in

Star Wars’u Unutulmaz Kılan Efsanevi Karakterleri

Selçuk Erdem’in sahiplendiği yavru köpeğe Lea adını vermesi takipçileri için merak konusu oldu. Takipçilerinden biri Star Wars’tan mı alındı isim? diye sorarken bir diğer takipçi “Prenses Lea (starwars) sanırım” diyerek Star Wars’taki Prenses Leia Organa karakterinden esinlenildiğini ifade ettiler. Biz de bu vesilesiyle Star Wars esfanesini bir kez daha hatırlarken, efsanevi seriyi unutulmaz kılan en önemli karakterleri sizler için listeledik.

Selçuk Erdem’in sahiplendiği yavru köpeğe Lea adını vermesi takipçileri için merak konusu oldu. Takipçilerinden biri Star Wars’tan mı alındı isim? diye sorarken bir diğer takipçi “Prenses Lea (starwars) sanırım” diyerek Star Wars’taki Prenses Leia Organa karakterinden esinlenildiğini ifade ettiler. Biz de bu vesilesiyle Star Wars esfanesini bie kez daha hatırlarken, efsanevi seriyi unutulmaz kılan en önemli karakterleri sizler için listeledik. George Lucas tarafından yaratılan ve ilki 25 Mayıs 1977’de yayınlanan Star Wars (Yıldız Savaşları) serisi, sinema tarihinin en unutulmaz serilerinden biri olarak her dönem seyircisinin kalbinde taht kurdu. Öncelikle filmleriyle tanınmış, sonraki yıllarda çizgi roman, bilgisayar ve konsol oyunları, televizyon yapımları vb. dallarda ününü geliştiren kurgusal evrenin unutulmaz karekterleri;

george lucas

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Yıldız Savaşları yayınlarındaki olaylar, kurgusal bir galakside gerçekleşmektedir. Pek çok uzaylı ırkı tasvir edildiği gibi, genellikle sahiplerinin emirlerini yerine getiren robotlara da yer verilmiştir. Uzay yolculuğuna oldukça sık rastlanır, evrendeki pek çok gezegen (daha sonra Galaktik İmparatorluk olarak değişmek üzere) Galaktik Cumhuriyetin bir üyesidir. Yıldız Savaşları’nın göze çarpan bir karakteristiği “Güç” olarak adlandırılan, yetenekli bireyler tarafından kullanılabilen, tüm evreni kapsadığına inanılan enerjidir. Yayınlanan ilk filmde “tüm canlı varlıkları sarmalayan, delip geçen, birbirine bağlayan enerji” olarak açıklanmıştır. “Güç“, kullanıcılarına, telekinezi, kehanet, öngörü, zihin kontrolü gibi çeşitli doğaüstü yetenekler bahşeder ve refleksler ve hız gibi pek çok fiziksel özelliğin gelişmesini sağlar. Bu yetenekler karakterler arasında farklılık gösterebilir. Güç iyilik için kullanılabileceği gibi, nefret, saldırganlık ve kötülük duygularını besleyen karanlık tarafının takipçileri tarafından farklı amaçlar için kullanılabilir. Temel altı filmde Güç‘ü iyilik için kullanan Jedi‘lar ile galaksiyi ele geçirmek amacıyla karanlık tarafa geçmiş Sithlerin mücadelesi konu edilmiştir.

star wars

Oyuncu Kadrosu ve Özellikleri:

1 #Anakin Skywalker

anakin

Anakin Skywalker; Güç’e hassas erkek bir insan, Galaktik Cumhuriyet’in Jedi Şövalyesi, Klon Savaşları’nın kahramanı ve Güç’ün Seçilmiş Kişi’siydi. Klon Savaşları sırasında muharebe komutanı olarak elde ettiği başarıları sayesinde Korkusuz Kahraman lakabını elde etti.

2 #Darth Vader

Darth Vader

Karanlık tarafın da karanlık tarafı olan Darth Vader’dan hem Asiler hem de İmparatorluk birlikleri korkardı. Eskiden karanlık tarafa çekilmeden önce Anakin Skywalker olarak bilinirdi.
Eski ustası Obi-Wan Kenobi tarafından yaralandı. Bunun sonucunda kendisini bir maske ve kara zırh içine hapsetti. Güç etkisi ve kötü nefes alışı her rakibine korku saldı.

3 #Luke Skywalker

luke skywalker

Luke çok az eğitim almış olmasına rağmen, savaş sırasında son derece yetenekli bir Jedi haline gelmiş ve yaşamış en güçlü Jedi’lardan biri olmuştur. Bir usta olmadan, becerilerinin imkansız ilerleyişini sağlayan şey kendisinin eşi bulunmaz ve doğuştan gelen yatkınlığıdır

4 #Leia Organa

leia

Soylu ve iyi bir nişancı olan Princess Leia silahlar ve kelimeler konusundaki üstün yeteneklerini annesinden miras aldı. Bağımsızlık savaşçıları İmparatorluk karşısında güçlü zaferler elde etti ama tipsiz kaçaklara karşı zayıftır

5 #Yoda

Yoda

Bu 900 yıllık yaşlı Jedi Ustası’nı boyuna bakıp değerlendirmeyin. Boyu kısa olabilir ama ışın kılıcı ile harikadır ve 800 yıldan uzun zamandır Yoda tarafından Jedi’ların Konsey Büyük Efendi’si olarak eğitmiştir.
Jedi Şövalyeleri’nin barış koruyucularından savaş komutanlarına geçişini izlemiştir. İmparatorluk iktidara geldiğinde saklanmış ve yeni nesilden Luke Skywalker’ı Güç için eğitmiştir.

