in

Sultan Sazlığı’nda Bulunan Yay Gölü Susuzluktan Çöle Döndü

Kayseri ve Develi’nin çok önemli değerlerinden olan Sultan Sazlığı’ndaki Yay Gölü kurudu. Sıcaklığın yoğun olması ve beklenen yağışın da olmaması nedeniyle Yay Gölü’nün kuruduğunu gören çoban ve vatandaşlar; ilk defa böyle bir olaya şahit olduklarını söyledi.

Kayseri‘nin Develi, Yahyalı ve Yeşilhisar ilçeleri sınırlarında yer alan ve ‘kesin korunacak hassas alan’ ilan edilen Sultan Sazlığı’nda çobanlık yapan Bilal Sınırtepe, “Buradaki Yay Gölü kurudu, artık hayvanlarımızı sulama için 5-6 kilometre yol gidiyoruz. Hayvanlarımızı susuzluktan kırılmak üzere. Daha önce hiç başımıza böyle bir şey gelmedi, hiç Yay Gölü’nün kuruduğuna şahit olmamıştık” ifadelerini kullandı.

Sultan Sazliginda Bulunan Yay Golu Susuzluktan Cole Dondu 1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

“Çöle Döndü Buralar”

İlk defa Yay Gölü’nün kuruduğunu gören 71 yaşındaki Ali Yargı ise, “Ben bu yaşıma kadar gölün kuruduğunu yeni görüyorum. İlk defa böyle bir şey ile karşılaştık. Gençliğimizde burada çobanlık yapardık ama hiç böyle kurumamıştı. Her kuş çeşidinin olduğu, çok güzel bir yerdi ama su gidince kuşlar da gitti. Çöle döndü buralar” dedi.

Sultan Sazliginda Bulunan Yay Golu Susuzluktan Cole Dondu 2

Ramsar Sözleşmesi İle Koruma Altına Alınan Sultan Sazlığı 301 Kuş Türüne Ev Sahipliği Yapıyor

Tatlı ve tuzlu su ekosistemlerinin bir arada bulunduğu, nadir bir ekosistem oluşu, nesli tehlikeye düşmüş veya düşebilir türlerinde yer aldığı 301 kuş türünün beslenme, barınma ve kuluçka alanı oluşu, Avrupa’da turna, flamingo, akbalıkçıl, kaşıkçı kuşlarının bir arada kuluçkaya yattığı tek alan oluşu kaynak değerlerini oluşturmaktadır.

Sultan Sazliginda Bulunan Yay Golu Susuzluktan Cole Dondu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dunyada Cok Nadir Gorulebilecek Bir Olay Mersin Sahillerinde Gerceklesti 6

Dünyada Çok Nadir Görülebilecek Caretta Üremesi Mersin Sahillerinde Gerçekleşti

Poset Icerisinde Olume Terk Edilen Yavru Kediyi Cocuklar Fark Etti

Poşet İçerisinde Ölüme Terk Edilen Yavru Kediyi Çocuklar Fark Etti