in

Sosyal Mesafe Kuralının Doğadaki Hayvanlar İçin de Önemli Olduğu Keşfedildi!

San Antonio Teksas Üniversitesi’ndeki bilim insanları, mikropların yayılımıyla ilgili olarak yaptıkları araştırmalarda kolobus maymunlarının hastalıklara yol açan mikroplardan korunmak için kendi aralarında ‘sosyal mesafe’ kuralı uyguladıklarını ortaya çıkardı.

Dünyayı etkisi altına alan COVID19 salgını ile birçok bilim insanı hastalıkların yayılmasının önüne geçmek amacıyla  araştırma ve çalışmalarına devam ediyor. San Antonio Teksas Üniversitesi’ndeki  San Antonio Teksas Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, mikropların bireyler arasında yayılımını en aza indirmek için fiziksel mesafeyi korumanın ne kadar önemli olduğunu gösteren yeni bir çalışmaya imza attılar.

VAHŞİ DOĞADAKİ MAYMUNLARI GÖZLEMLEDİLER

Bilim insanları; genetik, beslenme, sosyal gruplaşma ve mesafe gibi faktörlerin, bir hayvanın bağırsağında bulunan mikropları nasıl etkilediğini anlamak için vahşi doğadaki maymunları gözlemlediler.

Araştırmacılar, farklı sosyal gruplardan maymunların bağırsak mikrobiyomları arasında büyük farklılıklar gözlemledi.

sosyal mesafe kuralı hayvanlar doğa

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Bağırsak mikrobiyomu, mide ile başlayan ve kolon ile biten sindirim sistemi bölümünde yaşayan tüm mikroorganizmaları ifade ediyor. Mikrobiyoloji, bilim insanları için geçtiğimiz on yıl içinde daha dikkat çekici bir odak noktası haline geldi. Zira sağlıksız bir bağırsak mikrobiyomunun obeziteye, bağışıklık fonksiyonunun bozulmasına, parazit direncinin zayıflamasına ve davranış değişikliklerine yol açabileceği düşünülüyor.

Bununla birlikte mikrobiyomların araştırılması, bireyler arasındaki mikrobiyal kompozisyondaki çeşitlilik nedeniyle oldukça zor. Bu farklılığın genetik, beslenme veya sosyal ortamlardan kaynaklanıp kaynaklanmadığı, bu alandaki en önemli soruların başında geliyor.

Çalışma, mikropların maymunların birbiriyle karşılaştıkları sırada bulaşabileceğini gösteriyor.

Araştırmacılar bu soruya bir cevap bulma umuduyla, Gana’daki Boabeng ve Fiema köyleri yakınında bulunan küçük bir ormanda sekiz farklı sosyal gruptaki 45 dişi kolobus maymunun dışkısını inceledi. Maymunların bağırsak mikrobiyomları arasında büyük farklılıklar gözlemleyen ekip, yakından bağlantılı olan farklı gruplardan maymunların benzer bağırsak mikrobiyomları olduğunu tespit etti. Bununla birlikte farklı gruplarda yaşayan, birbirleriyle temastan kaçınan bireylerin mikrobiyomlarında ciddi farklılıklar tespit edildi.

MAYMUNLARDA GÖRÜLEN İNSANLARDAKİ DURUMUN AYNISI

Araştırmacılar, yaptıkları keşfin maymunlarda ortak görülen mikropların diğer sosyal grupların bireyleriyle karşılaştıkları sırada bulaşabileceğini gösterdiğini söylüyor. Benzer bir mikrop transferinin, bir mağazada birbirlerine bir metreden daha yakın olan iki kişi arasında da gerçekleşebileceğini belirten ekip, vahşi hayvanlar üzerinde yapılan araştırmaların, bize salgın sırasında sosyal mesafe gibi kavramların ne kadar önemli olduğu hakkında çok şeyler öğretebileceğini ifade ediyor.

Kaynak: Phys.org, Webtekno

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aydın’da 332 Yuvada 664 Leylek Tespit Edildi öç

Aydın’da 332 Yuvada 664 Leylek Tespit Edildi

Martı Yumurtaları ile Dolu Bir Adaöç

Martı Yumurtaları ile Dolu Bir Ada