in

Soykırıma Uğrayan Hayvan: Ahal Teke

İnsan tarafından ilk evcilleştirilen at türü olduğu düşünülen ve tam anlamıyla safkan olan Ahal Teke atlarından 80 bine yakınının Stalin döneminde Türkmenlerin direncini kırmak için soykırıma uğratıldığını biliyor muydunuz?

Bilim insanlarının üç bin yıl önce insanlar tarafından ilk evcilleştirilen at türü olarak gördüğü Ahal Teke bir Türkmen atıdır.

Buzul çağından kalma mumyalaşmış ve donmuş at cesetlerinden anlaşıldığı üzere belki de tam anlamıyla safkan olan tek at ırkıdır. Ahal Teke milattan önceki bin yılda bile Doğu Avrupa’dan Çin’e kadar ün salmıştır.

ahal teke atı türkmenistan

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Adı Manas ve Dede Korkut gibi Türk destanlarında geçen ve ismi Türkmenistan’ın Ahal vilayetinde yaşayan Teke Türkmenlerinden gelen Ahal Teke kanı Avrupalı at soylarının pek çoğunda bulunur.

AT BAKANLIĞI OLAN İLK ve TEK ÜLKE

1991’de Sovyetler Birliği’nin yıkılmasıyla bağımsızlık kazanan Türkmenistan, ilk iş olarak yaklaşık 1 yıl sonra Türkmen At Bayramı’nı ilan etti. Dünyada At Bakanlığı olan tek ülke olan Türkmenistan’da “Sabah kalk atını gör, atından sonra babanı gör”  şeklinde bir atasözü bulunur. Ayrıca soylarının saflığını korumak ve başka atlarla çiftleştirilerek saflığının bozulmasının önüne geçmek için Ahal Teke atlarının Türkmenistan dışına çıkarılması yasaklanmıştır.

soykırıma uğrayan hayvan ahal teke atı türkmenistan

80 BİN AT SOYKIRIMA UĞRADI

Ahal Teke atları, soykırım uygulanan bir hayvandır. Stalin döneminde, Türkmenlerin direnişini kırmak amacıyla, çok değer verdikleri Ahal Teke atlarından yaklaşık 80 bini katledilmiştir. Türkmenler, hızlı koşan Ahal Teke’den hiç vazgeçmeyerek, asırlar geçmesine rağmen atlarının genetiğini korumayı başardılar.

Ahalteke kültürü, Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhammedov’un 2013 yılında yayınladığı milli programda güvence altına alındı. Saf Akha Teke atlarının koruma altına alınması, kültürel mirasa sahip çıkma açısından büyük önem taşıyordu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

gürkan gazoğlu

Şehir Merkezinden Ormana, Binlerce Hayvanın Doyması için Mücadele Ediyor

bilecik şeritli semender

Ejderha Sandıkları Hayvan Şeritli Semender