in

STEVE CUTTS’IN HAZIRLADIĞI HASTALIK SARMALI ANİMASYONU TÜRKÇE OLARAK YAYINDA

Dünyaca ünlü sanatçı Steve Cutts’ın, Party For The Animals’ın bilimsel bürosu olan Nicolaas G. Pierson Vakfı için yaptığı animasyonun Türkçe dublajlı versiyonu Hayvan Hakları İzleme Komitesi (HAKİM) tarafından hazırlandı ve yayınlandı.

Salgın hastalıkların doğaya ve hayvanlara olan davranışlarımızla ilişkisini açığa çıkaran animasyon, kontrol edilmiş verilerden ve bilimsel olarak desteklenen bilgilerden oluşuyor.

DNYACA1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Animasyonda bahsedilen bazı önemli bilgiler ise şöyle:

  • Bitkiler yeryüzündeki hayatın %82’sini, bakteriler %13’ünü geriye kalan her şey %5’ini oluşturuyor. Ve biz insanlar, yeryüzündeki yaşamın yalnızca %0,01’ini oluşturuyoruz.
  • Bu %0,01, yabandaki tüm memelilerin %80’inden fazlasını yok etti. Yabandaki yaşam popülasyonlarını %60 oranında azalttı.
  • Yaban hayatındaki türler yok olurken, yeryüzündeki memelilerin %60’ını çiftliklerdeki hayvanlar oluşuyor.
  • Hayvancılık, ormansızlaşma ve yaban hayvanı ticareti, biyoçeşitlilik kaybına yol açarken patojenlerin yayılma riskini de artırıyor.
  • İnsanlara sıçrarsa pandemiye sebep olabilecek sayısız hastalık var. Bugüne kadar kuş gribi, domuz gribi, H5N8 ve H9N2 virüsleri hayvanlardan insanlara bulaştı ve pek çok insanın ölümüne sebep oldu.
  • Şimdi harekete geçmezsek ilaca dirençli hastalıklar 2050 yılına geldiğimizde, her sene 10 milyon ölüme neden olabilir.

Gelecekte yaşanabilecek pandemileri ve doğanın tahribatını engellemek için acil önlemler alınması gerektiğini belirten animasyon, çözümün ormansızlaştırmayı durdurmak, yaban hayvanı ticaretini yasaklamak ve “et” ve diğer hayvansalların tüketimine son vermek olduğunu belirtiyor ve harekete geçmeye çağırıyor.

HAKİM, animasyonun sonunda daha adil bir dünya için bireyleri değişmeye; hissedebilen bireyler olan hayvanların ve doğanın kurtuluşu için mücadeleye katılmaya davet ediyor. HAKİM, Party For The Animals’ın 500 bin imzaya ulaşıldığında farklı hükümetlere sunacağı Gıda Devrimi dilekçesini de animasyon ile birlikte paylaştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Su Borusuna Sikisan Minik Kedi Kurtarildi 1

Su Borusuna Sıkışan Minik Kedi Kurtarıldı

‘telli turna ciftinin rahatsiz olmamasi icin adeta sessizlik seferberligi ilan edildi

‘Telli Turna’ Çiftinin Rahatsız Olmaması için Adeta Sessizlik Seferberliği İlan edildi