğu için at arabanın arkasından yürüyor. Nallarını kaybetmiş, tedaviye ihtiyacı vardı. Onu da 1500 dolara aldık. Ayrıca barınağımızda 5 tavşan ve 7 yırtıcı kuş yaşıyor”.

suriyehayvanbarınağı 6

Sosyal medyada barınak için açtıkları hesabını adını Il Gattaro d’Aleppo koyduklarını anlatan Muhammed, bunun finansman bulmaya yardımcı olduğunu belirterek, “Tüm dünyadan insanlar bize yardım ediyor. Farklı ülkelerden, farklı dinlerden insanlar bize yardım ediyor. Önce sadece kediler için para gönderiyorlardı. Ama şimdi biz genişledik, çocuklara da yardım ediyoruz” dedi.

suriyehayvanbarınağı 4

Muhammed, ”Hayırseverlerin yardımıyla hayvan barınağı için yeni bina ve çocuklar için oyun alanı yaptık, bahçemizi düzene soktuk. Bir veteriner kliniği ve bir tıp merkezi inşa ettik. Bu merkez, çocuk ve kadınlara yardım ediyor. Özel ihtiyaçlara sahip kişilere yardım ediyoruz ve çocuklara hayvan bakımını öğretiyoruz” diye anlattı.

suriyehayvanbarınağı 3

Arap ülkelerden destek görmediklerini kaydeden Muhammed, “Henüz Arap dünyasında, hayvanlara pek ilgi yok, bu konuda Suriye çok ileride. Bizde birkaç kedi barınağı var” dedi.

suriyehayvanbarınağı 2

Muhammed, ‘‘Eğitim projem, çocuklara hayvanlara sevgi ve empatiye öğretmeye yönelik. Tüm dinlerde, hayvanlara iyi bakılması ve incitilmemesi gerektiği buyuruluyor. Çocuklara hayvan sevgisini aşılarsak onlar sonra ailelerine, komşularına da insanca davranacak.” ifadelerini kullandı.

suriyehayvanbarınağı 9

Suriye’nin en büyük kedi severi, “Şu an en çok savaşın bitmesini istiyorum. Çocuklara çok acıyorum, savaştan en çok onlar acı çekiyor. Bu, bir nesil mahvolmuş hayat demek. Savaşın bitmesi için her şeyimi, hayatımı bile verirdim” diye ekledi.

Kaynak: tr.sputniknews.com

Bir cevap yazın

Avatar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ajaimo faytonasonatlaraozgurlukeylem

Hayvan Hakkı Savunucuları ‘Kitlesel Büyükada Eylemi’nde “Faytonlar Kaldırılsın” Diyecek

Çöp Depolama Alanında Silahla Vurulan 8 Köpek Ölüsü Buldularö

Çöp Depolama Alanında Silahla Vurulan 8 Köpek Ölüsü Buldular