in

Sultanahmet’in Köpeklerini Fatih Belediyesi Nereye Götürdü?

22 Ekim tarihinde Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir’in misafirleriyle Ayasofya’yı gezeceği bahane edilerek belediye tarafından kaçırılan, Sultanahmet’te çevre sakinlerinin beslediği 4 köpekten haber alınamıyor.

sultanahmet1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

22 Ekim tarihinde tarihi yarımadada yer alan Sultanahmet Meydanı’nda esnaf ve çevre sakinleri tarafından bakılan dört sokak köpeğinin Fatih Belediyesi tarafından toplanıp götürülmesi ve konuyu araştıran hayvan dostlarına net bir cevap verilememesi üzerine HaykonFed (Hayvanların Yaşam Hakları Konfederasyonu) harekete geçti. Örnek bir dilekçe hazırlayarak hayvan dostlarına ilgili kurumları dilekçe yağmuruna tutmak için çağrıda bulunuldu.

sultanahmet2-oc

İddialara göre, 22 Ekim tarihinde Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir’in misafirleriyle Ayasofya’yı gezeceği bahane edilerek esnaf ve çevre sakinlerinin beslediği sokak köpekleri bir anda ortadan yok edildi. Köpeklerin akıbetini ve nerede olduğunu soruşturan hayvan dostları net bir cevap alamadı. Yasal sorumluluğu ilgili belediyeye ait olan sokak hayvanlarının, belediye tarafından kaybedilmesinin yasalara göre suç teşkil ettiğini belirten hayvan dostları köpeklerin bir an önce alındıkları yere geri getirilmesi için belediyeye çağrıda bulundu.

Hayvan dostlarının elde ettiği kamera kayıtlarında Fatih Belediyesi’nde çalışan Haşim isimli kişinin köpekleri götürdüğü görülüyor. Belediyeye giderek Haşim isimli personele köpeklerin akıbetini soran hayvan dostları bu kişiden “Ben emir kuluyum yerini söyleyemem” cevabını aldıklarını söyledi. Fatih Belediyesi Veteriner Daire İşleri Başkanı Abdullah Kargılı’nın sağ kolu olarak bilinen bu kişinin cevap vermemesi üzerine, Kargılı ile görüşmek isteyen hayvan dostları bu talepleri karşılanmayınca ancak telefonla görüşebildiler. Kargılı’nın telefonda “konuyu araştıracağız” diye cevap vermesinin üzerinde bir haftadan uzun zaman geçti ve köpeklerin akıbeti belirsizliğini koruyor.

Kamera kayıtlarına da yansıyan görüntülerde sokak hayvanlarının belediye personeli tarafından belediyenin aracıyla toplanarak götürüldüğü gözüküyor. Hayvan dostları, köpeklerden birinin 14 yaşında ve kalp hastası olduğu ve her gün ilaç verildiğini söyleyerek köpeklerin can güvenliğinden endişe duyduklarını belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

antalya kedi ö.ç 1

Antalya’da Kediler Vahşice Öldürüldü

obez ö.ç

Kedi ve Köpeklerde Obezite Tehlikesi!