in ,

“Suçsuz Kazım Amcaya” Neden Ceza Kesildi?

Çorum’da köpeğe tecavüz ettiği iddia edilen “Kazım amca” serbest bırakıldı. Kendisine iftira attığını iddia ettiği çocukla kameralar karşısına geçerek iddiaları yalanladı. Ancak tutanak ve ceza kafa karıştırıyor.

kopege tecavuz haberi asilsiz cikti 10242376 o

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Çorum’un Sungurlu ilçesi İkizli Köyü’nde ortaya çıkan görüntüler tüm Türkiye’yi ayağa kaldırmıştı. Görüntülerin, Kazım Kapkıner isimli şahsın kangal cinsi köpeğe tecavüz ederken çekildiği iddia edilmişti. İddia üzerine 80 yaşındaki Kazım Kapkıner jandarma tarafından gözaltına alınmıştı.

Corumda köpeğe tecavüz 4

Ancak Kapkıner hakkındaki iddiaları reddederek “hayvanın zincirini çözüyordum” açıklaması yaptı. Görüntüleri kaydeden 14 yaşındaki E.K. ise sorgusunda “şaka amaçlı” yaptığını, “yanlış anladığını” açıkladı.

Corumda köpeğe tecavüz 5

Görüntüleri çeken çocuğun ifadesinin ardından serbest bırakılan Kazım Kapkıner’e Çorum Orman ve Su İşleri Müdürlüğü tarafından 546 TL idari para cezası kesildi.  Şahsa para cezası kesilmesine rağmen basında  “Kazım amca suçsuzmuş” haberlerinin çıkması kafa karıştırdı.

ceza tutanagi 2

Köpeğin veteriner hekim tarafından yapılan ilk muayenesine ilişkin raporda “köpeğin vajinal bölgesinde hasar yok ancak hayvanın ürkek ve tedirgin  arka tarafına dokundurmak istemiyor” ifadesi yer aldı.

23602092 1941971969456389 2078316189 n

İstanbul Barosu suç duyurusunda bulunmaya hazırlanıyor

Köpeğe tecavüz iddiası medya aracılığıyla yalanlanırken, İstanbul Barosu Hayvan Hakları Komisyonu konuyla ilgili suç duyurusunda bulunmaya hazırlanıyor. İstanbul Barosu hayvan hakları komisyonu Başkan yardımcısı Av. Deniz Tavşancıl Kalafatoğlu‘nun kanaatinin tecavüzün gerçekleştiği yönünde olduğunu ifade ederek şunları söyledi;

Tutanağı incelediğimizde idari cezanın 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nda Ceza hükümlerinin yer aldığı 28. Maddenin J fıkrasına göre olduğunu görüyoruz. Yanında gerekçe olarak 28. maddenin k fıkrası ibaresi yer alıyor. 546 TL para cezası kesiliyor.  28. Maddenin J fıkrası, hayvanı öldüren kişiye kesilen para cezasını içerir. Hayvanın ölmediği bir gerçek. Burada özel bir durum var. 28 maddenin J fıkrası yerine, aynı maddenin k fıkrasına  baktığımız zaman, burada hayvanlarla ilgili yasakların bulunduğu 14 maddenin cezaları vardır. 14. maddenin J’fıkrası hayvanla cinsel ilişkiden bahseder. Benim inancım, Çorum Orman ve Su İşleri Müdürlüğü, suç işlendiğine dair bir kanaate varmış.  Hem ceza kesmek istemişler hem de hiç kimse üzülmesin istemişler diye algılıyorum. 28’inci maddeyi almış ama şahsi fikrime göre, 28J’sini de 14. maddenin J fıkrasından alınmış 14. maddenin J fıkrası cinsel ilişki, 28. maddenin J fıkrası hayvan öldürmek. Bu uymuyor. Bunu yanlışlıkla yazmış olma ihtimali yok. Bunun bu yüzden böyle yazıldığını, suçun işlendiğine dair kanaat edildiğini, yine bu nedenle de cezayı kestiklerini düşünüyorum.  Kaldı ki jandarmanın tutanağı da incelendiğinde, ‘hayvanın cinsel organında bir hasar falan olmadığı ancak hayvanın kesinlikle arkasına kimseyi yaklaştırmadığı ve çok tedirgin’ olduğu söyleniyor. Ama bir tecavüz eyleminin gerçekleşmesi için bazen illa da hayvanın cinsel organında hasar olması gerekmiyor. Bunu hasarsız da yapma imkanı var. Öyle bir bahsediyorlar ki sanki hasar olunca tecavüz oluyor, olmazsa olmuyor. Böyle bir ayrıma gitmek doğru bir yaklaşım değil. Burada bir tecavüz yapılmıştır. Hayvana fiziksel anlamda bir zarar verilmemiştir belki ama psikolojik olarak çok büyük zarar verildiği bellidir. Hayvan açıkça tedirgin, korkak ve arkasına kimseyi yaklaştırmıyor. Fotoğraflarda da her şey ortada. İlk karede ,hayvanın cinsel organı elle uyarılıyor, ikinci karede  hayvanın bacakları yerden kesilmiş. İnsanın aklına “Zincir nerede ve hayvanın neresinde arıyor olabilir?” düşüncesi geliyor . Bu hayvana tecavüz edilmiştir. Bence orman ve su işleri de bu kanaattedir. Hassasiyeti yanlış buluyorum. Çorum halkının tüm köyü lekelendi gibi düşünerek olayı ört bas etmek yerine “bu münferit bir  olaydır ve suçludur ” deyip o amcayı ortaya koymalarını tercih ederdim. Burada münferit işlenmiş bir suç vardır ve bu suç sabittir. Benim görüşüm bu yönde. İstanbul barosu olarak da suç duyurusunda bulunacağız.

Hayvanları Koruma Kanunu Acilen TCK’ya Geçmeli

Artık hayvanların her türlü şiddetin, cinsel tacizin, hunharca hislerle öldürmelerinin TCK kapsamında cezalandırımaları gerekiyor. Buna acilen ihtiyacımız var. Hayvanlar ister sahipli ister sahipsiz olsun. Hayvanlara bu tür yapılan eylemlerin hapis cezasıyla cezalandırılması, bunların ertelenmesi ve hükmün açıklanmasının geriye bırakılmaması, paraya çevrilmemesi gerekiyor. Biz maalesef hala bunun idari para cezası kapsamında olması nedeniyle bunları yaşıyoruz. Ve her gün bir tecavüz, bir öldürme, bir yaralama, yakılma haberi ardı ardına geliyor. Bunun çözümü için de acilen yetkililerden kanun TCK kapsamına bir madde  eklemesini temenni ediyoruz.

5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’na buradan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İzmir Kuşlara Mezar Olmasınöç

İzmir Kuşlara Mezar Olmasın!

Floryada Kedi Evlerine Saldırıöç

Florya’da Kedi Evlerine Saldırı!