in

Soyu Tükenmek Üzere Olan Vaşaklar Tunceli’de Fotoğraflandı

Tunceli’nin Mazgirt ilçesinde, yaban hayatı fotoğrafçısı Hüseyin Narin, dünyada ve Türkiye’de soyu tükenmek üzere olan ve birinci derecede koruma altında bulunan vaşakları görüntüledi.

Mazgirt ilçesi Hıran Vadisi‘nde bulunan Şişik Ormanları’nın içinden geçen dere yakınlarında, 2 vaşağı görüntüleyen yaban hayatı fotoğrafçısı Hüseyin Narin, soyu tükenmek üzere olan hayvanları tesadüfen fotoğrafladığını söyledi.

soyu tukenmek uzere olan vasaklar tuncelide fotograflandi 8206 dhaphoto1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Dağ keçilerinin fotoğrafını çekmek için dere kenarında gizlendiği sırada, aynı bölgeye gelen 2 vaşağın pusuya yattığını gördüğünü anlatan Narin, şunları söyledi:

“Geçen hafta, gece saatlerinde köydeki evime giderken, Hıran Vadisi içinde 2 vaşak gördüm. Gece olduğu için görüntülerini iyi çekememiştim. 1 gün sonra aynı bölgeye öğle saatlerinde gittim. Aynı bölgede 2 vaşak, dere kenarında birbirine yaklaşık 50 metre mesafede pusu pozisyonunda bekliyordu. Cüsseleri normalin üzerinde gibiydi, çok iri görünüyordu. Önce bunların çita olabileceğini düşündüm; ancak daha sonra ayağa kalktıklarında kuyruklarından vaşak olduklarını anladım. Çekimden sonra yaptığım araştırmalarda ve görüştüğüm uzmanlar, bu boyutta, Türkiye’de vaşak görüntülenmediğini söyledi. Bu boyutta, iri ve semiz vaşağı ilk kez görüntülemiş olduğumu öğrenince ben de mutlu oldum. Dünyada ve Türkiye’de koruma altında olmalarına rağmen Tunceli’nin yüksek karlı dağlarında vaşakların sayısı artıyor.”

soyu tukenmek uzere olan vasaklar tuncelide fotograflandi 8206 dhaphoto2

Fotoğrafladığı vaşaklardan birinin dişi olduğunu belirten Hüseyin Narin, bu hayvanların çiftleşme döneminde olabileceğini dile getirerek, “Çekim sırasında oldukça yaklaşmaya çalıştım. Erkek olan vaşak, beni fark etti ve bana doğru saldırı pozisyonu alarak, koşmaya başlayınca ben de hızla koşarak, aracımın içine girdim. O an, çok korkmuştum” dedi

soyu tukenmek uzere olan vasaklar tuncelide fotograflandi 8206 dhaphoto5

Bir cevap yazın

Avatar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sokak Kedilerinden Rahatsız Oldu Komşusuna Dava Açtıöç

Sokakta Yaşayan Kedilerden Rahatsız Oldu, Komşusuna Dava Açtı!

kedigaleri

Mükemmel Zamanlamayla Çekilmiş Birbirinden Güzel Kedi Fotoğrafları