6 #Palpatine

palpatine

Mükemmel Sith Lordu ama ilk başta bunu asla bilemezsin. Görünüşte tatlı, yaşlı bir adam olan Palpatine Senatoyu ele geçirdi ve tüm Jedi’lari silerek gerçek kimliğini ortaya koydu ve Klon Savaşlarını başlattı. Yanında Darth Vader ile galaksiyi yönetti.

7 #Obi-Wan Kenobi

obi wan

Daha elegan Jedi Şövalyesi Obi-Wan Kenobi Klon Savaşlarında savaştı. Genç Anakin Skywalker’ı Güç yolunda eğitti ama onun karanlık tarafa geçmesini ve Jedi’lara ihanetini gördü.
İmparatorluk yükseldiğinde yeni öğrencisi Luke Skywalker ile dönene kadar saklandı.

8 #R2-D2

R2 D2

Faydalı ve kendi aklı olan astromech droidi R2-D2’nun cesareti ustalarını ve onların arkadaşlarını birçok beladan kurtardı.
İster Stabilizerler olsun, isterse hyperdrivelar, sahip olduğu numaralar ve araçlar her şeyi tamir edebilir ve en iyi arkadaşı C-3PO ile dalga geçmesi için zaman ayırabilir.

9 #C-3PO

C 3PO

İnsan-cyborg ilişkileri Anakin Skywalker tarafından yapılan droid. “Goldenrod” astroid kuşağından çıkma şansını söyler. Garip ve gururlu, genelde kendisini en iyi arkadaşı R2-D2 kurtarır.

10 #Chewbacca

Chewbacca

George Lucas, Indiana adındaki kendi Alaska kurdundan ilham alarak yarattığı devasa tüy yumağı Chewbacca harika bir yıldız pilotu ve savaşçıydı ve birçok macerada Han Solo ile birlikte oldu.
Onu kızdırmak hiç iyi olmaz ve uzay satrancında kazanmasına izin vermezseniz kollarınızı yerinden söker. Onu yemekle kandırın, hep midesini düşünür.

11 #Han Solo

Han solo

Düz kavgayı tercih eden sefil görünümlü, Han Solo asilerin Ölüm Yıldızı’nı yok etmelerine sevgili gemisi Millennium Falcon ile yardım etti.
Güvenilir yardımcı pilotu Chewbacca ile galaksiyi bir ucundan diğerine gezdi. Ama hiçbir şey Prenses Leia ile tanışmasına onu hazırlayamazdı.

12 #Qui-Gon Jinn

Qui Gon Jinn

Jedi Ustası ve Obi-Wan Kenobi’nin hocası.

13 #Jar jar Binks

Jar jar Binks

Sakarlığın ismi olsaydı bu Jar Jar binks olurdu. Naboo’dan gelen bir Gunganlıdır ve saflığı onu arkadaşları ve düşmanları ile belaya sokmuştur. Peki, böylesi biri nerede durur?
Tabii ki Galaktik Senato’da insanlarını temsil eden galaksiler arası politikada. Jar Jar Binks

14 #Darth Maul

Darth Maul

Darth Sidious’un ilk çırağı olan Darth Maul, iki taraflı ışın kılıcı kullanan, vücudunun her tarafı dövmelerle kaplı ve konuşmamayı tercih eden bir karakterdir. Siyah cüppesi, kötülüğü temsil eder. Vahşeti ve acımasızlığı yansıtan Darth Maul karakteri filmde acımasızca diğer karakterleri katletti.

15 #Kylo Ren

kylo ren

Star Wars’un yeni serisinin kötü adamlarından biri olan Kylo Ren, imparatorluğun yeni yapılanması olan “Yeni Düzen”in başındaki “Yüce Lider Snoke”dan emir alıyor.

16 #Rey

Rey

Rey, yıllarca çöpçü olarak yaşadıktan sonra İlk Düzen ile Direniş arasındaki savaşta Jedi haline gelen, güce duyarlı bir insan kadındı. İmparator’un torunu olarak soyundan habersiz olan Rey, Kuvvet’teki gücünü Sith’in Karanlık Lordundan miras almasına rağmen, en sonunda Jedi yolunu seçti. Ayrıca Yüce Lider Kylo Ren ile eşsiz bir bağ kurdu. Düşman ilişkilerine bakılmaksızın, Rey ve Ren, Kuvvet’te kehanette bulunmuş bir ikili olduğunu fark ettiler.

17 # Jabba The Hutt

star warsu unutulmaz kilan efsanevi karekterleri jabba thhut

Star Wars evreninin evlat olsa sevilmeyecek karakterlerinin başında Jabba The Hutt gelir. Hatta onun için sinema tarihinin görüp görebileceği en rahatsız edici canavar yakıştırmasını dahi yapmak mümkün. 1977 yılında çekilen Star Wars: A New Hope filminde ilk defa karşımıza çıkan ve Han Solo’nun başının belası olarak arz-ı endam eden Jabba The Hunt, dünyadaki muadillerine göre tanımlamak gerekirse tam bir mafya babası!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oldurulen Arkadasinin Mezari Basindan Ayrilmiyor

Öldürülen Arkadaşının Mezarı Başından Ayrılmıyor

KAPEMde Yerel Hayvan Koruma Gorevlisi Egitimi Verilecek

KAPEM’de “Yerel Hayvan Koruma Görevlisi Eğitimi” Verilecek